Začíná Malá inventura. Festival diváky provede tou nejzajímavější novou divadelní tvorbou

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 2. 2018 17:00
Letošní festival nového divadla Malá inventura, který se na různých místech Prahy koná od 21. do 28. února, nabídne více než 20 divadelních projektů. Akce začne v divadle La Fabrika předáváním cen Česká divadelní DNA za mimořádný přínos v oblasti nového divadla. Ocenění se dostane například souboru Handa Gote Research & Development, který se věnuje experimentování s dramaturgií a dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3. | Foto: Studio Hrdinů

Kolektiv Handa Gote se 24. února představí hned dvakrát ve Studiu Alta s psychedelickým westernem z česko-německého pomezí, pojmenovaným Die Rache. Příběhem o pomstě se Handa Gote zamýšlí nad "tenkou vrstvou, která odděluje civilizační slupku od animálního jádra". 

Festival na 25. února pozval sedmatřicetiletého německého dramatika Wolframa Lotze, který bude ve Studiu Hrdinů s diváky diskutovat po uvedení své hry Pár vzkazů veškerenstvu o touze nezmizet ze světa beze stopy. Hru pro tamní soubor nastudovali Jan Horák a Michal Pěchouček. 

Studio Hrdinů připomíná, že v roce 2011 divadelní kritici označili Lotze na základě tohoto kusu za největší talent mladé generace autorů.

Mezi dalšími účinkujícími Malé inventury je například soubor Anička a letadýlko, tanečníci Vertedance pod aktuálním vedením Petry Tejnorové, která v posledních sezonách spolupracuje s novou scénou Národního divadla, soubor Depresivní děti touží po penězích, jež kombinuje různé umělecké žánry, nebo uskupení Farma v jeskyni. To dlouhodobě zkoumá lidský výraz.

Představení se budou konat na dvanácti scénách, kromě Studia Hrdinů a Alty také v Doxu, divadle Alfred ve dvoře nebo v MeetFactory. 

Česká divadelní DNA - nominace na tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla

 • Anička a letadýlko
 • Artproprostor
 • Black Black Woods
 • Festival Luhovaný Vincent
 • Guide
 • Kabaret Velázquez
 • Open Air Program 
 • Recykliteratura živě
 • μSputnik 
 • Venuše ve Švehlovce

Cena za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla

 • Handa Gote Research & Development 

 Cena za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí

 • Lukáš Přibyl - České centrum Tel Aviv 

Letošní 16. ročník festivalu nabízí také doprovodný program, diskusní večery i pětidílný autorský projekt Horizont 8 reagující na historické události z let končících osmičkou - 1918, 1938 či 1968.

"Pracujeme s nimi prostřednictvím jejich současného vnímání, tedy ne s tím, co znamenaly ve své době. Díváme se na ně v době, kdy se ve střední Evropě vyměňují elity, jež o těchto rocích mluví. Na místo elit, které byly pokorné, přicházejí elity, které s těmito výročími a jejich obsahem pracují s mnohem menší mírou respektu," řekl autor projektu Horizont 8 Jiří Honzírek.

Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura v Jičíně, Českých Budějovicích, Opavě a Jihlavě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy