Turecká dvojčata Ferhan a Ferzan Önderovy zahrají Dvořáka

Marie Dostálová
5. 8. 2014 10:07
Sestersko duo pianistek z Turecka zahraje na MHF Český Krumlov Slovanské tance od Antonína Dvořáka. Jaká byla hudební dráha dvojčat?
Ferhan a Ferzan Önder
Ferhan a Ferzan Önder | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov – Třiadvacátý ročník českokrumlovského festivalu skončí 16. srpna, ještě před tím ale nabídne hned několik zajímavých koncertů. Vystoupí harfenistka Jana Boušková s korejskou flétnistkou Jae-A Yoo, s mnichovským orchestrem zahraje violoncellistka Natalie Gutman, Trio Martinů představí skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka, Linda Ballová zazpívá v doprovodu PaCoTa trio, úspěšný Pavel Haas Quartet nabídne hudbu plnou barev a emocí, jak slibuje v interview violista Pavel Nikl, a festival zakončí operní hvězdy z Velkého divadla v Moskvě.

7. srpna vystoupí talentované klavírní duo sester Ferhan a Ferzan Önderových. Koncert začne v 19:30 hodin v Maškarním sále. Jejich klavírní recitál obsahuje Slovanské tance od Antonína Dvořáka. Posluchači se mohou těšit na hudebně temperamentní duo, jejichž styl hraní je ovlivněn tureckou hudbou, jejíž tradiční písně s nepravidelným rytmem dívky slýchávaly v dětství.

Sestry se narodily v roce 1965 v tureckém městě Tokat. Když bylo dívkám sedm let, rodina se přestěhovala do Ankary. V deseti letech dvojčata začala hrát na klavír a za čtyři roky vyhrála Zvláštní ocenění poroty na Mezinárodní soutěži duí v italském Terni. V roce 1989 se odstěhovaly do Rakouska, kde studovaly pod vedením renomovaných profesorů na Univerzitě hudby a múzických umění ve Vídni.

Poslechněte si dvojčata
Poslechněte si dvojčata | Video:

Dvojčata Ferhan a Ferzan Önderovy byly pozvány k vystoupení na řadu hudebních festivalů, a to např. Rheingau Musik Festival, Salcburský festival, Beethovenův festival v Bonnu, festival Wiener Festwochen, Ludwigsburger Schlossfestspiele, Sommets Musicaux Gstaad či Festspiele Mecklenburg-Vorpommern.

Jejich první CD nazvané „Vivaldi Reflections“ (EMI) bylo průlomem v kariéře a získalo cenu Echo Klassik. Následující nahrávka „1001 nights“ (EMI) byla vydána v roce 2003 s adaptacemi Rimského-Korsakova, Borodina, Balakireva nebo Mozarta. V roce 2011 vydaly nahrávku „Carmina Burana“ pro chór, sólisty, dvě piana a perkuse z Schleswig-Holstein Musik Festivalu v Německu.

Sestry Önderovy
Sestry Önderovy | Foto: MHF Český Krumlov

Duo pravidelně vystupuje s prestižními orchestry jako např. Staatskapelle Dresden, Mozarteum Orchestra, Stuttgarter Philharmoniker a spolupracovaly s dirigenty, mezi něž patří např. John Axelrod, Hans Graf, Howard Griffiths, Max Pommer, Hubert Soudant, Stefan Vladar nebo Hugo Wolff.

Pianistky v současnosti žijí ve Vídni a v roce 2003 byly jmenovány vyslankyněmi dobré vůle UNICEF.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy