Danailová s Ryovou ukončí festival v Českém Krumlově

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 8. 2013 17:36
Koncertní mistryni Vídeňské filharmonie doprovodí violoncellistka Ry Mi-he
Albena Danailova.
Albena Danailova. | Foto: Aktuálně.cz

Český Krumlov - V závěrečném koncertu Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově si posluchači ve vyprodané Zámecké jízdárně poslechnou bulharskou houslistku Albenu Danailovou. Jako první žena v historii se stala koncertní mistryní orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňské filharmonie. Spolu s ní zahraje jihokorejská violoncellistka Ry Mi-he a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Festival, na jehož zahajovacím galakoncertu 19. července vystoupila mezzosopranistka Elina Garanča, nabízí v tomto týdnu celkem čtyři koncerty. Ve středu v Maškarním sále zámku vystoupí houslistka Sophia Jaffé a cembalistka Barbara Willi. Zazní skladby Bachovy, Grahamovy a Bély Bartóka.

Carlos Pinana
Carlos Pinana | Foto: Komerční sdělení

Ve čtvrtek 15. srpna bude zahrada Kooperativy patřit flamencovému večeru. Po dvou letech se do Českého Krumlova vrací jeden z nejlepších flamencových kytaristů Carlos Pinana. "V jeho hře se snoubí brilantní kytarová technika s neobyčejným výrazem, poezií a lyrismem. Pinana se objevuje jak v sólových recitálech, tak v různých projektech zahrnujících klasickou hudbu, jazz, tanec či world music," řekla mluvčí festivalu Mirka Štípková.

V pátek 16. srpna se v Pivovarské zahradě uskuteční gratulační koncert k 25. výročí skupiny Čechomor. Hostovat na něm budou zpěvačka Lenka Dusilová, americký kytarista Gerry Leonard či japonský hudebník Joji Hirota. Zazní mimo jiné i písně z úspěšně desky Proměny.

V závěrečném koncertu nahradí ruského houslistu Maxima Vengerova bulharská houslistka Albena Danailová. Druhou protagonistkou bude jihokorejská violoncellistka Ry Mi-he. Obě sólistky doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského. Program zahájí Karneval Antonína Dvořáka, pokračovat bude Brahmsovým Dvojkoncertem pro housle, violoncello a orchestr. Tečkou za 22. ročníkem festivalu bude Beethovenova Osudová.

Festival měl letos úsporný rozpočet, nehostovaly na něm takové osobnosti hudebního světa jako v předchozích ročnících. Nabídl 18 koncertů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy