Začíná Malá inventura. Festival diváky provede tou nejzajímavější novou divadelní tvorbou

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 2. 2018 17:00
Letošní festival nového divadla Malá inventura, který se na různých místech Prahy koná od 21. do 28. února, nabídne více než 20 divadelních projektů. Akce začne v divadle La Fabrika předáváním cen Česká divadelní DNA za mimořádný přínos v oblasti nového divadla. Ocenění se dostane například souboru Handa Gote Research & Development, který se věnuje experimentování s dramaturgií a dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3.
Pár vzkazů veškerenstvu. Ve Studiu Hrdinů se bude představení hrát 25. 2. a pak také 14. a 15. 3. | Foto: Studio Hrdinů

Kolektiv Handa Gote se 24. února představí hned dvakrát ve Studiu Alta s psychedelickým westernem z česko-německého pomezí, pojmenovaným Die Rache. Příběhem o pomstě se Handa Gote zamýšlí nad "tenkou vrstvou, která odděluje civilizační slupku od animálního jádra". 

Festival na 25. února pozval sedmatřicetiletého německého dramatika Wolframa Lotze, který bude ve Studiu Hrdinů s diváky diskutovat po uvedení své hry Pár vzkazů veškerenstvu o touze nezmizet ze světa beze stopy. Hru pro tamní soubor nastudovali Jan Horák a Michal Pěchouček. 

Studio Hrdinů připomíná, že v roce 2011 divadelní kritici označili Lotze na základě tohoto kusu za největší talent mladé generace autorů.

Mezi dalšími účinkujícími Malé inventury je například soubor Anička a letadýlko, tanečníci Vertedance pod aktuálním vedením Petry Tejnorové, která v posledních sezonách spolupracuje s novou scénou Národního divadla, soubor Depresivní děti touží po penězích, jež kombinuje různé umělecké žánry, nebo uskupení Farma v jeskyni. To dlouhodobě zkoumá lidský výraz.

Představení se budou konat na dvanácti scénách, kromě Studia Hrdinů a Alty také v Doxu, divadle Alfred ve dvoře nebo v MeetFactory. 

Česká divadelní DNA - nominace na tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla

 • Anička a letadýlko
 • Artproprostor
 • Black Black Woods
 • Festival Luhovaný Vincent
 • Guide
 • Kabaret Velázquez
 • Open Air Program 
 • Recykliteratura živě
 • μSputnik 
 • Venuše ve Švehlovce

Cena za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla

 • Handa Gote Research & Development 

 Cena za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí

 • Lukáš Přibyl - České centrum Tel Aviv 

Letošní 16. ročník festivalu nabízí také doprovodný program, diskusní večery i pětidílný autorský projekt Horizont 8 reagující na historické události z let končících osmičkou - 1918, 1938 či 1968.

"Pracujeme s nimi prostřednictvím jejich současného vnímání, tedy ne s tím, co znamenaly ve své době. Díváme se na ně v době, kdy se ve střední Evropě vyměňují elity, jež o těchto rocích mluví. Na místo elit, které byly pokorné, přicházejí elity, které s těmito výročími a jejich obsahem pracují s mnohem menší mírou respektu," řekl autor projektu Horizont 8 Jiří Honzírek.

Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura v Jičíně, Českých Budějovicích, Opavě a Jihlavě. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy