Dokument o Soně Červené získal hlavní cenu na televizním festivalu Zlatá Praha

Hana Slívová Hana Slívová
1. 10. 2017 13:42
Hlavní cenu na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha si odnesl dokument Olgy Sommerové Červená o operní pěvkyni Soně Červené. Porota vyzdvihla fakt, že Červená je film, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi zpěvaččinou vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla.
Soňa Červená přebírá cenu na mezinárodním festivalu Zlatá Praha.
Soňa Červená přebírá cenu na mezinárodním festivalu Zlatá Praha. | Foto: Zlatá Praha

Hlavní cenu Grand Prix Golden Prague na televizním festivalu Zlatá Praha získal dokument o operní pěvkyni Soně Červené. Snímek Červená režisérky Olgy Sommerové zvítězil v konkurenci dalších dvaasedmdesáti filmů ze šestnácti zemí světa.

"Červená je filmem o úžasné dámě, která se z kabaretní pěvkyně v Československu stala mezinárodní hvězdou. Ve své životní roli Carmen umírala ve sto šestapadesáti inscenacích na pěti kontinentech. Červená je ale také filmem, který mistrovsky propojuje filmové archivy o Evropě dvacátého století s emocionálním a někdy až humorným kontrastem mezi její vřelostí a traumatickými situacemi, v nichž se ocitla," zdůvodňuje výběr mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, Velké Británie, Česka, Finska a Slovinska.

Cenu si umělkyně osobně převzala spolu s režisérkou Olgou Sommerovou při sobotním závěrečném večeru.

"Olga vlastně nestvořila film o Soně Červené, ona stvořila film o dvacátém století a o všech osudech, které byly tak skřípnuté jako já, jenomže já měla tu vůli a odešla," vysvětluje Soňa Červená.

"Třicet let byla vymazána z povědomí národa, protože jako mnoho jiných emigrantů odešla do světa za svobodou, a já jsem cítila jako povinnost učinit o ní celovečerní film," dodala režisérka. 

Přihlášené snímky od celkem čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly ve dvou hlavních kategoriích.

Mezi dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál německý film Umlčeni - skladatelé v revolučním Rusku, jenž vznikl v době stého výročí ruské revoluce a vypovídá o tom, jak revoluce mnohé hudební skladatele nejprve propagandisticky využila, aby je posléze zlikvidovala.

V sekci Performing Arts, zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů, zvítězil britský snímek Mladí muži. Pouze hudbou a tancem vypráví příběh o první světové válce. 

Festival Zlatá Praha se koná od roku 1964 a patří mezi nejstarší evropské přehlídky, které se specializují na hudební a taneční televizní tvorbu. 

Olga Sommerová v DVTV

Česku hrozí, že mu bude vládnout jeden člověk, poslední tři roky pozoruji plíživou neonormalizaci, zákazy, kontrolování, říká Olga Sommerová. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy