Zemřel bývalý ředitel Divadla na Vinohradech Jindřich Gregorini

ČTK ČTK
6. 4. 2019 20:06
Ve věku 79 let v sobotu zemřel Jindřich Gregorini, který byl mezi lety 2000 a 2012 ředitelem pražského Divadla na Vinohradech. O jeho úmrtí ČTK informovala rodina.
Jindřich Gregorini s Jiřinou Jiráskovou v roce 2010 na pohřbu herce Vladimíra Dlouhého.
Jindřich Gregorini s Jiřinou Jiráskovou v roce 2010 na pohřbu herce Vladimíra Dlouhého. | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Gregorini v čele Divadla na Vinohradech vystřídal Jiřinu Jiráskovou a podobně jako ona scénu směřoval k jejím měšťanským kořenům. Za jeho éry se tak inscenovaly zejména divácky úspěšné komedie a lehčí žánry.

Narodil se 28. prosince 1939, po maturitě vystudoval produkci na Divadelní fakultě Akademie múzických umění a poté se věnoval ekonomice v řadě pražských scén. Mimo jiné v někdejším Divadle Jiřího Wolkra, Státním divadelním studiu nebo Ústředním loutkovém divadle. Na Vinohradech působil již před jmenováním ředitelem řadu let jako náměstek pro provoz a ekonomiku.

Od poloviny 90. let také vyučoval na pražské divadelní i filmové fakultě.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy