Velké sólo pro Janžurovou. V dceřině režii zahájila Hvězdné léto pod žižkovskou věží

ČTK ČTK
1. 7. 2021 10:27
Iva Janžurová tuto středu zahájila třetí ročník letní scény Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží, kterou provozuje pražské Divadlo Kalich. Vyprodané hlediště dlouho vestoje aplaudovalo téměř dvouhodinovému pobytu Janžurové na jevišti v inscenaci francouzského autora Jeana-Marie Chevreta nazvané Pusťte mě ven!, kterou režírovala hereččina dcera Sabina Remundová.

Hra vypráví o hvězdě pařížského divadla a filmu, která cestou na galavečer uvázne za bezpečnostní roletou. Janžurová, jež 19. května oslavila osmdesátiny, si k postavě vytvářela vztah zpočátku obtížně.

"Mamina tu hru měla dlouho v šuplíku a nějak na ni nepřišla chuť a chvíle, ale souhrou okolností ta chvíle nastala. Ona i já jsme kvůli různým přerušením práce měly čas. Myslím, že to není náhoda, že to tak mělo být," říká režisérka Remundová.

Hra je napsána jako velké herecké sólo. Remundová se na jevišti krátce objeví v roli Karolíny, většinu představení se spoustou textu však Janžurová táhne sama.

"Text je ošidný v tom, že každá situace je podobná té předchozí nebo následující. Budu to na představení dělat bez nápovědy, ale myslím, že když se nic strašného nestane, tak si budu umět poradit. Nechci to zásadně dělat, ctím ten překlad, ale kdybych někde uvázla, tak se z toho, doufám, obratně dostanu," uvedla před časem Janžurová. Ve středu se divákům po premiéře omluvila za drobné chyby. "Já se to do příště doučím," smála se.

V zaplněném hledišti se objevilo mnoho umělců spolupracujících s Divadlem Kalich. Pod zatahovací střechou byli k vidění Eva Holubová, David Suchařípa, Pavel Zedníček nebo hudebník Vašo Patejdl.

Letošní ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží nabídne přes 60 večerních představení či koncertů a osm víkendových dopoledních pohádek. Na programu bude více novinek vzhledem k tomu, že některé nazkoušené inscenace zatím nemohly být řádně uvedeny vzhledem k protipandemickým opatřením.

Součástí žižkovské letní scény zůstanou akustické koncerty. Novinku představují sobotní dopolední pohádky.

Divadlo Kalich plánuje Hvězdné léto pod žižkovskou věží až do 17. září. Zájemci uvidí například titul Silnice na motivy filmu Federica Felliniho s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem v hlavních rolích nebo převlekovou komedii pro dva herce Dokonalá fraška s Lucií Štěpánkovou a Ladislavem Hamplem z produkce Komorního divadla Kalich. Divadlo Palace uvede inscenaci Hledám ženu, nástup ihned s Markem Adamczykem či Evou Burešovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy