Ensemble Inégal vrací Praze Glasse, ale i baroko s Indiány

jla
Aktualizováno 21. 10. 2014 12:41
Pražský soubor Ensemble Inégal zavede své posluchače mezi Indiány, zpátky do doby baroka a zasvětí do tajů latinskoamerické hudby či Glassovy třetí symfonie.
Philip Glass.
Philip Glass. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podivuhodnou hudební směs namíchá v pražském Divadle Archa Ensemble Inégal. Pod taktovkou Adama Viktory v jednom večeru spojí minimalistu Philipa Glasse, latinskoamerickou, španělskou i českou barokní hudbu a hudební kulturu Indiánů.

Součástí programu Americano, se kterým soubor vystoupí, je i česká premiéra čtyřvěté 3. symfonie jednoho z nejzásadnějších současných minimalistických skladatelů Philipa Glasse, která vznikla pro 19 smyčců a měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra.

Glass je například autorem pětihodinové opery Einstein na pláži, kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět, a věnuje se také komorní a filmově hudbě. Jeho skladby zvýrazňují také dokumentární trilogii Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Loni uvedl v Ostravě svou pětihodinovou slavnou skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974.

Koncertní program (3. listopadu) doplní barokní skladby Čecha Jana Josefa Ignáce Brentnera, jež se dochovaly v jezuitských misiích v Bolívii, španělské skladby vydané tiskem v 16. století v Praze i skladby v indiánském jazyce Quechua ze 17. tolsetí.

Koncert se v divadle Archa nekoná náhodou. Právě v pražské Arše v roce 1996 společně vystoupili skladatel Glass a beatnický básník Allen Ginsberg. V Arše se také poprvé v Česku hrála Glassova opera V kárném táboře.

Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000. S dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým ceněným koncertům a nahrávkám. Interpretační záběr hudebního tělesa se pne od renesance, přes romantismus a modernu až po hudbu současnou.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy