Zemřela herečka Vidlařová, za komunismu držela hladovku za politické vězně

ČTK ČTK
16. 3. 2021 17:56
Zemřela bývalá herečka a tajemnice brněnského Divadla Husa na provázku Eva Vidlařová, bylo jí 73 let. Před rokem 1989 se zapojila do disentu, držela hladovku za propuštění politických vězňů a strávila několik měsíců ve vazbě.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990. | Foto: ČTK

Podle informací zveřejněných Divadlem Husa na provázku Vidlařová zesnula minulý pátek. Poslední rozloučení se uskuteční tento pátek v rodinném kruhu v Rajhradě na Brněnsku.

Eva Vidlařová byla vzděláním dopravní inženýrka. Ve druhé polovině 70. let minulého století ale zakotvila na "Provázku", kde tehdy excelovali herci Bolek Polívka nebo Jiří Pecha. S oběma se potkala ve slavné inscenaci Pezza versus Čorba o soupeření komediantských rodin. Role Pechovy partnerky Trudy jí přinesla celoživotní přezdívku. V menších rolích se objevovala také ve filmu.

"Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě Truda, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví," píší divadelníci na Facebooku.

Na dvoře Husy na provázku vzniklo pietní místo. Pro veřejnost bude přístupné do neděle vždy od 12:00 do 18:00, doplňuje mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Zejména ve druhé polovině 80. let Vidlařová aktivně vystupovala proti komunistickému režimu, šířila samizdatové tiskoviny. "Jeden čas jsem si chodil do jejího kamrlíku vedle zkušebny pro samizdaty. Infochy, Sport i Lidovky měla v oficiálním trezoru divadla," vzpomíná spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Vidlařová spolupracovala například s disidentem Petrem Cibulkou.

"Nechtěla jsem žádný dialog s režimem. Připadalo mi to podivné. Pro mě byl ten režim odsouzeníhodný a naprosto radikálně jsem odmítala jakékoli diplomatické kličky," uvedla v rozhovoru pro projekt Akademie věd nazvaný Ženy v disentu.

Své postoje před rokem 1989 neskrývala. "Každému bych doporučila, aby si to za život aspoň jednou zkusil. Okamžitě se osvobodíte a zjistíte, že na vás vlastně nikdo nemůže. Jste volný," uvedla později v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

V roce 1988 držela hladovku za politické vězně. Právě tehdy začaly její dlouholeté zdravotní problémy s únavovým syndromem. "Tohle město a vůbec česká společnost jí dluží mnohé," napsal na Facebooku divadelník Břetislav Rychlík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy