Váš festival je úžasný, chválí Krumlov klavírista Paik

11. 8. 2013 8:47
Rozhovor s jihokorejským klavíristou Kun Woo Paikem, který vystoupil na MHF v Českém Krumlově
Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov - Na klavír hraje odmalička a svoje umění se chystá už podruhé předvést i na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově. Jihokorejského hudebníka Kun Woo-Paika doprovodí kanadský dirigent, který působí hlavně v Česku, Charles Olivieri-Munroe. „Ještě jsem s ním nikdy nevystupoval, ale moc se na naši spolupráci těším," láká na koncert Paik.

Aktuálně.cz: Co předvedete českokrumlovskému publiku, co mají lidé očekávat?

Podle plánu zahraji Rachmaninova. Je to pravděpodobně vůbec jeden z nejdůležitějších klavírních koncertů 20. století. A kromě toho je to hlavně skladba, kterou moc rád hraji.

Aktuálně.cz: Takže asi publikum nemá očekávat něco speciálního nebo něco, co jste třeba ještě nikdy nehrál?

Ne, to ne. Právě Rachmaninova hraju úplně nejraději a nejčastěji, takže diváky na jednu stranu nečeká nic nového, na stranu druhou je ale čeká skladba, které se věnuji ze všeho nejvíce a která je mi moc blízká.

Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Kdy jste poprvé hrál na klavír? Vzpomínáte si na ten pocit? Kdy jste si uvědomil, že byste chtěl u klavíru po celý život zůstat?

Na klavír jsem začal hrát v osmi letech, tehdy totiž moje matka začala dávat hodiny klavíru malým dětem. To se mi líbilo takže do toho zahrnula rovnou i mě. Ale rozhodnutí, že se budu klavíru věnovat profesionálně, přišlo až mnohem později, někdy kolem dvacítky. Tehdy jsem si musel určit, čím se budu živit a jakým směrem se v životě vydám, a zdálo se, že právě klavír bude nejlepší volbou. Jednoduše proto, že to bylo to, co jsem uměl nejlíp. Nikdy jsem toho rozhodnutí nelitoval.

Aktuálně.cz: Jaké skladatele preferujete a proč?

Nemám vyloženě oblíbence, protože klavírní repertoár je neskutečně obrovský a já se stále snažím hledat něco nového, rozšiřovat si obzory a hlavně rozšiřovat výběr skladeb, které jsem schopný zahrát.

Aktuálně.cz: Vystupoval jste už někdy v Česku? Je složité zaujmout jiné publikum než třeba v Asii?

V České republice už jsem vystupoval mockrát, mám to u vás rád. Naposledy jsem si zahrál s Českým filharmonickým orchestrem v Praze. Nahrávali jsme Koncert pro klavír a orchestr číslo 1 od Johannese Brahmse.

Aktuálně.cz: Těšíte se na spolupráci se špičkovým kanadským dirigentem Charlesem Olivierim-Munroem?

Ještě jsem s ním nikdy nevystupoval, ale na naši premiéru se skutečně moc těším.

Aktuálně.cz: Jak dlouho se v Krumlově zdržíte? Budete mít možnost navštívit nějaký jiný koncert?

Letos to bude podruhé, co na vašem úžasném festivalu vystoupím, ale bohužel asi jako všichni umělci nebudu mít moc času.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Čtěte také
Rychlé prsty a přesná taktovka. Paik a Munroe

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy