Faust, Lakomec, Ubohý vrah i Brouk v hlavě. Viktoru Preissovi je 70 let. Zde jsou jeho slavné role

Kultura Kultura
13. 3. 2017 15:00
Význačný český divadelní a filmový herec Viktor Preiss slaví v pondělí sedmdesát let. Loni v červnu se divadelní scénu rozhodl opustit, na filmových plátnech jej diváci mohou momentálně vidět ve filmech Anděl Páně 2 a brzy ho uvidí v životopisném dramatu Bratříček Karel. Projděte si tucet jeho nejslavnějších rolí.

Rodák z Prahy vystudoval herectví na DAMU a v roce 1969 nastoupil do Městských divadel pražských. Po 14 letech přešel do Divadla na Vinohradech, kde působil až do roku 2016.

Derniéry všech her, ve kterých vystupoval, byly vyprodané. Médiím řekl, že je unavený a chtěl by se více věnovat rodině a cestování. "Osmačtyřicet let v divadelním angažmá je dost dlouhá doba," řekl k tomu herec v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas.

Kromě desítek divadelních rolí si zahrál také v několika filmech, televizních seriálech a rozhlasových hrách. Preiss vystupoval v televizi také jako průvodce cyklem staropražských písniček V Praze bejvávalo blaze.

Za své dabingové výkony získal Preiss dvakrát cenu Františka Filipovského, a to v letech 1995 a 2004. Namluvil například britského ministra v seriálu Jistě, pane ministře, piráta Sandokana či Robina Williamse v komedii Mrs. Doubtfire - Táta v sukni.

Na svém kontě má nespočet dalších významných ocenění. Ať už cenu TýTý (1998, 2003) či ocenění Thalie za nejlepší herecký výkon (1999, postava Cervantese - Dona Quiojota v inscenaci Muž z La Mancha).

Se svou manželkou, herečkou Národního divadla Janou Preissovou, mají syny Martina, rovněž herce, a Jana, počítačového grafika.

Aktuálně.cz pro vás vybralo tucet nejslavnějších rolí Viktora Preisse.

Viktor Preiss, Milenci v roce jedna
Viktor Preiss, Milenci v roce jedna | Foto: Filmové studio Barrandov

Milenci v roce jedna (1973)

Psychologické drama podle knihy Jana Otčenáška ilustruje příběh milenců, kteří se setkávají náhodou krátce po skončení druhé světové války. Viktor Preiss zde hraje mladého ctižádostivého Pavla toužícího po kariéře filmového režiséra. Jeho povrchní, lehkomyslný postoj k životu je pravým opakem ženské hrdinky Heleny (Marta Vančurová), jež prošla koncentračním táborem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy