Dracula je filmová žumpa. S nahou dcerou Daria Argenta

Antonín Tesař
7. 7. 2012 12:21
Půlnoční sekce festivalu nabídla dva výjimečné filmy
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Půlnoční sekce karlovarského festivalu letos nabídla dva výraznější tituly, maximalistický akčňák z Indonésie Zátah, který budou promítat Šary Vary i v Praze, a snímek Dracula Daria Argenta. Ne že by druhý zmiňovaný film byl dobrý, naopak, dost pravděpodobně patří v půlnoční sekci k těm nejhorším.

Jenže jde o novinku Daria Argenta, což je italský klasik hororů (vrcholné snímky Inferno a Suspiria) a brutálních detektivek označovaných jako giallo. Jeho osobní návštěvu a úvod k první projekci Draculy jsem naneštěstí nestihl, ale na závěr festivalu jsem se alespoň rozhodl, po zklamání ze salónní sterility Hanekeho Lásky a překvapivě ploché rozjívenosti Andersonova Moonrise Kingdom, dorazit se ponorem do dalšího výprodejního díla uznávaného klasika.

Foto: Aktuálně.cz

Argento, stejně jako celý italský horor, je už dost let za zenitem. Filmy Armáda démonů: Matka slz a Bestie musí zemřít, kterými se režisér v posledních letech pokoušel navázat na své klasické snímky, jen potvrzují propad do podivínských nápadů a rutinního zpracování (Argento ovšem dokázal nedávno i příjemně překvapit s velmi dobrou epizodou Jennifer z povídkového seriálu Masters of Horror).

Argentova adaptace Stokerova románu sice může vypadat jako pokus mistra vypořádat se s klasickou žánrovou předlohou, výsledek ale celkem jednoznačně ukazuje naopak na dokonalou tvůrčí rezignaci. Dracula už totiž staré Argentovy filmy nepřipomíná vůbec ničím.

Naopak, je to tuctové unavené béčko, které se plouží špatně napsanými a prkenně sehranými dialogy od jednoho atkraktivního záběru na nahé ženské tělo k dalšímu oživení v podobě digitální utržené hlavy. Samozřejmě všechno pěkně naředěné a zpomalené, protože na nějakou přemíru efektů a nahoty není rozpočet.

Může se zdát, že tahle rutinní produkce, která vypadá jako retardovaný bratříček starých hororů studia Hammer ze šedesátých let natočený v nepovedeném 3D, představuje regulerní filmovou žumpu, které je lepší se obloukem vyhnout a jejího tvůrce jednou provždy zatratit. To je v podstatě pravda, pokud jste bežný filmový divák.

Foto: Aktuálně.cz

Milovník béček, který dokáže ocenit i ryzí filmové šméčko, může vzít Draculu na milost jako suverénní podraz na diváka, který se chce bezostyšně přiživit na někdejší jménu jeho režiséra - ostatně plný název filmu zní Dracula Daria Argenta. Radost může trpělivému dívákovi udělat i zcela nonsensová scéna, kdy se Dracula promění v obří kudlanku a výrazem čisté perverze je pasáž, kde stárnoucí režisér zcela samoúčelně vystavuje na plátně nahé tělo své dcery, herečky Asie Argentové.

Když už je Dracula jako film naprosto zbytečný a většinou nudný, je potřeba při jeho sledování vzít za vděk drobnými radostmi a uznáním vůči tvůrci, který už je tak nad věcí, že se nestydí suverénně parazitovat sám na sobě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy