Ensemble Inégal vrací Praze Glasse, ale i baroko s Indiány

jla
Aktualizováno 21. 10. 2014 12:41
Pražský soubor Ensemble Inégal zavede své posluchače mezi Indiány, zpátky do doby baroka a zasvětí do tajů latinskoamerické hudby či Glassovy třetí symfonie.
Philip Glass.
Philip Glass. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Podivuhodnou hudební směs namíchá v pražském Divadle Archa Ensemble Inégal. Pod taktovkou Adama Viktory v jednom večeru spojí minimalistu Philipa Glasse, latinskoamerickou, španělskou i českou barokní hudbu a hudební kulturu Indiánů.

Součástí programu Americano, se kterým soubor vystoupí, je i česká premiéra čtyřvěté 3. symfonie jednoho z nejzásadnějších současných minimalistických skladatelů Philipa Glasse, která vznikla pro 19 smyčců a měla premiéru v roce 1995 v provedení Stuttgart Chamber Orchestra.

Glass je například autorem pětihodinové opery Einstein na pláži, kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět, a věnuje se také komorní a filmově hudbě. Jeho skladby zvýrazňují také dokumentární trilogii Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Loni uvedl v Ostravě svou pětihodinovou slavnou skladbu Music in Twelve Parts z let 1971 až 1974.

Koncertní program (3. listopadu) doplní barokní skladby Čecha Jana Josefa Ignáce Brentnera, jež se dochovaly v jezuitských misiích v Bolívii, španělské skladby vydané tiskem v 16. století v Praze i skladby v indiánském jazyce Quechua ze 17. tolsetí.

Koncert se v divadle Archa nekoná náhodou. Právě v pražské Arše v roce 1996 společně vystoupili skladatel Glass a beatnický básník Allen Ginsberg. V Arše se také poprvé v Česku hrála Glassova opera V kárném táboře.

Ensemble Inégal vznikl v Praze v roce 2000. S dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým ceněným koncertům a nahrávkám. Interpretační záběr hudebního tělesa se pne od renesance, přes romantismus a modernu až po hudbu současnou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy