Začíná Malá inventura. Festival diváky provede tou nejzajímavější novou divadelní tvorbou

ČTK ČTK, Kultura
20. 2. 2018 17:00
Letošní festival nového divadla Malá inventura, který se na různých místech Prahy koná od 21. do 28. února, nabídne více než 20 divadelních projektů. Akce začne v divadle La Fabrika předáváním cen Česká divadelní DNA za mimořádný přínos v oblasti nového divadla. Ocenění se dostane například souboru Handa Gote Research & Development, který se věnuje experimentování s dramaturgií a dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3. | Foto: Studio Hrdinů

Kolektiv Handa Gote se 24. února představí hned dvakrát ve Studiu Alta s psychedelickým westernem z česko-německého pomezí, pojmenovaným Die Rache. Příběhem o pomstě se Handa Gote zamýšlí nad "tenkou vrstvou, která odděluje civilizační slupku od animálního jádra". 

Festival na 25. února pozval sedmatřicetiletého německého dramatika Wolframa Lotze, který bude ve Studiu Hrdinů s diváky diskutovat po uvedení své hry Pár vzkazů veškerenstvu o touze nezmizet ze světa beze stopy. Hru pro tamní soubor nastudovali Jan Horák a Michal Pěchouček. 

Studio Hrdinů připomíná, že v roce 2011 divadelní kritici označili Lotze na základě tohoto kusu za největší talent mladé generace autorů.

Mezi dalšími účinkujícími Malé inventury je například soubor Anička a letadýlko, tanečníci Vertedance pod aktuálním vedením Petry Tejnorové, která v posledních sezonách spolupracuje s novou scénou Národního divadla, soubor Depresivní děti touží po penězích, jež kombinuje různé umělecké žánry, nebo uskupení Farma v jeskyni. To dlouhodobě zkoumá lidský výraz.

Představení se budou konat na dvanácti scénách, kromě Studia Hrdinů a Alty také v Doxu, divadle Alfred ve dvoře nebo v MeetFactory. 

Česká divadelní DNA - nominace na tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla

 • Anička a letadýlko
 • Artproprostor
 • Black Black Woods
 • Festival Luhovaný Vincent
 • Guide
 • Kabaret Velázquez
 • Open Air Program 
 • Recykliteratura živě
 • μSputnik 
 • Venuše ve Švehlovce

Cena za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla

 • Handa Gote Research & Development 

 Cena za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí

 • Lukáš Přibyl - České centrum Tel Aviv 

Letošní 16. ročník festivalu nabízí také doprovodný program, diskusní večery i pětidílný autorský projekt Horizont 8 reagující na historické události z let končících osmičkou - 1918, 1938 či 1968.

"Pracujeme s nimi prostřednictvím jejich současného vnímání, tedy ne s tím, co znamenaly ve své době. Díváme se na ně v době, kdy se ve střední Evropě vyměňují elity, jež o těchto rocích mluví. Na místo elit, které byly pokorné, přicházejí elity, které s těmito výročími a jejich obsahem pracují s mnohem menší mírou respektu," řekl autor projektu Horizont 8 Jiří Honzírek.

Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura v Jičíně, Českých Budějovicích, Opavě a Jihlavě. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy