V DIVADLE Listopad ukáže, co svoboda dala a minulost vzala

tbr
4. 11. 2014 21:40
Divadelní scény se vypořádají se čtvrtstoletím od pádu komunismu v Čechách. Reflexi nabízejí například Nová scéna, Vila Štvanice i Divadlo Ponec.
Po sametu.
Po sametu. | Foto: ND

Praha - Divadla v listopadu ukážou, co nám svoboda dala a minulost vzala
Letošní listopad se nese v duchu oslav čtvrtstoletí svobody. Mnohé scény při této příležitosti připravily zajímavé speciální programy a akce.

Za pozornost stojí také divácky oblíbený celoevropský projekt Noc divadel, která se odehraje 15. listopadu i na mnoha místech České republiky. Kromě této bohaté nadílky se diváci můžou těšit i na premiéry, ve kterých se budou tvůrci ohlížet za minulostí, ale i bilancovat svobodnou současnost.

Ivan Lamper, Jiří Adámek: Po sametu

Režisér Jiří Adámek se dlouhodobě věnuje netradičním divadelním formám, ve kterých propojuje pohyb, zvuk, specifickou hudebnost a vlastní výpověď. Tentokrát ho Národní divadlo zaangažovalo do projektu, kterým si naše první scéna chce připomenout 25. výročí Sametové revoluce.

Východiskem pro tuto scénickou kompozici se staly humorně-poetické články Ivana Lampera v týdeníku Respekt. Publicistický materiál je zárukou velice konkrétní výpovědi, která bude divadelními prostředky glosovat společenské a politické dění „po Sametu“.

Zároveň je práce s žurnalistikou na divadle podmíněna originálním divadelním viděním. Jiří Adámek se ale nebojí propojovat nepropojitelné a divadlo vnímá velmi široce a neokleštěně, neomezuje se na tradiční poetiky či prostory. Toto připomenutí naší minulosti bude plné humoru, nadsázky ale i vážnosti a poezie.

Premiéra 17. listopadu na Nové scéně Národního divadla

Marie Nováková, Zuzana Burianová: Explosis

Za poslední rok vzniklo v Praze hned několik divadelních prostorů. Jedním z nich je působivá ostrovní Vila Štvanice, která již minulé léto ožila interaktivním Golemem.

Explosis.
Explosis. | Foto: Tygr v tísni

Skupina mladých divadelníků, kteří si říkají Tygr v tísni, se rozhodla po fenomenálním úspěchu této inscenace zprovoznit Vilu jako stálou kulturní scénu.
Jde o projekt, který v České republice nemá obdoby – samotná Vila, její prostor, temná zákoutí a genius loci zašlé slávy pražské aristokracie se totiž stala integrální součástí uměleckých výstupů.

Nejnovější premiéra Explosis čerstvých absolventů DAMU nás zavede do světa českého předrevolučního undergroundu.

I tato inscenace, podobně jako Po Sametu, bude autentickou výpovědí založenou na archivních materiálech. Explosis vychází ze života, básnického díla, manifestů, korespondence, deníkových záznamů a obrazů Vladimíra Boudníka, tvůrce vlastního stylu zvaného explosionalismus, grafika, dělníka a literární postavy knih Bohumila Hrabala. Dalšími postavami autorské inscenace budou jeho přátelé Vladislav Merhaut, Egon Bondy a samotný Hrabal.

Premiéra 2. listopadu ve Vile Štvanice

Jospeh Tmim, VerTeDance: Traces; Charlotta Öfverholm: Lucky

Listopadová premiéra v Divadle Ponec naopak divákům ukáže, co všechno se díky otevřeným hranicím do naší kultury dostalo. Jedinečná mezinárodní spolupráce výjimečných tanečníků vyústila do dvou inscenací uváděných v jeden večer. Švédsko-izraelsko-česká koprodukce je důkazem a připomínkou, že naše kultura je součástí celosvětového kulturního dialogu.

Traces.
Traces. | Foto: Vertedance

První taneční představení Traces je inspirováno izraelskou hudbou a dílem Fridy Kahlo. Reflektuje tíživé duševní stavy osamocení a šílenství, které vedou až k opouštění vlastního těla.

One-woman show švédské choreografky Charlotty Öfverholmové s názvem Lucky je o touze po štěstí a věčném životě. Mísí zde prvky tance, cirkusu, fyzického divadla, text i hudbu v jedinečném koktejlu, který je oslavou života a toho, co po něm možná následuje.

Premiéra 18. listopadu v Divadle Ponec

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 20 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy