Zemřela herečka Vidlařová, za komunismu držela hladovku za politické vězně

ČTK ČTK
16. 3. 2021 17:56
Zemřela bývalá herečka a tajemnice brněnského Divadla Husa na provázku Eva Vidlařová, bylo jí 73 let. Před rokem 1989 se zapojila do disentu, držela hladovku za propuštění politických vězňů a strávila několik měsíců ve vazbě.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990.
Eva Vidlařová je vpravo na snímku z divadelního představení z roku 1990. | Foto: ČTK

Podle informací zveřejněných Divadlem Husa na provázku Vidlařová zesnula minulý pátek. Poslední rozloučení se uskuteční tento pátek v rodinném kruhu v Rajhradě na Brněnsku.

Eva Vidlařová byla vzděláním dopravní inženýrka. Ve druhé polovině 70. let minulého století ale zakotvila na "Provázku", kde tehdy excelovali herci Bolek Polívka nebo Jiří Pecha. S oběma se potkala ve slavné inscenaci Pezza versus Čorba o soupeření komediantských rodin. Role Pechovy partnerky Trudy jí přinesla celoživotní přezdívku. V menších rolích se objevovala také ve filmu.

"Originální herečka, nezaměnitelná postava, svérázná divadelní tajemnice, silná a odvážná žena, které se vždycky a zásadně říkalo právě Truda, se stala duší souboru a zůstala s ním až do roku 1992, kdy ji začalo zrazovat zdraví," píší divadelníci na Facebooku.

Na dvoře Husy na provázku vzniklo pietní místo. Pro veřejnost bude přístupné do neděle vždy od 12:00 do 18:00, doplňuje mluvčí divadla Alžběta Nagyová.

Zejména ve druhé polovině 80. let Vidlařová aktivně vystupovala proti komunistickému režimu, šířila samizdatové tiskoviny. "Jeden čas jsem si chodil do jejího kamrlíku vedle zkušebny pro samizdaty. Infochy, Sport i Lidovky měla v oficiálním trezoru divadla," vzpomíná spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Vidlařová spolupracovala například s disidentem Petrem Cibulkou.

"Nechtěla jsem žádný dialog s režimem. Připadalo mi to podivné. Pro mě byl ten režim odsouzeníhodný a naprosto radikálně jsem odmítala jakékoli diplomatické kličky," uvedla v rozhovoru pro projekt Akademie věd nazvaný Ženy v disentu.

Své postoje před rokem 1989 neskrývala. "Každému bych doporučila, aby si to za život aspoň jednou zkusil. Okamžitě se osvobodíte a zjistíte, že na vás vlastně nikdo nemůže. Jste volný," uvedla později v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

V roce 1988 držela hladovku za politické vězně. Právě tehdy začaly její dlouholeté zdravotní problémy s únavovým syndromem. "Tohle město a vůbec česká společnost jí dluží mnohé," napsal na Facebooku divadelník Břetislav Rychlík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy