Život jako stůl s tisíci miskami. Národní divadlo uvádí taneční hru o jídle

ČTK ČTK
20. 8. 2020 16:35
Jídlo a to, jak se k němu člověk staví v různých etapách života nebo co pro něj znamená, je námětem nové taneční inscenace pražské Laterny magiky. Jmenuje se Bon Appétit, kromě členů souboru zahrnuje tanečníky z Baletu Národního divadla a určena je především mladému publiku se zájmem o moderní hudbu a tanec.
Uprostřed je Miho Ogimoto jako Miss Origami při zkoušce Bon Appétit.
Uprostřed je Miho Ogimoto jako Miss Origami při zkoušce Bon Appétit. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Uprostřed je Miho Ogimoto jako Miss Origami při zkoušce. | Foto: ČTK
Kristina Kornová jako Dívka s pomerančem při zkoušce. | Foto: ČTK
Uprostřed je Kristina Kornová jako Dívka s pomerančem při zkoušce. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Mathias Deneux jako Monsieur Palačinka a Morgane Lanouse jako Mademoiselle Palačinka při zkoušce. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Uprostřed je Marek Svobodník jako Garbage man při zkoušce. | Foto: ČTK
Klára Jelínková jako Garbage woman a Marek Svobodník coby Garbage man při zkoušce. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky inscenace Bon Appétit. | Foto: ČTK
Kristina Kornová coby Dívka s pomerančem a Jonáš Dolník jako Muž se svícnem při zkoušce. | Foto: ČTK
Jonáš Dolník jako Muž se svícnem a Kristina Kornová coby Dívka s pomerančem při zkoušce. | Foto: ČTK
Klára Jelínková jako Garbage woman a Marek Svobodník coby Garbage man při zkoušce. | Foto: ČTK
Miho Ogimoto jako Miss Origami a Kristina Kornová jako Dívka s pomerančem při zkoušce. | Foto: ČTK
Mathias Deneux jako Monsieur Palačinka a Louise Corpechot jako Mademoiselle Palačinka při zkoušce. | Foto: ČTK
Fotografie z plakátku k inscenaci Bon Appétit. | Foto: Martin Stranka

Autorské divadlo nemá scénář ani libreto, od první schůzky zúčastněných do premiéry se neustále vyvíjí. "S touto metodou jsem se setkával pravidelně v zahraničí, vznikají tak inscenace tanečního divadla a současného tance," říká choreograf Jan Kodet, podle nějž se jedná o běžnou praxi, která jen není zavedená v Národním divadle.

Nápad vytvořit inscenaci o jídle a jeho konzumaci Kodet rozvinul se scénografem Jakubem Kopeckým, režijní supervize se ujali Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka vystupující jako duo Skutr. Kostýmy navrhla Simona Rybáková, hudbu složil Ivan Acher pro každou scénu v jiném stylu. Zpívaných partů se ujme demisólistka Baletu Národního divadla Kristina Kornová.

"Bylo jen logické vyjít z tématu, kterým člověk žije. O jídlo však jde jen v prvním plánu. Téma před námi otevřelo spoustu asociací a dalších cest k tanečním obrazům," popisuje vznik projektu Kodet.

Choreografie staví na baletních sálech v interakci s tanečníky, jedna složka se přizpůsobuje druhé. Důležitý je jen ústřední námět, vysvětlují autoři.

Na jevišti divákům předestřou život vnímaný jako stůl, na kterém leží tisíce mističek. V každé je něco jiného: láska, barva, chuť či vůně, které mohou patřit partnerovi, místu, městu i cestě po nich.

Tvůrci nabízejí možnost vnímat život jako vášeň - po prostřeném stole i miskách na něm položených. Chtějí ukázat, že je jen na divákovi nebo konzumentovi, po čem sáhne. Představení se věnuje též tématu ekologie, odpadů a plýtvání, ačkoli nejde o aktivistické divadlo.

"Radost z inscenace budou mít podle mne zejména diváci, kteří jsou milovníky volného asociativního tvaru," říká jeden z režisérů Lukáš Trpišovský.

"Útržky příběhů, vnitřní světy lidí, které jsme minuli na ulici nebo ve snu. Radost z dobře udělané palačinky, pomeranč a jeho tajemství pod kůrou," vyjmenovává druhý režisér Martin Kukučka. "To vše v inscenaci tanečníci vyjadřují zejména pohybem, ale občas i slovem a zpěvem. Z mnoha takových střípků si divák může poskládat vlastní příběh a svět, který vyvoláte, anebo zakončíte souslovím Bon Appétit," dodává Kukučka.

Po čtvrteční generální zkoušce se předpremiéry na Nové scéně Národního divadla uskuteční tento pátek a sobotu, premiéry jsou naplánované na 10. a 11. září. Znovu bude Bon Appétit na programu 22. a 23. října a dále 26. a 27. listopadu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy