Ústecký Činoherák pluje! Na lodi Tajemství bratří Formanů

ČTK ČTK
20. 5. 2014 8:43
Ústecké divadlo na lodi Tajemství odehraje během tří týdnů dvacet představení. Od září by měl soubor začít trvale hrát v budově bývalého kina Hraničář v Ústí nad Labem.
Podívejte se na upoutávku představení Činoheráku na lodi Tajemství. | Video:

Ústí nad Labem - Zcela vyprodaná jsou vypsaná večerní představení spolku Činoherák Ústí, který chce navázat na tradici končícího Činoherního studia.

Dobrovolníci i členové spolku začali s přípravou technického zázemí na lodi Tajemství bratří Formanů, která je dočasnou scénou divadla. Soubor na ní odehraje během tří týdnů dvacet večerních i dopoledních představení, část z nich je určena pro školy. Prvním bude v úterý Zpátky do továren Divadla Demago.

Loď kotví na okraji severočeské metropole ve čtvrti Vaňov. Okrajovou část zvolil spolek především kvůli nákladům. "Pod zdymadly už je Labe klasifikováno jako divoká voda a potřebovali bychom jiný typ remorkéru, což by byly další finanční prostředky," řekl PR manažer spolku Ondřej Klein.

Všechna představení jsou vyprodaná, vstupenky na některá z nich byly zarezervované během několika minut. Spolek proto přidává do programu inscenace Zkrocení zlé ženy a Marlene Dietrich, o které byl mezi diváky největší zájem.

"Kapacita původní scény byla 120 až 140 míst, kapacita hlediště na lodi je 160," doplnil produkční spolku Jan Kvasnička. Kromě činohry spolek plánuje i doprovodné akce, například ples maškar nebo zábavu na den dětí.

Představení jsou naplánována na 20. květen až 9. červen, pak soubor čekají především zájezdy.

Od září v Hraničáři

Od září by měl soubor začít trvale hrát v budově bývalého kina Hraničář v Ústí nad Labem. Budova ale potřebuje úpravy, například vybudovat sociální zařízení pro herce, postavit divadelní nadstavbu jeviště a opravit elektroinstalaci.

Největším problém je ale vzduchotechnika. "Představuje velkou finanční položku, kterou je potřeba vyřešit. V téhle chvíli finalizujeme některé projekty s tím, že bychom začali dělat některé úpravy," doplnil Klein.

Podle něj by v řádech dnů měla být vypsána celonárodní sbírka na provoz divadla a opravy budovy bývalého kina Hraničář. Spolek zatím veškeré práce platí z transparentního účtu. Za necelé dva měsíce na něj dárci poslali 1,5 milionu korun. "Vlna solidarity mě překvapila. Je milé, že lidi přispěli a podrželi nás. Překvapilo nás, že se začali ozývat lidi nejen z Ústí, ale z celé republiky. Je to moc milé překvapení," dodal Klein.

Původní Činoherní divadlo, ve kterém působili všichni herce spolku Činoherák Ústí, spěje k likvidaci. Zastupitelstvo už v březnu zřídilo novou příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem. Město už vyhlásilo výběrové řízení na uměleckého šéfa a chce postavit nový soubor.

 

Právě se děje

Další zprávy