Festival Film Music Prague zahájí Benjamin Wallfisch, autor hudby k Blade Runnerovi a Skrytým číslům

ČTK ČTK
23. 10. 2017 14:10
Osmatřicetiletý skladatel Benjamin Wallfisch bude 9. dubna 2018 ve Foru Karlín v Praze dirigovat zahajovací koncert mezinárodního festivalu Film Music Prague, který každoročně přiváží hudební skladatele z Hollywoodu. Večer nabídne v provedení orchestru Filharmonici města Prahy a sboru řadu Wallfischových melodií známých ze sci-fi Blade Runner 2049, hororu To nebo válečného dramatu Dunkerk.
Benjamin Wallfisch.
Benjamin Wallfisch. | Foto: Benjamin Wallfisch

Sedmatřicetiletý britský skladatel Benjamin Wallfisch bude 9. dubna 2018 ve Foru Karlín v Praze dirigovat zahajovací koncert mezinárodního festivalu Film Music Prague.

Večer nabídne v provedení orchestru Filharmonici města Prahy a sboru řadu Wallfischových melodií známých ze sci-fi Blade Runner 2049, hororu To nebo válečného dramatu Dunkerk, na němž pracoval se slavnějším kolegou Hansem Zimmerem. Na programu jsou dále skladby z filmů Interstellar, Počátek nebo Sherlock Holmes: Hra stínů.

"Zahajovací koncert je koncipovaný jako symfonická pocta nejen Benjaminu Wallfischovi, ale i skladateli Hansi Zimmerovi a jeho dalšímu žákovi Lornemu Balfeovi," řekl umělecký ředitel festivalu Nikola Bojčev.

"Lorne Balfe společně s Hansem Zimmerem vytvořili soundtrack k vůbec prvnímu hranému seriálu stanice National Geographic - Genius. Tento projekt o Albertu Einsteinovi se natáčel v Praze," dodal.

Kromě zvuku klasického symfonického tělesa zazní ve Foru Karlín také elektronika. Řada na ni přijde při uvedení hudby z filmu Blade Runner 2049. 

"Zimmer a Wallfisch dostali za úkol pro toto sci-fi vytvořit soundtrack, který bude velmi podobný tomu původnímu od Vangelise. A jak víme, Vangelis je mistr syntezátorů a umělých zvuků," podotkl Bojčev.

Kromě nového Blade Runnera a Dunkerku spolupracoval Wallfisch s Zimmerem také na hudbě k filmu Skrytá čísla. Ještě s Pharrellem Williamsem byli za svou práci nominováni na Oscara.  

Film Music Prague každoročně přiváží do metropole hollywoodské skladatele filmové hudby.

Hvězdou loňského ročníku byl britský skladatel David Arnold, autor hudby ke čtyřem bondovkám a velkofilmům Hvězdná brána, Den nezávislosti nebo Godzilla.

Letošní ročník zahájil v Paláci Žofín držitel Grammy a Zlatého glóbu Craig Armstrong.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy