Zavření divadel zasáhne do ekonomiky, upozorňuje šéf Národního divadla

ČTK ČTK
8. 10. 2020 15:23
Případné uzavření divadel podle ředitele pražského Národního divadla Jana Buriana není jen omezením volnočasových aktivit, ale také zásahem do ekonomiky. "Opatření chápeme, ale škody budou pro všechny významné," říká.
Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian.
Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian. | Foto: Libor Fojtík

Ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO ve čtvrteční Mladé frontě Dnes uvedl, že kvůli boji proti šíření koronaviru se od pondělí zřejmě na dva týdny zavřou divadla i kinosály a zakážou koncerty. "Ohledně kultury opatření rozhodně budou," avizoval Prymula.

Národní divadlo v první vlně koronaviru zrušilo od března do 2. července 400 představení, muselo vracet přes 80 tisíc vstupenek. Na začátku současné sezony Burian uvedl, že za březen až červen divadlu chyběly výnosy 121,3 milionu korun. Tehdy, na počátku září, odhadoval propad do konce roku na 251,8 milionu.

V červenci už ministerstvo kultury ztrátu částečně pokrylo 117,6 miliony korun. "Podíl kultury na HDP je vyšší než například podíl potravinářství nebo chemického průmyslu. Restrikce kultury tedy je zásah do ekonomiky, nikoliv jen 'omezení volnočasových aktivit'. Kulturní a kreativní průmysl je v Evropské unii ekonomický sektor s nejdynamičtějším rozvojem," říká šéf divadla Jan Burian.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD ve středu odpoledne uvedl na Twitteru, že pokud vláda na návrh ministra zdravotnictví Prymuly rozhodne o dalším omezení kulturního života, sám tento návrh nepodpoří, pokud nedostane další peníze do dotačních programů na záchranu branže.

Divadla většinou v předčasně ukončené minulé sezoně nepokračovala ani v červnu, kdy se opatření proti koronaviru začala uvolňovat. Minulý měsíc začala nová sezona, mnohé scény uvedly představení přesunutá z jara.

Záhy ale přišla další opatření kvůli druhé vlně pandemie. Zatím divadla smějí hrát před maximálně 500 lidmi, kteří sedí v hledišti s nasazenými rouškami.

Od tohoto pondělí platí zákaz zpívání, nesmí se proto hrát opery či další představení, ve kterých zpěv převažuje.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy