V DIVADLE Listopad ukáže, co svoboda dala a minulost vzala

tbr
4. 11. 2014 21:40
Divadelní scény se vypořádají se čtvrtstoletím od pádu komunismu v Čechách. Reflexi nabízejí například Nová scéna, Vila Štvanice i Divadlo Ponec.
Po sametu.
Po sametu. | Foto: ND

Praha - Divadla v listopadu ukážou, co nám svoboda dala a minulost vzala
Letošní listopad se nese v duchu oslav čtvrtstoletí svobody. Mnohé scény při této příležitosti připravily zajímavé speciální programy a akce.

Za pozornost stojí také divácky oblíbený celoevropský projekt Noc divadel, která se odehraje 15. listopadu i na mnoha místech České republiky. Kromě této bohaté nadílky se diváci můžou těšit i na premiéry, ve kterých se budou tvůrci ohlížet za minulostí, ale i bilancovat svobodnou současnost.

Ivan Lamper, Jiří Adámek: Po sametu

Režisér Jiří Adámek se dlouhodobě věnuje netradičním divadelním formám, ve kterých propojuje pohyb, zvuk, specifickou hudebnost a vlastní výpověď. Tentokrát ho Národní divadlo zaangažovalo do projektu, kterým si naše první scéna chce připomenout 25. výročí Sametové revoluce.

Východiskem pro tuto scénickou kompozici se staly humorně-poetické články Ivana Lampera v týdeníku Respekt. Publicistický materiál je zárukou velice konkrétní výpovědi, která bude divadelními prostředky glosovat společenské a politické dění „po Sametu“.

Zároveň je práce s žurnalistikou na divadle podmíněna originálním divadelním viděním. Jiří Adámek se ale nebojí propojovat nepropojitelné a divadlo vnímá velmi široce a neokleštěně, neomezuje se na tradiční poetiky či prostory. Toto připomenutí naší minulosti bude plné humoru, nadsázky ale i vážnosti a poezie.

Premiéra 17. listopadu na Nové scéně Národního divadla

Marie Nováková, Zuzana Burianová: Explosis

Za poslední rok vzniklo v Praze hned několik divadelních prostorů. Jedním z nich je působivá ostrovní Vila Štvanice, která již minulé léto ožila interaktivním Golemem.

Explosis.
Explosis. | Foto: Tygr v tísni

Skupina mladých divadelníků, kteří si říkají Tygr v tísni, se rozhodla po fenomenálním úspěchu této inscenace zprovoznit Vilu jako stálou kulturní scénu.
Jde o projekt, který v České republice nemá obdoby – samotná Vila, její prostor, temná zákoutí a genius loci zašlé slávy pražské aristokracie se totiž stala integrální součástí uměleckých výstupů.

Nejnovější premiéra Explosis čerstvých absolventů DAMU nás zavede do světa českého předrevolučního undergroundu.

I tato inscenace, podobně jako Po Sametu, bude autentickou výpovědí založenou na archivních materiálech. Explosis vychází ze života, básnického díla, manifestů, korespondence, deníkových záznamů a obrazů Vladimíra Boudníka, tvůrce vlastního stylu zvaného explosionalismus, grafika, dělníka a literární postavy knih Bohumila Hrabala. Dalšími postavami autorské inscenace budou jeho přátelé Vladislav Merhaut, Egon Bondy a samotný Hrabal.

Premiéra 2. listopadu ve Vile Štvanice

Jospeh Tmim, VerTeDance: Traces; Charlotta Öfverholm: Lucky

Listopadová premiéra v Divadle Ponec naopak divákům ukáže, co všechno se díky otevřeným hranicím do naší kultury dostalo. Jedinečná mezinárodní spolupráce výjimečných tanečníků vyústila do dvou inscenací uváděných v jeden večer. Švédsko-izraelsko-česká koprodukce je důkazem a připomínkou, že naše kultura je součástí celosvětového kulturního dialogu.

Traces.
Traces. | Foto: Vertedance

První taneční představení Traces je inspirováno izraelskou hudbou a dílem Fridy Kahlo. Reflektuje tíživé duševní stavy osamocení a šílenství, které vedou až k opouštění vlastního těla.

One-woman show švédské choreografky Charlotty Öfverholmové s názvem Lucky je o touze po štěstí a věčném životě. Mísí zde prvky tance, cirkusu, fyzického divadla, text i hudbu v jedinečném koktejlu, který je oslavou života a toho, co po něm možná následuje.

Premiéra 18. listopadu v Divadle Ponec

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy