Do dražby jde rukopis písně Eleanor Rigby od The Beatles i "papíry" od hrobu ženy stejného jména

Hana Slívová Hana Slívová
23. 8. 2017 13:44
Do zářijové dražby memorábilií The Beatles půjde mimo jiné notový zápis skladby Eleanor Rigby z alba Revolver (1966) a také vlastnická listina k hrobu stejnojmenné ženy, která odpočívá na liverpoolském hřbitově. Ačkoliv Paul McCartney už dříve odmítl, že by tato Eleanor inspirovala slavnou píseň, pořadatelům aukce to nevadí.
Video:

Dražba memorábilií skupiny The Beatles, která proběhne 11. září ve Warringtonu nedaleko Liverpoolu, nabídne několik zajímavých kousků. 

Tím prvním je tužkou psaný notový zápis písně Eleanor Rigby z alba Revolver. Na papír ho hodil zesnulý producent kapely a autor smyčcového partu George Martin, kromě něj ho podepsal ještě Paul McCartney.

Na listu je také poznámka, že píseň se nahrávala ve studiu číslo 2 na Abbey Road a znějí v ní čtvery housle, dvě violy a cella.

Zápis podle aukční síně Omega Auctions vynese okolo dvaceti šesti tisíc liber (přes 700 tisíc korun).

Dalším aukčním předmětem bude vlastnická listina hrobu Eleanory Rigbyové, která zemřela v roce 1939 ve věku 44 let a je pohřbená na hřbitově svatého Petra v Liverpoolu. Na tomto místě se v roce 1957 John Lennon a Paul McCartney potkali během večírku a později si tudy zkracovali cestu domů.

McCartney dříve tvrdil, že jméno Eleanor bylo inspirované herečkou Eleanor Bronovou, která v roce 1965 hrála ve filmu Help! Příjmení Rigbey pak vzešlo ze jména jednoho obchodníka s vínem. Později ale svou výpověď změnil a řekl, že Eleanor Rigby je zcela smyšlené jméno.

"Jestli někdo utratí hromadu peněz za dokument, který chce prokázat existenci fiktivní postavy, pak je to jeho věc a já s tím nemám nejmenší problém," dodal v roce 2008 poté, co si v dražbě zájemce pořídil rodný list ženy stejného jména. 

Podle Paula Fairweathera z Omega Auctions bude každá věc nabízená v aukci "jedinečná, fantastická a z historického hlediska velmi cenná." To, že se rukopis a listina sešly na jedné aukci, považuje za "neuvěřitelnou shodu náhod". 

"Papíry" k hrobu se budou dražit s miniaturní Biblí z roku 1899, v níž je jméno Elenor Rigby ručně vepsané. Fairweather očekává, že se vydraží za pět tisíc liber.

Na facebookovém profilu The Beatles se včera objevily černobílé fotky z roku 1969. Focení kapely probíhalo v parku Tittenhurst v Ascotu u domu Johna Lennona. Žádné další společné focení už nepřišlo: kapela se v roce 1970 rozpadla. Na některých fotografiích je únava ze společného fungování poměrně zjevná.

 

Právě se děje

Další zprávy