Trutnoff nabízí boj za Ukrajinu, Vinnetoua i bohoslužbu

ČTK ČTK
21. 8. 2015 10:30
Druhým dnem pokračuje festival Trutnoff, návštěvníci se mohou těšit třeba na ukrajinskou kapelu Kozak System, Dana Bártu nebo Čechomor.
Trutnoff 2014
Trutnoff 2014 | Foto: Anna Vedralová

Trutnov - V trutnovském areálu Na Bojišti pokračuje druhým dnem festival Trutnoff Open Air, který potrvá do 23. srpna. Jednou z hvězd dnešního programu bude ukrajinská skupina Kozak System a američtí New Found Glory.

Dále v pátek vystoupí Dan Bárta, Poletíme?, Wabi Daněk, Čechomor nebo Iva Bittová. Celkem se v letošním roce představí devět desítek interpretů. Součástí program tradičně bude bohoslužba.

Hlavní hvězdou letošního ročníku jsou britští The Prodigy, kteří celý program v neděli večer uzavřou. Poprvé ve své historii vydal festival na závěrečný den limitovanou edici jednodenních vstupenek.

Mezi koncerty, které vybočují z rockového zaměření přehlídky, patří například vystoupení cimbálovky Petra Mičky, operního pěvce Aleše Procházky nebo revivalu Louise Armstronga.

Festival také připravuje vzpomínku na filmového Vinnetoua, francouzského herce Pierra Brice, který zemřel letos v červnu. Brice dvakrát festival osobně navštívil.

Trutnoff 2015 je věnován svobodě Ukrajiny, náboženské snášenlivosti a obětem holokaustu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy