Werichova vila na Kampě se po letech otevírá. Bylo to velké přání Medy Mládkové, říká Jiří Pospíšil

Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 14. 6. 2017 20:39
Dvoudenním festivalem Werichova vila žije! se na pražské Kampě otevírá dům, v němž bydlel divadelník Jan Werich. Víkendová akce s koncerty, divadelními představeními či výtvarnými dílnami a čtením dopisů, které si Werich vyměňoval s kamarádem Jiřím Voskovcem, bude probíhat na přilehlé zahradě i v podkroví vily. Celý objekt včetně expozice věnované dvojici V+W otevře nový správce - Nadace Jana a Medy Mládkových - 30. června.
Jan Werich se kouká v roce 1969 na hokej.
Jan Werich se kouká v roce 1969 na hokej. | Foto: ČTK

V sobotu 17. a v neděli 18. června budou mít návštěvníci možnost podívat se do části zrekonstruované Werichovy vily na pražské Kampě. Nadace Jana a Medy Mládkových, která zvítězila ve výběrovém řízení na pronájemce, v jejím nejbližším okolí pořádá festival Werichova vila žije!. Akce měla původně otevřít "ostrý" provoz budovy, ten se ale kvůli opožděné kolaudaci odkládá na 30. června.

Dopisy přečte i Jiří Suchý

Od sobotního rána budou v zahradě vily a v jejím podkroví probíhat komentované prohlídky, koncerty jazzových kapel a také četba dopisů, které si divadelník Jan Werich posílal se svým celoživotním přítelem Jiřím Voskovcem. Mezi čtenáři se objeví i pěvkyně Soňa Červená, herec Jiří Suchý nebo Jan Vodňanský. Večerní představení Divadla Na zábradlí Korespondence V+W, která budou probíhat na dvoře, jsou už vyprodaná.

"Paní Meda Mládková byla blízká přítelkyně Jiřího Voskovce, Mládkovi s Voskovcovými trávili například i Vánoce. Práci Jana Wericha ctila a Osvobozené divadlo bylo vedle výtvarného umění jedním z jejích světů," vysvětluje předseda Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil, proč Meda Mládková o pronájem vily a její provoz stála.

"Chtěla, aby se ve vile debatovalo," dodává. I proto nadace do budoucna počítá s pořádáním diskusí a přednášek. Pro ně je určené podkroví domu, kde budou během festivalového víkendu kromě koncertů probíhat také výtvarné dílny pro děti.

 • Program festivalu Werichova vila žije!
  Sobota 17. 6.
 • 10:00 (a každou celou hodinu do 20:00) Krátký výklad o Werichově vile (zahrada, zdarma)
 • 11:00 Toy Machine: Pověsti české (loutkové divadlo pro děti od 5 let, zahrada, zdarma)
 • 13:00 Život je jen náhoda (divadelní dílna pro děti 8 až 12 let a rodiče, podkroví, vstupenky k zakoupení online)
 • 14.00 Vladimír Holan na hudebních vlnách (odpolední čtení a koncert, zahrada, zdarma)
 • 15:00 Řetězové čtení z korespondence V+W (zahrada, zdarma)
 • 16:00 Příběhy ostrova Kampa (komentovaná procházka s Danem Hrubým, Kampa, lístky online)
 • 17:00 Vážný zájem: Pavel Bořkovec Quartet (koncert, podkroví, vstupenky on-line)
 • 19:00 Tommy Zappoti Trio (koncert, zahrada, zdarma)
 • 20:30 Korespondence V+W (v podání Divadla Na zábradlí, dvůr, vyprodáno)

Neděle 18. 6.

 • 10:00 (a každou celou hodinu do 20:00) Krátký výklad o Werichově vile (zahrada, zdarma)
 • 10:00 Piknik s Pohodalem: Fridolín (snídaně s netopýří pohádkou pro děti od 3 let a jejich rodiče, zahrada, zdarma)
 • 11:00 Dílna s Pohodalem: Fridolín (pro děti od 3 let, podkroví, vstupenky online)
 • 13:00 Příběhy ostrova Kampa (komentovaná procházka s Danem Hrubým, Kampa, vstupenky online)
 • 14:00 Jazzoví kluci: To nejlepší z hudby V+W+J (zahrada, zdarma)
 • 15:00 Studio Damúza: Golem (pohádka pro děti od 6 let a jejich rodiče, zahrada, zdarma)
 • 16:00 Řetězové čtení z korespondence V+W (zahrada, zdarma)
 • 18:00 Zabelov Group (koncert, zahrada, zdarma)
 • 19:00 Studenti DAMU: Dělo se nedělo (scénická koláž studentů DAMU z dramatické a písňové tvorby V+W a Jaroslava Ježka, podkroví, vstupenky on-line)
 • 20:00 - 22:00 Open mic (zahrada, zdarma)

Vila si má podle Jiřího Pospíšila po otevření vydělat pouze na svůj provoz, vstupné by proto nemělo přesáhnout 100 Kč.

Werichova vila

V roce 2008 měla Nadace Jana a Medy Mládkových Werichovu vilu za své peníze zrekonstruovat a pak ji 40 let bezplatně užívat. "Paní Meda ovšem dala na špatnou radu a při investici ztratila milion dolarů," vysvětluje Jiří Pospíšil, proč z plánu sešlo. Nadace se pak příhlásila do nového výběrového řízení, v němž se svým projektem opět zvítězila. Vilu bude mít v pronájmu deset let, na nájemném zaplatí 50 tisíc korun měsíčně. Nejvážnějším soupeřem byla Nadaci ve výběrovém řízení neziskovka Post Bellum, jež do objektu chtěla přemístit svůj archiv Paměť národa. Werichovu vilu, která od povodní v roce 2002 chátrala, vlastní městská část Praha 1. Ta ji také na své náklady zrekonstruovala.

Budovu naplní zcela nová, multimediální výstava věnovaná životu Jana Wericha. Nadace ji do prostor může nastěhovat až po posledním kolaudačním razítku, Jiří Pospíšil proto upozorňuje, že "v plné parádě" se všemi multimediálními prvky bude expozice připravená až během prázdnin. Se spuštěním prvotní verze výstavy se nicméně počítá právě 30. června.

Na výstavě si návštěvníci připomenou historii Osvobozeného divadla, působení Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem, válečný konflikt v Evropě a Werichovu emigraci do USA, návrat i působení v divadle ABC i jeho filmovou, dramaturgickou a spisovatelskou kariéru. Výstava Wericha představí jako všestranného umělce, lidového "mudrce" i jako občana.

Vedle Jana Wericha vila připomene i další význačné osobnosti, které v objektu přebývaly - buditele Josefa Dobrovského, historika umění Zdeňka Wirtha či básníka Vladimíra Holana. Kromě stálých expozic se ve vile už letos v létě budou konat i drobnější, krátkodobé akce - taneční večery, letní kino nebo autorská čtení. Od září se počítá i s programem pro školy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy