Festival německého divadla nabídne představení podle Jelinekové i nejlepší tuzemskou německou hru

ČTK ČTK
18. 11. 2017 7:00
Osm inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a také Česka nabídne dvaadvacátý Pražský divadelní festival německého jazyka, který se bude konat od 19. listopadu do 1. prosince. Akci zahájí dvě představení ve Foru Karlín a na Nové scéně Národního divadla: v prvním sále to bude imaginativní divadelní esej režiséra Kaye Vogese jménem Jas. Okamžik, která pojednává o pomíjivosti a snad i smyslu života, ve druhém Světlo v krabici podle textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové. | Foto: heater.cz

Kromě představení Jas.Okamžik, které se pohybuje na pomezí činohry a fotografie a které přenese diváky do obří temné komory, a hry podle textu spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové Světlo v krabici nabídne Pražský divadelní festival německého jazyka švýcarskou inscenaci curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera.

Video: Městská divadla pražská

Diváci uvidí i romanci Rainera Wernera Fassbindera Strach jíst duši v režii Jana Friče z Národního divadla Brno, letos odměněnou Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu.

Na pomezí dokumentárního divadla se pak pohybuje drama Soucit. Příběh kulometu režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz.

Lucemburské divadlo bude reprezentovat večer s názvem Žena a město. Dalším příspěvkem je nscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor, která je další stopou režiséra Dušana Davida Pařízka, někdejšího režiséra Divadla Komedie, na německé scéně.

Na závěr Divadlo na Vinohradech uvede představení z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist. Hru volně podle Josepha Rotha připravil režisér Antó Romero Nunes.

Doprovodný program nabídne 28. listopadu v poslechové místnosti Českého rozhlasu to nejlepší z celoročního cyklu Rakouský rok na Vltavě.

Berlínský kolektiv lunatiks produktion a pražská umělecká skupina Depresivní děti touží po penězích zve zájemce na performanci do klubu v krytu civilní obrany pod Švehlovou kolejí.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy