Velké sólo pro Janžurovou. V dceřině režii zahájila Hvězdné léto pod žižkovskou věží

ČTK ČTK
1. 7. 2021 10:27
Iva Janžurová tuto středu zahájila třetí ročník letní scény Prima Hvězdné léto pod žižkovskou věží, kterou provozuje pražské Divadlo Kalich. Vyprodané hlediště dlouho vestoje aplaudovalo téměř dvouhodinovému pobytu Janžurové na jevišti v inscenaci francouzského autora Jeana-Marie Chevreta nazvané Pusťte mě ven!, kterou režírovala hereččina dcera Sabina Remundová.

Hra vypráví o hvězdě pařížského divadla a filmu, která cestou na galavečer uvázne za bezpečnostní roletou. Janžurová, jež 19. května oslavila osmdesátiny, si k postavě vytvářela vztah zpočátku obtížně.

"Mamina tu hru měla dlouho v šuplíku a nějak na ni nepřišla chuť a chvíle, ale souhrou okolností ta chvíle nastala. Ona i já jsme kvůli různým přerušením práce měly čas. Myslím, že to není náhoda, že to tak mělo být," říká režisérka Remundová.

Hra je napsána jako velké herecké sólo. Remundová se na jevišti krátce objeví v roli Karolíny, většinu představení se spoustou textu však Janžurová táhne sama.

"Text je ošidný v tom, že každá situace je podobná té předchozí nebo následující. Budu to na představení dělat bez nápovědy, ale myslím, že když se nic strašného nestane, tak si budu umět poradit. Nechci to zásadně dělat, ctím ten překlad, ale kdybych někde uvázla, tak se z toho, doufám, obratně dostanu," uvedla před časem Janžurová. Ve středu se divákům po premiéře omluvila za drobné chyby. "Já se to do příště doučím," smála se.

V zaplněném hledišti se objevilo mnoho umělců spolupracujících s Divadlem Kalich. Pod zatahovací střechou byli k vidění Eva Holubová, David Suchařípa, Pavel Zedníček nebo hudebník Vašo Patejdl.

Letošní ročník Hvězdného léta pod žižkovskou věží nabídne přes 60 večerních představení či koncertů a osm víkendových dopoledních pohádek. Na programu bude více novinek vzhledem k tomu, že některé nazkoušené inscenace zatím nemohly být řádně uvedeny vzhledem k protipandemickým opatřením.

Součástí žižkovské letní scény zůstanou akustické koncerty. Novinku představují sobotní dopolední pohádky.

Divadlo Kalich plánuje Hvězdné léto pod žižkovskou věží až do 17. září. Zájemci uvidí například titul Silnice na motivy filmu Federica Felliniho s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem v hlavních rolích nebo převlekovou komedii pro dva herce Dokonalá fraška s Lucií Štěpánkovou a Ladislavem Hamplem z produkce Komorního divadla Kalich. Divadlo Palace uvede inscenaci Hledám ženu, nástup ihned s Markem Adamczykem či Evou Burešovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy