Wagnerův Tannhäuser se vrací do pražské opery

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 1. 2014 15:24
V nové inscenaci vystoupí švédský tenorista Daniela Franka a jeho britský kolega John Treleaven.
Foto: Národní divadlo

Praha - Tannhäuser od Richarda Wagnera se vrací do pražského operního repertoáru se po více než patnácti letech v hudebním nastudování britsko-německého dirigenta a dlouholetého uměleckého spolupracovníka Státní opery Hilaryho Griffithse. Premiéru má 11. ledna.

V nové inscenaci vystoupí řada sólistů Opery ND i několik hostů včetně představitelů titulní role švédského tenoristy Daniela Franka a jeho britského kolegy Johna Treleavena.

"Pouštět se do Wagnerova Tannhäusera má smysl pouze tehdy, máte-li kvalitního představitele titulní úlohy," uvedl hudební ředitel Státní opery Martin Leginus k obsazení, v němž v režii Andrejse Žagarse figurují známá jména jako Dana Burešová (Alžběta), Adriana Kohútková (Alžběta), Jolana Fogašová (Venuše), Veronika Hajnová (Venuše), Jiří Sulženko (Hermann Landgraf von Thüringen) nebo Svatopluk Sem (Wolfram von Eschenbach).

Další premiéra se uskuteční ve Státní opeře 14. ledna, nejbližší reprízy 23. ledna, 5. a 15. února, 2. března, 25. dubna a 25. května.

Wagnerův Tannhäuser ve Státní opeře.
Wagnerův Tannhäuser ve Státní opeře. | Foto: Národní divadlo

V budově dnešní Státní opery byl Tannhäuser uveden již sedmkrát - v pěti inscenacích někdejšího Nového německého divadla (poprvé hned v roce jeho otevření 1888), dále roku 1955, v době, kdy budova nesla název Smetanovo divadlo a byla součástí ND, a naposledy v roce 1993, nedlouho po osamostatnění Státní opery.

Vznik Tannhäusera je od počátku spjatý z českými zeměmi. Důležitou roli v autorově inspiraci sehrál severočeský hrad Střekov a samotnou kompozici opery Wagner započal v létě roku 1843 při svém pobytu v Teplicích.

Tannhäuser patří k raným Wagnerovým operám, v nichž skladatel vychází z předchozí německé i francouzské operní tradice a teprve začíná definovat svůj osobitý hudební a dramatický jazyk, přesto však svou monumentalitou a tématem úzce souvisí s pozdějšími vrcholnými Wagnerovými díly.

"Wagner napsal řadu opravdu skvělých melodií a jedny z nejlepších najdeme právě v Tannhäuserovi. Ta opera má nádhernou předehru a spoustu sborových čísel patřících mezi skladatelovu nejkvalitnější hudbu vůbec," podotkl dirigent Griffiths.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy