Festival německého divadla nabídne představení podle Jelinekové i nejlepší tuzemskou německou hru

ČTK ČTK
18. 11. 2017 7:00
Osm inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska a také Česka nabídne dvaadvacátý Pražský divadelní festival německého jazyka, který se bude konat od 19. listopadu do 1. prosince. Akci zahájí dvě představení ve Foru Karlín a na Nové scéně Národního divadla: v prvním sále to bude imaginativní divadelní esej režiséra Kaye Vogese jménem Jas. Okamžik, která pojednává o pomíjivosti a snad i smyslu života, ve druhém Světlo v krabici podle textu nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové.
Světlo v krabici podle textu Elfriede Jelinekové. | Foto: heater.cz

Kromě představení Jas.Okamžik, které se pohybuje na pomezí činohry a fotografie a které přenese diváky do obří temné komory, a hry podle textu spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriedy Jelinekové Světlo v krabici nabídne Pražský divadelní festival německého jazyka švýcarskou inscenaci curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky v režii Toma Schneidera.

Video: Městská divadla pražská

Diváci uvidí i romanci Rainera Wernera Fassbindera Strach jíst duši v režii Jana Friče z Národního divadla Brno, letos odměněnou Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu.

Na pomezí dokumentárního divadla se pak pohybuje drama Soucit. Příběh kulometu režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz.

Lucemburské divadlo bude reprezentovat večer s názvem Žena a město. Dalším příspěvkem je nscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor, která je další stopou režiséra Dušana Davida Pařízka, někdejšího režiséra Divadla Komedie, na německé scéně.

Na závěr Divadlo na Vinohradech uvede představení z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist. Hru volně podle Josepha Rotha připravil režisér Antó Romero Nunes.

Doprovodný program nabídne 28. listopadu v poslechové místnosti Českého rozhlasu to nejlepší z celoročního cyklu Rakouský rok na Vltavě.

Berlínský kolektiv lunatiks produktion a pražská umělecká skupina Depresivní děti touží po penězích zve zájemce na performanci do klubu v krytu civilní obrany pod Švehlovou kolejí.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

Další zprávy