Zavření divadel zasáhne do ekonomiky, upozorňuje šéf Národního divadla

ČTK ČTK
8. 10. 2020 15:23
Případné uzavření divadel podle ředitele pražského Národního divadla Jana Buriana není jen omezením volnočasových aktivit, ale také zásahem do ekonomiky. "Opatření chápeme, ale škody budou pro všechny významné," říká.
Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian.
Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. | Foto: Libor Fojtík

Ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO ve čtvrteční Mladé frontě Dnes uvedl, že kvůli boji proti šíření koronaviru se od pondělí zřejmě na dva týdny zavřou divadla i kinosály a zakážou koncerty. "Ohledně kultury opatření rozhodně budou," avizoval Prymula.

Národní divadlo v první vlně koronaviru zrušilo od března do 2. července 400 představení, muselo vracet přes 80 tisíc vstupenek. Na začátku současné sezony Burian uvedl, že za březen až červen divadlu chyběly výnosy 121,3 milionu korun. Tehdy, na počátku září, odhadoval propad do konce roku na 251,8 milionu.

V červenci už ministerstvo kultury ztrátu částečně pokrylo 117,6 miliony korun. "Podíl kultury na HDP je vyšší než například podíl potravinářství nebo chemického průmyslu. Restrikce kultury tedy je zásah do ekonomiky, nikoliv jen 'omezení volnočasových aktivit'. Kulturní a kreativní průmysl je v Evropské unii ekonomický sektor s nejdynamičtějším rozvojem," říká šéf divadla Jan Burian.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD ve středu odpoledne uvedl na Twitteru, že pokud vláda na návrh ministra zdravotnictví Prymuly rozhodne o dalším omezení kulturního života, sám tento návrh nepodpoří, pokud nedostane další peníze do dotačních programů na záchranu branže.

Divadla většinou v předčasně ukončené minulé sezoně nepokračovala ani v červnu, kdy se opatření proti koronaviru začala uvolňovat. Minulý měsíc začala nová sezona, mnohé scény uvedly představení přesunutá z jara.

Záhy ale přišla další opatření kvůli druhé vlně pandemie. Zatím divadla smějí hrát před maximálně 500 lidmi, kteří sedí v hledišti s nasazenými rouškami.

Od tohoto pondělí platí zákaz zpívání, nesmí se proto hrát opery či další představení, ve kterých zpěv převažuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy