Harfenistka Jana Boušková vystoupí s korejskou flétnistkou

Marie Dostálová
31. 7. 2014 18:08
Na českokrumlovském festivalu bude koncertovat harfenistka Jana Boušková spolu s korejskou flétnistkou Jae-A Yoo.
Harfenistka Jana Boušková
Harfenistka Jana Boušková | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov – Česká harfenistka Jana Boušková vystoupí na 23. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Společně s flétnistkou z Jižní Koreje zahrají několik skladeb a také vystoupí sólově.

Koncert se koná 6. srpna v 19.30 hodin v Maškarním sále.

Jana Boušková vystupovala za svou kariéru na světových pódiích sólově, ale i se známými interprety, mezi které patřili ruští hudebníci Mstislav Rostropovič, Maxim Vengerov nebo Jurij Bashmet a dále francouzský flétnista Patrick Gallois, violoncellista Jiří Bárta, německý houslista Christian Tetzlaff či izraelská klarinetistka Sharon Kam.

Boušková absolvovala konzervatoř v Praze, Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové a pokračovala studiem na renomované americké škole Indiana University u profesorky Susann McDonald. Nyní se umělkyně věnuje pedagogice – vyučuje na třech školách: Královské konzervatoři v Bruselu, Akademii múzických umění a konzervatoři v Praze. Umělkyně je pravidelně zvána na významné světové festivaly, vystupovala na koncertech v řadě zemí, absolvovala velké turné po Izraeli a Evropě společně s houslistou Maximem Vengerovem. Vede také různé mistrovské kurzy po světě. V roce 2004 byla pozvána do poroty Mezinárodní harfové soutěže v USA, v dalším roce na mezinárodní soutěž Lily Laskine ve Francii, porotcovala také na International Harp Contest v Izraeli v roce 2006.

Jana Boušková hraje Vltavu
Jana Boušková hraje Vltavu | Video:

Od roku 2005 je sólovou harfenistkou České filharmonie. Nahrála přes přes dvacet CD pro domácí i zahraniční firmy, natáčí pro rozhlasové a televizní společnosti. Široký repertoár Bouškové obsahuje díla všech období, mnoho současných českých i zahraničních autorů zkomponovalo skladby přímo pro ni. Na českokrumlovském festivalu zahraje sólově skladby od Bedřicha Smetany, Louise Spohra nebo Johanna Sebastiana Bacha.

Vstupenky na MHF Český Krumlov 2014

  • Exkluzivním prodejcem vstupenek na 23. ročník MHF Český Krumlov je společnost Ticketstream. Vstupenky jsou k dostání on-line v rezervačním systému na www.ticketstream.cz nebo www.ts1.cz, vstup do rezervačního systému je možný také přes stránky festivalu www.festivalkrumlov.cz.
  • Dále je rovněž možné nakoupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti.
  • Jeden z koncertů je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov – tentokrát to bude koncert houslového virtuosa Ivana Ženatého. Členové klubu mají na tento koncert vstup zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Duet s talentovanou flétnistkou

Jihokorejská flétnistka Jae-A Yoo se narodila v Soulu v roce 1988. Vystudovala „Conservatoire National de Region de Paris“, kde získala 1. cenu po jednomyslném výroku poroty. V 17 letech zahájila studia na „Conservatoire National Superieur de Musique de Paris“, kde patřila mezi nejlepší studenty.

Mladá hudebnice absolvovala kurzy u významných flétnistů jako např. Julien Beaudiment, Michel Moragues, Felix Renggli, sir James Galway, Emily Beynone, Samuel Cole, Paul Edmond Davis nebo Philippe Bernold.

Vystupovala napříč Evropou jako sólistka s mnoha orchestry, např. chorvatský Dubrovnický symfonický orchestr, Soluňská filharmonie z Řecka, Temešvárská filharmonie z Rumunska, Kammerphilharmonie dacapo Mnichov nebo Plzeňská filharmonie. Ve Francii vyhrála Grand Prix v kategorii flétna na mezinárodní soutěži „Festival de Musique des Jeunes Interpretes”.

Jae-A Yoo hraje Vivaldiho
Jae-A Yoo hraje Vivaldiho | Video:

Na MHF Český Krumlov zahraje flétnistka sólově skladby od George Philippa Telemanna nebo Sigfrida Karg-Elerta. Společně s Janou Bouškovou během večera zahrají Franze Dopplera či Camilla Saint-Saënse.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy