Festival německého divadla nabídne představení podle Jelinekové i nejlepší tuzemskou německou hru

ČTK ČTK
18. 11. 2017 7:00
Osm inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a také Česka nabídne dvaadvacátý Pražský divadelní festival německého jazyka, který se bude konat od 19. listopadu do 1. prosince. Akci zahájí dvě představení ve Foru Karlín a na Nové scéně Národního divadla: v prvním sále to bude imaginativní divadelní esej režiséra Kaye Vogese jménem Jas. Okamžik, která pojednává o pomíjivosti a snad i smyslu života, ve druhém Světlo v krabici podle textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové. | Foto: heater.cz

Kromě představení Jas.Okamžik, které se pohybuje na pomezí činohry a fotografie a které přenese diváky do obří temné komory, a hry podle textu spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové Světlo v krabici nabídne Pražský divadelní festival německého jazyka švýcarskou inscenaci curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera.

Video: Městská divadla pražská

Diváci uvidí i romanci Rainera Wernera Fassbindera Strach jíst duši v režii Jana Friče z Národního divadla Brno, letos odměněnou Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu.

Na pomezí dokumentárního divadla se pak pohybuje drama Soucit. Příběh kulometu režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz.

Lucemburské divadlo bude reprezentovat večer s názvem Žena a město. Dalším příspěvkem je nscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor, která je další stopou režiséra Dušana Davida Pařízka, někdejšího režiséra Divadla Komedie, na německé scéně.

Na závěr Divadlo na Vinohradech uvede představení z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist. Hru volně podle Josepha Rotha připravil režisér Antó Romero Nunes.

Doprovodný program nabídne 28. listopadu v poslechové místnosti Českého rozhlasu to nejlepší z celoročního cyklu Rakouský rok na Vltavě.

Berlínský kolektiv lunatiks produktion a pražská umělecká skupina Depresivní děti touží po penězích zve zájemce na performanci do klubu v krytu civilní obrany pod Švehlovou kolejí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy