Závislost nejsou jen drogy. Klicperovo divadlo uvádí anglickou hru z léčebny

ČTK ČTK
1. 10. 2020 16:11
Královéhradecké Klicperovo divadlo tuto sobotu uvede premiéru hry Lidé, místa, věci v režii Pavla Kheka. Dílo současného britského autora Duncana Macmillana bylo poprvé uvedeno před pěti lety v londýnském Národním divadle, na českých jevištích se objeví poprvé.

Premiéra se uskuteční ve Studiu Beseda, které má kapacitu zhruba 130 diváků.

"Pokud nenastane nějaké další omezení, premiéru v sobotu určitě odehrajeme. Kapacitou Studio Beseda plně odpovídá, máme tam zvýšené hygienické nároky, častější úklid," říká mluvčí divadla Martin Sedláček.

Od pondělí 5. října začne platit nouzový stav. V plánu divadla by se to odrazit nemělo. "Výjimkou je koncert písničkářky Nessie, pro který budeme hledat náhradní termín. V tomto období nebudou v souladu s opatřením vlády v provozu divadelní bary," doplňuje ředitelka Eva Mikulková.

Podle ní bude karanténa nařízená části zaměstnanců končit tento týden. "Přesto nedokážeme zaručit, že nebude odehrání některého z následujících představení znemožněno dalšími opatřeními. Divákům proto doporučujeme v den návštěvy představení v odpoledních hodinách zkontrolovat web nebo sociální sítě divadla," nabádá Mikulková.

V případě zrušení představení z důvodu nemoci nebo karantény Klicperovo divadlo nabídne divákům náhradní termín nebo vrátí vstupné.

Na sobotu chystanou novinku Lidé, místa, věci označuje režisér a umělecký šéf divadla Pavel Khek za třaskavou kombinaci stylů a žánrů. "Je to něco jako Přelet nad kukaččím hnízdem, ale přidejte k tomu 50 let, respektive ještě více. Příběh má schopnost diváka neustále překvapovat až do poslední pointy," míní Khek.

Režisér Pavel Khek.
Režisér Pavel Khek. | Foto: ČTK

Děj zavádí diváky do léčebny, jejíž řád nedokáže přijmout hlavní hrdinka, herečka Emma. Tu ztvárnila Natálie Holíková. Hlavní postava divákům umožňuje částečně nahlédnout i do divadelního světa, ukazuje na specifika jeho prostředí. Zároveň je hra odrazem moderního světa 21. století, kdy život okolo léčebny je tak náročný, až člověk někdy sáhne k nějaké závislosti.

"Lidé, místa, věci v metaforické rovině ukazují, že závislost nejsou jen drogy, alkohol nebo prášky. Dneska jsme závislí na spoustě věcí, od sportu přes mobilní telefony a sociální sítě či workoholismus," vypočítává dramaturgyně Lenka Smrčková.

Silným tématem hry je i rodina. "Což je něco, co řeší nejen hlavní hrdinka Emma, ale i další pacienti v léčebně," doplňuje Smrčková.

V inscenaci dále účinkují William Valerián, Martina Nováková, Jan Vápeník nebo Zora Valchařová-Poulová. Scénu vytvořil Michal Syrový, kostýmy Agnieszka Pátá-Oldak, pohybové spolupráce se ujal Martin Šimek. Hru přeložila Kateřina Holá, hudbu složil David Smečka.

I když Klicperovo divadlo již v září uvedlo premiéru Tří kamarádů, sobotní inscenace bude podle původního plánu sezony 2020/2021 první. Hra Tři kamarádi byla do aktuální sezony přeložena z té minulé, kvůli koronavirové epidemii ji nebylo možné uvést dřív.

Dohromady Klicperovo divadlo do příštího léta chystá osm premiér. Spojuje je společný podtitul Hrdinové nebo zbabělci. V sobotu 17. října má na hlavní scéně následovat hra německého dramatika a básníka Friedricha Schillera Úklady a láska v režii Ivana Krejčího.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy