Turecká dvojčata Ferhan a Ferzan Önderovy zahrají Dvořáka

Marie Dostálová
5. 8. 2014 10:07
Sestersko duo pianistek z Turecka zahraje na MHF Český Krumlov Slovanské tance od Antonína Dvořáka. Jaká byla hudební dráha dvojčat?
Ferhan a Ferzan Önder
Ferhan a Ferzan Önder | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov – Třiadvacátý ročník českokrumlovského festivalu skončí 16. srpna, ještě před tím ale nabídne hned několik zajímavých koncertů. Vystoupí harfenistka Jana Boušková s korejskou flétnistkou Jae-A Yoo, s mnichovským orchestrem zahraje violoncellistka Natalie Gutman, Trio Martinů představí skladby Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka, Linda Ballová zazpívá v doprovodu PaCoTa trio, úspěšný Pavel Haas Quartet nabídne hudbu plnou barev a emocí, jak slibuje v interview violista Pavel Nikl, a festival zakončí operní hvězdy z Velkého divadla v Moskvě.

7. srpna vystoupí talentované klavírní duo sester Ferhan a Ferzan Önderových. Koncert začne v 19:30 hodin v Maškarním sále. Jejich klavírní recitál obsahuje Slovanské tance od Antonína Dvořáka. Posluchači se mohou těšit na hudebně temperamentní duo, jejichž styl hraní je ovlivněn tureckou hudbou, jejíž tradiční písně s nepravidelným rytmem dívky slýchávaly v dětství.

Sestry se narodily v roce 1965 v tureckém městě Tokat. Když bylo dívkám sedm let, rodina se přestěhovala do Ankary. V deseti letech dvojčata začala hrát na klavír a za čtyři roky vyhrála Zvláštní ocenění poroty na Mezinárodní soutěži duí v italském Terni. V roce 1989 se odstěhovaly do Rakouska, kde studovaly pod vedením renomovaných profesorů na Univerzitě hudby a múzických umění ve Vídni.

Poslechněte si dvojčata
Poslechněte si dvojčata | Video:

Dvojčata Ferhan a Ferzan Önderovy byly pozvány k vystoupení na řadu hudebních festivalů, a to např. Rheingau Musik Festival, Salcburský festival, Beethovenův festival v Bonnu, festival Wiener Festwochen, Ludwigsburger Schlossfestspiele, Sommets Musicaux Gstaad či Festspiele Mecklenburg-Vorpommern.

Jejich první CD nazvané „Vivaldi Reflections“ (EMI) bylo průlomem v kariéře a získalo cenu Echo Klassik. Následující nahrávka „1001 nights“ (EMI) byla vydána v roce 2003 s adaptacemi Rimského-Korsakova, Borodina, Balakireva nebo Mozarta. V roce 2011 vydaly nahrávku „Carmina Burana“ pro chór, sólisty, dvě piana a perkuse z Schleswig-Holstein Musik Festivalu v Německu.

Sestry Önderovy
Sestry Önderovy | Foto: MHF Český Krumlov

Duo pravidelně vystupuje s prestižními orchestry jako např. Staatskapelle Dresden, Mozarteum Orchestra, Stuttgarter Philharmoniker a spolupracovaly s dirigenty, mezi něž patří např. John Axelrod, Hans Graf, Howard Griffiths, Max Pommer, Hubert Soudant, Stefan Vladar nebo Hugo Wolff.

Pianistky v současnosti žijí ve Vídni a v roce 2003 byly jmenovány vyslankyněmi dobré vůle UNICEF.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy