Zemřela herečka Vidlařová, za komunismu držela hladovku za politické vězně

ČTK ČTK
16. 3. 2021 17:56
Zemřela bývalá herečka a tajemnice brněnského Divadla Husa na provázku Eva Vidlařová, bylo jí 73 let. Před rokem 1989 se zapojila do disentu, držela hladovku za propuštění politických vězňů a strávila několik měsíců ve vazbě.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990. | Foto: ČTK

Podle informací zveřejněných Divadlem Husa na provázku Vidlařová zesnula minulý pátek. Poslední rozloučení se uskuteční tento pátek v rodinném kruhu v Rajhradě na Brněnsku.

Eva Vidlařová byla vzděláním dopravní inženýrka. Ve druhé polovině 70. let minulého století ale zakotvila na "Provázku", kde tehdy excelovali herci Bolek Polívka nebo Jiří Pecha. S oběma se potkala ve slavné inscenaci Pezza versus Čorba o soupeření komediantských rodin. Role Pechovy partnerky Trudy jí přinesla celoživotní přezdívku. V menších rolích se objevovala také ve filmu.

"Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě Truda, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví," píší divadelníci na Facebooku.

Na dvoře Husy na provázku vzniklo pietní místo. Pro veřejnost bude přístupné do neděle vždy od 12:00 do 18:00, doplňuje mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Zejména ve druhé polovině 80. let Vidlařová aktivně vystupovala proti komunistickému režimu, šířila samizdatové tiskoviny. "Jeden čas jsem si chodil do jejího kamrlíku vedle zkušebny pro samizdaty. Infochy, Sport i Lidovky měla v oficiálním trezoru divadla," vzpomíná spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Vidlařová spolupracovala například s disidentem Petrem Cibulkou.

"Nechtěla jsem žádný dialog s režimem. Připadalo mi to podivné. Pro mě byl ten režim odsouzeníhodný a naprosto radikálně jsem odmítala jakékoli diplomatické kličky," uvedla v rozhovoru pro projekt Akademie věd nazvaný Ženy v disentu.

Své postoje před rokem 1989 neskrývala. "Každému bych doporučila, aby si to za život aspoň jednou zkusil. Okamžitě se osvobodíte a zjistíte, že na vás vlastně nikdo nemůže. Jste volný," uvedla později v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

V roce 1988 držela hladovku za politické vězně. Právě tehdy začaly její dlouholeté zdravotní problémy s únavovým syndromem. "Tohle město a vůbec česká společnost jí dluží mnohé," napsal na Facebooku divadelník Břetislav Rychlík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy