Faust, Lakomec, Ubohý vrah i Brouk v hlavě. Viktoru Preissovi je 70 let. Zde jsou jeho slavné role

Kultura Kultura
13. 3. 2017 15:00
Význačný český divadelní a filmový herec Viktor Preiss slaví v pondělí sedmdesát let. Loni v červnu se divadelní scénu rozhodl opustit, na filmových plátnech jej diváci mohou momentálně vidět ve filmech Anděl Páně 2 a brzy ho uvidí v životopisném dramatu Bratříček Karel. Projděte si tucet jeho nejslavnějších rolí.

Rodák z Prahy vystudoval herectví na DAMU a v roce 1969 nastoupil do Městských divadel pražských. Po 14 letech přešel do Divadla na Vinohradech, kde působil až do roku 2016.

Derniéry všech her, ve kterých vystupoval, byly vyprodané. Médiím řekl, že je unavený a chtěl by se více věnovat rodině a cestování. "Osmačtyřicet let v divadelním angažmá je dost dlouhá doba," řekl k tomu herec v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas.

Kromě desítek divadelních rolí si zahrál také v několika filmech, televizních seriálech a rozhlasových hrách. Preiss vystupoval v televizi také jako průvodce cyklem staropražských písniček V Praze bejvávalo blaze.

Za své dabingové výkony získal Preiss dvakrát cenu Františka Filipovského, a to v letech 1995 a 2004. Namluvil například britského ministra v seriálu Jistě, pane ministře, piráta Sandokana či Robina Williamse v komedii Mrs. Doubtfire - Táta v sukni.

Na svém kontě má nespočet dalších významných ocenění. Ať už cenu TýTý (1998, 2003) či ocenění Thalie za nejlepší herecký výkon (1999, postava Cervantese - Dona Quiojota v inscenaci Muž z La Mancha).

Se svou manželkou, herečkou Národního divadla Janou Preissovou, mají syny Martina, rovněž herce, a Jana, počítačového grafika.

Aktuálně.cz pro vás vybralo tucet nejslavnějších rolí Viktora Preisse.

Viktor Preiss, Milenci v roce jedna
Viktor Preiss, Milenci v roce jedna | Foto: Filmové studio Barrandov

Milenci v roce jedna (1973)

Psychologické drama podle knihy Jana Otčenáška ilustruje příběh milenců, kteří se setkávají náhodou krátce po skončení druhé světové války. Viktor Preiss zde hraje mladého ctižádostivého Pavla toužícího po kariéře filmového režiséra. Jeho povrchní, lehkomyslný postoj k životu je pravým opakem ženské hrdinky Heleny (Marta Vančurová), jež prošla koncentračním táborem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy