Ensemble Inégal vrací Praze Glasse, ale i baroko s Indiány

jla
Aktualizováno 21. 10. 2014 12:41
Pražský soubor Ensemble Inégal zavede své posluchače mezi Indiány, zpátky do doby baroka a zasvětí do tajů latinskoamerické hudby či Glassovy třetí symfonie.
Philip Glass.
Philip Glass. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podivuhodnou hudební směs namíchá v pražském Divadle Archa Ensemble Inégal. Pod taktovkou Adama Viktory v jednom večeru spojí minimalistu Philipa Glasse, latinskoamerickou, španělskou i českou barokní hudbu a hudební kulturu Indiánů.

Součástí programu Americano, se kterým soubor vystoupí, je i česká premiéra čtyřvěté 3. symfonie jednoho z nejzásadnějších současných minimalistických skladatelů Philipa Glasse, která vznikla pro 19 smyčců a měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra.

Glass je například autorem pětihodinové opery Einstein na pláži, kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět, a věnuje se také komorní a filmově hudbě. Jeho skladby zvýrazňují také dokumentární trilogii Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Loni uvedl v Ostravě svou pětihodinovou slavnou skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974.

Koncertní program (3. listopadu) doplní barokní skladby Čecha Jana Josefa Ignáce Brentnera, jež se dochovaly v jezuitských misiích v Bolívii, španělské skladby vydané tiskem v 16. století v Praze i skladby v indiánském jazyce Quechua ze 17. tolsetí.

Koncert se v divadle Archa nekoná náhodou. Právě v pražské Arše v roce 1996 společně vystoupili skladatel Glass a beatnický básník Allen Ginsberg. V Arše se také poprvé v Česku hrála Glassova opera V kárném táboře.

Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000. S dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým ceněným koncertům a nahrávkám. Interpretační záběr hudebního tělesa se pne od renesance, přes romantismus a modernu až po hudbu současnou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 33 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy