Festival integrace Slunce spojuje a sází na experimenty

jla
7. 11. 2014 10:24
Festival integrace Slunce dává možnost zdravotně znevýhodněným občanům prezentace v bezbariérovém prostředí. Dvacátý ročník se koná už příští týden v Praze.
Pohádka Zvědavé slunce studentů JAMU
Pohádka Zvědavé slunce studentů JAMU | Foto: JAMU

Praha - Do pražského Paláce Akropolis se sjedou profesionální a amaterští divadelníci z Čech i Slovenska, aby pomohli umožnit setkání zdravotně postižených občanů se zdravými lidmi.

Festival v jednom týdnu nabídne na sedm večerních divadelních představení a několik dopoledních bloků vystoupení dětí, amaterských souborů, ale i studentů JAMU s pohádkou nejen pro neslyšící.

Experimentální představení Ze života hmyzu nastudovali studenti DAMU a skupin herců s mentálním postižením z Domova u svaté rodiny.
Experimentální představení Ze života hmyzu nastudovali studenti DAMU a skupin herců s mentálním postižením z Domova u svaté rodiny. | Foto: DAMU

Banskobystrické komunitní Divadlo z Pasáže se na Festival integrace Slunce vrací pravidelně. Letos přiveze v české premiéře hru Dobrý člověk ze Sečuánu německého autora Bertolda Brechta a naplno rozehraje úvahy o podstatě dobra v člověku nebo o Bohu jako garantovi morálních forem, a to za užití zcizovacích efektů, které právě Brecht do divadla vnesl.

V dopolední programech se představí děti z mateřských a základních škol. "Program je složen z vystiohudebních, tanečních a divadelních souborů z ústavů sociální péče, i speciálních škol a školek," uvedla za organizátora Vlasta Rydlová.

Studenti z brněnské JAMU vystoupí v pohádce Zvědavé slůně na motivy knihy Rudyarda Kiplinga. Do jejího děje začlení i přihlížející děti. Páteční večer pak bude patřit studentům  DAMU, kteří nastudovali experimentální projekt Ze života hmyzu se skupinou herců s mentálním postižením z Domova svaté rodiny.

Festival se koná od 10. do 14. listopadu 2014 v Paláci Akropolis. Na všechny akce mají zdravotně postižení vstup zdarma, na dopolední program je vstup volný pro všechny návštěvníky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy