Do dražby jde rukopis písně Eleanor Rigby od The Beatles i "papíry" od hrobu ženy stejného jména

Hana Slívová Hana Slívová
23. 8. 2017 13:44
Do zářijové dražby memorábilií The Beatles půjde mimo jiné notový zápis skladby Eleanor Rigby z alba Revolver (1966) a také vlastnická listina k hrobu stejnojmenné ženy, která odpočívá na liverpoolském hřbitově. Ačkoliv Paul McCartney už dříve odmítl, že by tato Eleanor inspirovala slavnou píseň, pořadatelům aukce to nevadí.
Video:

Dražba memorábilií skupiny The Beatles, která proběhne 11. září ve Warringtonu nedaleko Liverpoolu, nabídne několik zajímavých kousků. 

Tím prvním je tužkou psaný notový zápis písně Eleanor Rigby z alba Revolver. Na papír ho hodil zesnulý producent kapely a autor smyčcového partu George Martin, kromě něj ho podepsal ještě Paul McCartney.

Na listu je také poznámka, že píseň se nahrávala ve studiu číslo 2 na Abbey Road a znějí v ní čtvery housle, dvě violy a cella.

Zápis podle aukční síně Omega Auctions vynese okolo dvaceti šesti tisíc liber (přes 700 tisíc korun).

Dalším aukčním předmětem bude vlastnická listina hrobu Eleanory Rigbyové, která zemřela v roce 1939 ve věku 44 let a je pohřbená na hřbitově svatého Petra v Liverpoolu. Na tomto místě se v roce 1957 John Lennon a Paul McCartney potkali během večírku a později si tudy zkracovali cestu domů.

McCartney dříve tvrdil, že jméno Eleanor bylo inspirované herečkou Eleanor Bronovou, která v roce 1965 hrála ve filmu Help! Příjmení Rigbey pak vzešlo ze jména jednoho obchodníka s vínem. Později ale svou výpověď změnil a řekl, že Eleanor Rigby je zcela smyšlené jméno.

"Jestli někdo utratí hromadu peněz za dokument, který chce prokázat existenci fiktivní postavy, pak je to jeho věc a já s tím nemám nejmenší problém," dodal v roce 2008 poté, co si v dražbě zájemce pořídil rodný list ženy stejného jména. 

Podle Paula Fairweathera z Omega Auctions bude každá věc nabízená v aukci "jedinečná, fantastická a z historického hlediska velmi cenná." To, že se rukopis a listina sešly na jedné aukci, považuje za "neuvěřitelnou shodu náhod". 

"Papíry" k hrobu se budou dražit s miniaturní Biblí z roku 1899, v níž je jméno Elenor Rigby ručně vepsané. Fairweather očekává, že se vydraží za pět tisíc liber.

Na facebookovém profilu The Beatles se včera objevily černobílé fotky z roku 1969. Focení kapely probíhalo v parku Tittenhurst v Ascotu u domu Johna Lennona. Žádné další společné focení už nepřišlo: kapela se v roce 1970 rozpadla. Na některých fotografiích je únava ze společného fungování poměrně zjevná.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy