Dokument má přinést mír do války potratů

Reuters, Hej
21. 2. 2007 11:00
Los Angeles - Režisér Kultu hákového kříže přivede do amerických kin další výbušné téma.

V říjnu má za mořem distribuční premiéru dokumentární film Tonyho Kayea o potratech pojmenovaný Jezero ohně. Dvouapůlhodinový snímek předkládá pohled na všechny strany potratové války, která nyní v USA probíhá velmi intenzivně.

Černobílý snímek Kaye sám napsal, natočil, nasnímal i financoval. Stál ho šestnáct let práce a šest milionů dolarů. "Cítil jsem, že potřebujeme film, který problematiku potratů nahlédne nezaujatě a logicky," říká.

Jeho dokument nabízí sestřih operačních zákroků i zprávu o zabití doktorů, kteří je prováděli. Mluví tu zainteresované osoby, jako je zakladatel organizace Operation Rescue Randall Terry.

Foto: Reuters

"Jezero ohně nemá provokativní úhel pohledu. Provokativní je spíš způsob, jakým ukazuje, že jsme všichni poznamenáni tím, že podle vlastních představ věříme v něco důležitějšího než ostatní," říká Mark Urman, šéf nezávislé distribuční společnosti ThinkPink, která má celosvětová práva k filmu

"Je to nemoc, která zamořuje naši společnost. Ale lidé, kteří se tváří, že oni mají pravdu, a ti ostatní se mýlí, jsou nejen v Americe, ale i na Středním Východě a v Africe," dodává.

Startovat bude dokument v newyorských filmových klubech Film Forum, následovat bude i televizní uvedení tří až čtyřhodinové verze. Kaye prozradil i své plány. Rád by natočil televizní seriál na základě skutečných příběhů.

Tony Kaye v roce 1998 natočil snímek Kult hákového kříže - krimithriller o neonacistech v hlavní roli s Edwardem Nortonem. Režisér tehdy bojoval o svou vizi filmu, konečný sestřih nebyl jeho dílem. I proto nyní chystá k vydání DVD s režisérskou verzí.

Smlouva s ThinkFilm zaručuje Kayeovi právo posledního střihu, ale i tady pochybnosti ohledně verze pro kina zůstávají. Podle Urmana je Jezero ohně "stále ve vývoji" a ThinkFilm jeho finální verzi uvidí až před premiérou - "v případě, že to pan Kaye umožní."

Kaye však zatím vypadá, že s verzí, kterou nabídl loni festival v Torontu, je spokojen a nehodlá nic měnit.

Urman plánuje film ještě před premiérou uvést na několika dalších festivalech. "Rád bych, aby ho doprovodily diskuse se zástupci vlády i církve," vysvětlil Urman. "Hodně dokumentů je obviňováno z toho, že připomínají spíš kázání. Tenhle film vám poskytne oddech, ať už jste pro právo volby, nebo právo na život."

Otázkou diskuze je ještě přílišná délka filmu, říká Urman o dvouapůlhodinové verzi filmu, kterou firma zhlédla v září na filmovém festivalu v Torontu. "Už je to hotové, přestříhávat ten film už nebudu," řekl k tomu Kaye. "Teď to funguje tak dobře, že změna by neměla žádný smysl," dodal.

 

 

Právě se děje

Další zprávy