Filmařský maraton v domově důchodců i v metru. Hrají Kočičková či Dolanský

Za podpory: 48 hour logo
19. 10. 2019 11:00
Už tuto neděli bude znám pražský vítěz 9. ročníku největší světové soutěže v natáčení filmů v omezeném čase. Minulý víkend režiséři během pouhých dvou dnů natáčeli snímky pro soutěž 48 Hour Film Project. O postup do mezinárodního finále s nadějí projít až na festival v Cannes se tuto neděli v kině Dlabačov utká 33 snímků.

V každém z filmů se musely objevit tři povinné prvky, které se filmaři dozvěděli těsně před zahájením osmačtyřicetihodinového maratonu.

"Letos to byla postava Robin Ženkle nebo Radka Ženklová, nezaměstnaný, nezaměstnaná. Dále rekvizita náramkové hodinky a replika Ber věci tak, jak jsou," vysvětluje jeden z producentů festivalu Štěpán Etrych. Každý tým si navíc vylosoval svou rekvizitu.

Po zahájení se filmaři rozprchli tvořit. "Zdaleka neplatí, že pracovali jen v Praze. Jeden tým točil třeba na Jižní Moravě, další film vznikal v autokempu," přibližuje Etrych.

Jiné štáby pro natáčení zvolily domov důchodců nebo barbershop. "Jeden z týmů si vyřídil povolení a natáčel v pražském metru," říká Etrych. Na plátně se také objeví několik známých jmen, společně si v jednom filmu zahráli například Jan Dolanský a Ester Kočičková.

Celkem se do pražské soutěže přihlásilo 38 týmů, v hlavní soutěži bude 33 filmů. "Podmínkou bylo dodat film ve zmíněné lhůtě 48 hodin, což letos zvládlo 35 týmů. Další dva pak ale zjistily, že odevzdaly snímek s chybami, tak ze soutěže odstoupily a dodaly opravenou verzi," popisuje Etrych.

Nesoutěžní snímky však budou moci získat cenu útěchy - tu od diváků, kteří v neděli zavítají do hlediště kina Dlabačov.

Účastníci museli do krátkých filmů zařadit tři povinné prvky. | Video: 48 Hour Film Project
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy