Recenze: Havelkova inscenace vyvolala debatu o normalizačním zpěváku Duchoňovi

Inscenace klade otázku, nakolik si naše životy spojujeme se zdánlivě banálním fenoménem populární hudby.
Snímek z inscenace Zem pamätá.
Foto: Branislav Konečný
Marie Reslová Marie Reslová
5. 10. 2019 12:16
Normalizační hity roztleskaly Novou scénu. Festival Pražské křižovatky, který tu do neděle pořádá Národní divadlo, uvedl inscenaci Slovenského komorného divadla v Martině Zem pamätá. Slovenského popového zpěváka Karola Duchoně, "hrdinu" sedmdesátkových televizních Hitparád a festivalu Bratislavská lyra, v ní na jeviště přivedli režisér Jiří Havelka a dramaturg i hudebník Róbert Mankovecký.

Při vyslovení zpěvákova jména se pamětníkům vybaví věčně rozesmátá, později typicky "opuchlá" tvář. V normalizačních letech zněl Duchoňův mimořádně disponovaný hlas denně. Z rádia, televize, na tanečních zábavách.

Některé jeho hity měly potenciál chytlavých odrhovaček, třeba Uber, uber paru (slovenská verze Sugar, Honey, Honey) a Elena, ty si život moj, jejž věnoval manželce. Songy jako V dolinách nebo Zem pamätá rozehrávaly národovecké struny a kýčovitě se vztahovaly k rodnému Slovensku.

Písně slovenského Toma Jonese či Karla Gotta, jak se Duchoňovi přezdívalo, podle všeho u našich sousedů dnes zažívají podobný nostalgický boom jako u nás před časem hity Michala Davida. Zní na talentových soutěžích, vznikají coververze.

Zatímco Michal David však před 30 lety bez problémů přesedlal na kapitalistického oře a normalizační zkušenosti zúročil v muzikálovém byznysu i stranických volebních kampaních, pro Karola Duchoně měl život "nonstop" tragické vyústění. Jako pětatřicetiletý zemřel roku 1985 na cirhózu jater.

Předčasná smrt má vždy potenciál heroizace. Režisér Jiří Havelka s tím pracuje taktně a obraz Duchoňova závěrečného nanebevstoupení v oblacích z kouřostroje je laskavě ironický. Část pražských diváků byla přesto pohoršena. Tvůrci prý z interpreta jalových textů a alkoholika nakonec dělají hrdinu.

Fenomén talentovaných popových interpretů, kteří chtěli "jen zpívat" a možnost stát před publikem vyměnili za konformní postoje ke komunistické straně, v československé národní paměti pravděpodobně rezonuje silněji a složitěji, než jsme si dokázali představit. Jasně se to ukazuje po smrti Karla Gotta v komentářích i reakcích fanoušků.

Pozoruhodnou životaschopnost navzdory nevalnému "uměleckému dojmu" prokazují také normalizační hity. Roztleskat hlediště Nové scény Národního divadla a přimět dobrou polovinu publika ke zpěvu jednoho z nich nedalo hercům žádnou práci.

Část písně Zem pamätá, jak ji Karol Duchoň zpíval roku 1974 na Bratislavské lyře. | Video: Bratislavská lyra

S pochopením

Havelka a Róbert Mankovecký přistoupili k divadelně-hudební biografii Karola Duchoně s bezpředsudečnou empatií, která se předem vzdává hodnocení.

Je to nakonec legitimní možnost, jak se postavit k životu a dílu popové hvězdy, jejíž hlas i písně vrostly lidem pod kůži, ať už se k nim vztahují s nostalgií, či s odporem. Ostatně není to poprvé, kdy režisér z generace narozené v osmdesátých letech ukazuje normalizaci spíš jako bizarní retro než dobu politického útlaku, v níž se lámaly charaktery.

Karči, jak přátelé zpěvákovi přezdívali, je středobodem jevištní kompozice s živou kapelou, scénografie připomíná televizní studio, v němž se před několika desítkami let odehrávaly hudební produkce. Tomáš Grega, který Duchoně hraje, na začátku naskočí na běžící pás umístěný uprostřed scény před mikrofonem i kamerou a rychlou chůzí se na něm pohybuje celé představení. Přitom zpívá, mluví, hraje na kytaru.

Režisér se nejspíš inspiroval výrokem textaře Borise Filana, který k Duchoňovu osudu poznamenal: "Cíl některých běhů je už uprostřed běhu. Někdo si ho nevšimne a běží dál a je mrtvý, i když se mu hýbou nohy."

Snímek z inscenace Zem pamätá.
Snímek z inscenace Zem pamätá. | Foto: Branislav Konečný

Doslovné ztělesnění Duchoňova zničujícího běhu životem funguje jako metafora. Grega v bílé rozhalence, podobné, jakou má zpěvákova bronzová busta v rodné Galantě, utíká a zároveň fakticky stojí na místě. Herec přitom strhujícím způsobem interpretuje nejen hudební čísla, ale skvěle vystihuje i zpěvákova gesta, celou tu přímočarou dychtivost venkovského chlapíka, který sám "šiel, šiel, za vzdialeným cielom, šiel, šiel, kráčal pláňou bielou, šiel, šiel, zvolil si svoj údeľ".

Zpěváka snímá kamera, která jeho obraz přenáší do retro televizního přijímače na straně jeviště. Tam rodiče z křesel sledují na obrazovce syna. Za ním technici mění pozadí - blýskavé estrádní oponky, siluety evropských metropolí, stěny vymalované válečkovými vzory. V titulcích nad scénou běží někdy až pikantní výčet historických a kulturních událostí vztahujících se k jednotlivým rokům.

Svižná mozaika výstupů členů rodiny, interpretovaných svědectví přátel a kolegů ze showbyznysu pracuje s hravou nadsázkou. Vánoce, kdy Duchoň dostal heligonku, střídání kapel, první ocenění jako Zlatá vločka Calexu - výrobce ledniček -, seznámení s budoucí manželkou, prodavačkou v Prioru, narození dcery. Víceméně chronologicky poskládané střípky proložené Duchoňovými hity vyprávějí o jeho životě v lapidárním, až naivistickém zjednodušení.

I estébáci a funkcionáři, kteří zpěvákem manipulují a parazitují na jeho jednoduchém přístupu k životu, působí spíš legračně, jako pohádkoví čerti. Momentů, kdy skutečně zatrne, není mnoho.

Duchoňova píseň Mám ťa rád v televizním záznamu. | Video: Rebeat Digital

Na hraně

Hranice mezi empatií, přirozeným respektem k lidskému osudu a vyhýbáním se problematickým epizodám v Duchoňově životě je křehká. Může se snadno zvrhnout v intuitivní pakt neútočení s jeho fanoušky, kterých, soudě podle komentářů na YouTube, není málo.

Stejně ambivalentní je zacházení režie s prostředky normalizačních estrád. Někdo si při představení uvědomí jejich manipulativnost, jiný na ně z recese přistoupí, další jim spontánně podlehne a užije si je. Zem pamätá se pohybuje na tenké hraně mezi komerčním využitím Duchoňovy popularity a její reflexí.

Možná problematičtější než nedostatek kritického odstupu k látce je skutečnost, že nepřichází s vlastním, originálním pohledem na zpěvákovu osobnost a kariéru, ale dost nepokrytě se opírá o televizní dokument z roku 2008, součást cyklu Radosť zo života věnovaného osobnostem slovenské kultury.

Přesto se inscenace právem ocitla v dramaturgii přehlídky Pražské křižovatky, která je letos věnovaná hlasu, naslouchání a slyšení. V nepředvídatelném kontextu s odchodem "zlatého hlasu z Prahy" klade otázku, nakolik si naše životy spojujeme se zdánlivě banálním fenoménem populární hudby, který neodbytně doprovází naši každodennost.

Zem pamätá

Režie: Jiří Havelka
Dramaturgie: Róbert Mankovecký
Slovenské komorné divadlo Martin, uvedeno 1. října na festivalu Pražské křižovatky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy