Festival Dvořákova Praha uctí památku Jiřího Bělohlávka a také vnuka Antonína Dvořáka

ČTK ČTK
30. 8. 2017 13:36
Desátý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se koná od 7. do 23. září, uctí památku dirigenta Jiřího Bělohlávka a skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. V tuto chvíli je k dipozici ještě 30 procent lístků z celkové kapacity.
Jiří Bělohlávek.
Jiří Bělohlávek. | Foto: Decca Classics

Pořadatelé festivalu Dvořákova Praha oznámili, že letošní desátý ročník věnují památce zesnulého šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka a také vnuka Antonína Dvořáka. Ten zemřel 29. května, Bělohlávek o dva dny později. Antonínu Dvořákovi III. věnují koncert Requiem 14. září, Bělohlávkovi 20. září koncert České filharmonie.

"Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša," řekl ředitel festivalu Marek Vrabec.

Koncert České filharmonie 20. září pak bude dirigovat Petr Altrichter. V programu zazní i Dvořákův Violoncellový koncert h moll se sólistou Jeanem-Guihenem Queyrasem.

Hrát se budou Dvořákova oratoria

Hlavním festivalovým centrem bude tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Vedle známých i méně hraných děl Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září 176 let, zazní hudba dalších autorů.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy zahájí 7. září oratorium Stabat Mater, v němž své síly spojí kvartet sólistů, který tvoří lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczala a německý basista René Pape. Doprovodí je orchestr PKF - Prague Philharmonia pod vedením svého šéfdirigenta Emmanuela Villaumeho a Český filharmonický sbor Brno.

"Dlouho jsme tento komplex oratorií obcházeli uctivým obloukem, ale o to větší událostí bude, a to i díky uměleckému obsazení se sólisty známými z prestižních operních domů," dodal Vrabec.

Úvodní koncert letošní Dvořákovy Prahy bude přenášet ČT Art i TV Arte, v dolní části pražského Václavského náměstí se pak bude koncert promítat na velkoplošnou obrazovku. 

Tam také od 17.30 bude probíhat "warm-up" s některými festivalovými umělci, například Ivanem Klánským, Pavlem Steidlem, Petrem Nekorancem, Pavlem Svobodou, Martinou Bačovou či Hanou Baborákovou. Někteří i naživo zahrají. 

Více žesťů podle Radka Baboráka

Komorní řada nese v letošním roce rukopis kurátora, kterým je hornista a dirigent Radek Baborák. V souladu s jeho specializací budou v programu oproti předchozím letům dominovat dechové nástroje.

Baborák bude i v čele nově vytvořeného Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy složeného z hráčů předních evropských orchestrů, sólistů a pedagogů.

Vedle Vídeňských symfoniků a Essenských filharmoniků s Tomášem Netopilem se mohou posluchači těšit na Londýnský filharmonický orchestr s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským, Gustav Mahler Jugendorchester pod vedením Ingo Metzmachera a s francouzským klavíristou Jean-Yvesem Thibaudetem.

Festivalový recitál bude patřit klavíristovi a pedagogovi Ivanovi Klánskému, na Dni D zahrají mladí čeští umělci stojící na začátku úspěšné mezinárodní kariéry.

 

Právě se děje

před 45 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy