V DIVADLE Listopad ukáže, co svoboda dala a minulost vzala

tbr
4. 11. 2014 21:40
Divadelní scény se vypořádají se čtvrtstoletím od pádu komunismu v Čechách. Reflexi nabízejí například Nová scéna, Vila Štvanice i Divadlo Ponec.
Po sametu.
Po sametu. | Foto: ND

Praha - Divadla v listopadu ukážou, co nám svoboda dala a minulost vzala
Letošní listopad se nese v duchu oslav čtvrtstoletí svobody. Mnohé scény při této příležitosti připravily zajímavé speciální programy a akce.

Za pozornost stojí také divácky oblíbený celoevropský projekt Noc divadel, která se odehraje 15. listopadu i na mnoha místech České republiky. Kromě této bohaté nadílky se diváci můžou těšit i na premiéry, ve kterých se budou tvůrci ohlížet za minulostí, ale i bilancovat svobodnou současnost.

Ivan Lamper, Jiří Adámek: Po sametu

Režisér Jiří Adámek se dlouhodobě věnuje netradičním divadelním formám, ve kterých propojuje pohyb, zvuk, specifickou hudebnost a vlastní výpověď. Tentokrát ho Národní divadlo zaangažovalo do projektu, kterým si naše první scéna chce připomenout 25. výročí Sametové revoluce.

Východiskem pro tuto scénickou kompozici se staly humorně-poetické články Ivana Lampera v týdeníku Respekt. Publicistický materiál je zárukou velice konkrétní výpovědi, která bude divadelními prostředky glosovat společenské a politické dění „po Sametu“.

Zároveň je práce s žurnalistikou na divadle podmíněna originálním divadelním viděním. Jiří Adámek se ale nebojí propojovat nepropojitelné a divadlo vnímá velmi široce a neokleštěně, neomezuje se na tradiční poetiky či prostory. Toto připomenutí naší minulosti bude plné humoru, nadsázky ale i vážnosti a poezie.

Premiéra 17. listopadu na Nové scéně Národního divadla

Marie Nováková, Zuzana Burianová: Explosis

Za poslední rok vzniklo v Praze hned několik divadelních prostorů. Jedním z nich je působivá ostrovní Vila Štvanice, která již minulé léto ožila interaktivním Golemem.

Explosis.
Explosis. | Foto: Tygr v tísni

Skupina mladých divadelníků, kteří si říkají Tygr v tísni, se rozhodla po fenomenálním úspěchu této inscenace zprovoznit Vilu jako stálou kulturní scénu.
Jde o projekt, který v České republice nemá obdoby – samotná Vila, její prostor, temná zákoutí a genius loci zašlé slávy pražské aristokracie se totiž stala integrální součástí uměleckých výstupů.

Nejnovější premiéra Explosis čerstvých absolventů DAMU nás zavede do světa českého předrevolučního undergroundu.

I tato inscenace, podobně jako Po Sametu, bude autentickou výpovědí založenou na archivních materiálech. Explosis vychází ze života, básnického díla, manifestů, korespondence, deníkových záznamů a obrazů Vladimíra Boudníka, tvůrce vlastního stylu zvaného explosionalismus, grafika, dělníka a literární postavy knih Bohumila Hrabala. Dalšími postavami autorské inscenace budou jeho přátelé Vladislav Merhaut, Egon Bondy a samotný Hrabal.

Premiéra 2. listopadu ve Vile Štvanice

Jospeh Tmim, VerTeDance: Traces; Charlotta Öfverholm: Lucky

Listopadová premiéra v Divadle Ponec naopak divákům ukáže, co všechno se díky otevřeným hranicím do naší kultury dostalo. Jedinečná mezinárodní spolupráce výjimečných tanečníků vyústila do dvou inscenací uváděných v jeden večer. Švédsko-izraelsko-česká koprodukce je důkazem a připomínkou, že naše kultura je součástí celosvětového kulturního dialogu.

Traces.
Traces. | Foto: Vertedance

První taneční představení Traces je inspirováno izraelskou hudbou a dílem Fridy Kahlo. Reflektuje tíživé duševní stavy osamocení a šílenství, které vedou až k opouštění vlastního těla.

One-woman show švédské choreografky Charlotty Öfverholmové s názvem Lucky je o touze po štěstí a věčném životě. Mísí zde prvky tance, cirkusu, fyzického divadla, text i hudbu v jedinečném koktejlu, který je oslavou života a toho, co po něm možná následuje.

Premiéra 18. listopadu v Divadle Ponec

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy