Filmařský maraton v domově důchodců i v metru. Hrají Kočičková či Dolanský

Za podpory: 48 hour logo
19. 10. 2019 11:00
Už tuto neděli bude znám pražský vítěz 9. ročníku největší světové soutěže v natáčení filmů v omezeném čase. Minulý víkend režiséři během pouhých dvou dnů natáčeli snímky pro soutěž 48 Hour Film Project. O postup do mezinárodního finále s nadějí projít až na festival v Cannes se tuto neděli v kině Dlabačov utká 33 snímků.

V každém z filmů se musely objevit tři povinné prvky, které se filmaři dozvěděli těsně před zahájením osmačtyřicetihodinového maratonu.

"Letos to byla postava Robin Ženkle nebo Radka Ženklová, nezaměstnaný, nezaměstnaná. Dále rekvizita náramkové hodinky a replika Ber věci tak, jak jsou," vysvětluje jeden z producentů festivalu Štěpán Etrych. Každý tým si navíc vylosoval svou rekvizitu.

Po zahájení se filmaři rozprchli tvořit. "Zdaleka neplatí, že pracovali jen v Praze. Jeden tým točil třeba na Jižní Moravě, další film vznikal v autokempu," přibližuje Etrych.

Jiné štáby pro natáčení zvolily domov důchodců nebo barbershop. "Jeden z týmů si vyřídil povolení a natáčel v pražském metru," říká Etrych. Na plátně se také objeví několik známých jmen, společně si v jednom filmu zahráli například Jan Dolanský a Ester Kočičková.

Celkem se do pražské soutěže přihlásilo 38 týmů, v hlavní soutěži bude 33 filmů. "Podmínkou bylo dodat film ve zmíněné lhůtě 48 hodin, což letos zvládlo 35 týmů. Další dva pak ale zjistily, že odevzdaly snímek s chybami, tak ze soutěže odstoupily a dodaly opravenou verzi," popisuje Etrych.

Nesoutěžní snímky však budou moci získat cenu útěchy - tu od diváků, kteří v neděli zavítají do hlediště kina Dlabačov.

Účastníci museli do krátkých filmů zařadit tři povinné prvky. | Video: 48 Hour Film Project
 

Právě se děje

před 2 minutami

Nehoda tramvaje a osobního vozu brzdí provoz na pražské Spartě

Nehoda tramvaje a osobního vozidla v ulici Milady Horákové u výjezdu z tunelu Blanka komplikuje pražskou dopravu. Osobní auto se převrátilo na střechu, nehoda si vyžádala dva zraněné. Nehoda se stala krátce po poledni, na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému. Vyplývá to z vyjádření pražské policie a hasičů. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

Další zprávy