Harfenistka Jana Boušková vystoupí s korejskou flétnistkou

Marie Dostálová
31. 7. 2014 18:08
Na českokrumlovském festivalu bude koncertovat harfenistka Jana Boušková spolu s korejskou flétnistkou Jae-A Yoo.
Harfenistka Jana Boušková
Harfenistka Jana Boušková | Foto: MHF Český Krumlov

MHF Český Krumlov – Česká harfenistka Jana Boušková vystoupí na 23. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Společně s flétnistkou z Jižní Koreje zahrají několik skladeb a také vystoupí sólově.

Koncert se koná 6. srpna v 19.30 hodin v Maškarním sále.

Jana Boušková vystupovala za svou kariéru na světových pódiích sólově, ale i se známými interprety, mezi které patřili ruští hudebníci Mstislav Rostropovič, Maxim Vengerov nebo Jurij Bashmet a dále francouzský flétnista Patrick Gallois, violoncellista Jiří Bárta, německý houslista Christian Tetzlaff či izraelská klarinetistka Sharon Kam.

Boušková absolvovala konzervatoř v Praze, Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové a pokračovala studiem na renomované americké škole Indiana University u profesorky Susann McDonald. Nyní se umělkyně věnuje pedagogice – vyučuje na třech školách: Královské konzervatoři v Bruselu, Akademii múzických umění a konzervatoři v Praze. Umělkyně je pravidelně zvána na významné světové festivaly, vystupovala na koncertech v řadě zemí, absolvovala velké turné po Izraeli a Evropě společně s houslistou Maximem Vengerovem. Vede také různé mistrovské kurzy po světě. V roce 2004 byla pozvána do poroty Mezinárodní harfové soutěže v USA, v dalším roce na mezinárodní soutěž Lily Laskine ve Francii, porotcovala také na International Harp Contest v Izraeli v roce 2006.

Jana Boušková hraje Vltavu
Jana Boušková hraje Vltavu | Video:

Od roku 2005 je sólovou harfenistkou České filharmonie. Nahrála přes přes dvacet CD pro domácí i zahraniční firmy, natáčí pro rozhlasové a televizní společnosti. Široký repertoár Bouškové obsahuje díla všech období, mnoho současných českých i zahraničních autorů zkomponovalo skladby přímo pro ni. Na českokrumlovském festivalu zahraje sólově skladby od Bedřicha Smetany, Louise Spohra nebo Johanna Sebastiana Bacha.

Vstupenky na MHF Český Krumlov 2014

  • Exkluzivním prodejcem vstupenek na 23. ročník MHF Český Krumlov je společnost Ticketstream. Vstupenky jsou k dostání on-line v rezervačním systému na www.ticketstream.cz nebo www.ts1.cz, vstup do rezervačního systému je možný také přes stránky festivalu www.festivalkrumlov.cz.
  • Dále je rovněž možné nakoupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti.
  • Jeden z koncertů je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov – tentokrát to bude koncert houslového virtuosa Ivana Ženatého. Členové klubu mají na tento koncert vstup zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Duet s talentovanou flétnistkou

Jihokorejská flétnistka Jae-A Yoo se narodila v Soulu v roce 1988. Vystudovala „Conservatoire National de Region de Paris“, kde získala 1. cenu po jednomyslném výroku poroty. V 17 letech zahájila studia na „Conservatoire National Superieur de Musique de Paris“, kde patřila mezi nejlepší studenty.

Mladá hudebnice absolvovala kurzy u významných flétnistů jako např. Julien Beaudiment, Michel Moragues, Felix Renggli, sir James Galway, Emily Beynone, Samuel Cole, Paul Edmond Davis nebo Philippe Bernold.

Vystupovala napříč Evropou jako sólistka s mnoha orchestry, např. chorvatský Dubrovnický symfonický orchestr, Soluňská filharmonie z Řecka, Temešvárská filharmonie z Rumunska, Kammerphilharmonie dacapo Mnichov nebo Plzeňská filharmonie. Ve Francii vyhrála Grand Prix v kategorii flétna na mezinárodní soutěži „Festival de Musique des Jeunes Interpretes”.

Jae-A Yoo hraje Vivaldiho
Jae-A Yoo hraje Vivaldiho | Video:

Na MHF Český Krumlov zahraje flétnistka sólově skladby od George Philippa Telemanna nebo Sigfrida Karg-Elerta. Společně s Janou Bouškovou během večera zahrají Franze Dopplera či Camilla Saint-Saënse.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy