Film Malý pán se dostal na mezinárodní festival v Íránu

ČTK ČTK
13. 8. 2015 16:31
Po Kanárských ostrovech, Šanghaji a domácích filmových přehlídkách míří český loutkový film Malý pán do Íránu.
Foto: Alžběta Jungrová

Praha – Celovečerní filmová pohádka režiséra Radka Berana bude uvedena na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež v Teheránu, jehož 29. ročník se uskuteční od 7. do 10. Října, oznámila mluvčí projektu Eva Samšuková.

"Malý pán měl v kinech premiéru v polovině května a pokračuje tak v propagaci české loutkářské školy po celém světě," uvedla.

"Film nabízíme aktivně na festivaly po celém světě. Nejprve si vytipujeme regiony a podle zaměření festivalu, jeho síly a v neposlední řadě i lokálních obchodních možností se rozhodneme pro konkrétní filmovou přehlídku," popsal cestování Malého pána producent Jakub Červenka ze společnosti Bedna Films. Právě na Blízkém východě vidí pro prezentaci loutkového zpracování nejen umělecké příležitosti, ale i možnosti prodeje nebo výroby loutkových děl v regionu.

Po přihlášení na festival prošel Malý pán úspěšně uměleckým výběrem dramaturgické poroty teheránského festivalu, kde dostal příležitost se začátkem října prezentovat íránskému publiku ve společnosti desítek dalších zahraničních snímků. "Pro celý tým, který se na Malém pánovi podílel, je to skvělá zpráva, protože film dostal možnost dalších pozvánek na podobné akce v regionu," dodal Červenka. Plánuje i návštěvu na veletrhu MIPCOM v Cannes, kde je film možné nabízet k prodeji práv.

Pohádka Malý pán na motivy úspěšné knihy Velká cesta Malého pána od Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha je o hledání člověka, který se usilovně snaží zabezpečit svůj život věcmi potřebnými i věcmi jen tak pro radost. Vydává se proto na cestu, na které překonává nástrahy lesa, nepřátel, vlastní nevědomosti, aby v závěru zjistil, že to, co nejvíce hledá, má ve skutečnosti přímo pod nosem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy