Tylovo divadlo uvedlo taneční adaptaci knihy, podle které Forman natočil film

ČTK ČTK
1. 6. 2021 16:08
Taneční adaptaci knihy Američana Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, podle níž vznikl i pěti Oscary oceněný film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, uvedl v sobotu balet plzeňského Divadla J. K. Tyla.

Autorem inscenace je německý choreograf Dustin Klein. Plzeň je první českou scénou, na které se románové postavy Keseyho knihy roztančily. V hlavních rolích se představili sólisté zdejšího baletu Richard Ševčík, Sara Aurora Antikainenová a Karel Audy. Repríza je na programu v neděli 6. června.

Keseyho román z roku 1962 vypráví příběh z léčebny pro duševně nemocné, kde pevně nastolený řád naruší příchod nezkrotného Randlea P. McMurphyho. Nový chovanec, jenž si zvolil pobyt v sanatoriu, aby unikl následkům svého dosavadního chování, nabourává zajetý systém a svobodomyslností si podmaňuje jednotlivé pacienty.

Protivníkem mu je sestra Ratchedová, ochotná udělat cokoli, jen aby její zákony a předpisy nebyly porušovány.

Postavě Ratchedové byl věnován nedávný televizní seriál Netflixu. "Dějově se vrací do roku 1947, kdy bývalá válečná zdravotní sestra Mildred Ratchedová díky několika proradným lstím získá místo ošetřovatelky ve špičkovém psychiatrickém sanatoriu na kalifornském pobřeží. Právě do něj je ve stejnou dobu dočasně umístěn bestiální vrah několika kněží, s nímž titulní postavu pojí trýznivá minulost," napsal o seriálu na Aktuálně.cz kritik Tomáš Seidl.

Pro komorní prostor Malé scény Nového divadla v Plzni téma zpracoval pětatřicetiletý německý choreograf Dustin Klein na hudbu svého dlouholetého spolupracovníka Simona Lovermanna.

I přes vážnost tématu dílo vykazuje prvky humoru. "Myslím, že je velmi důležité opatrně se dotknout závažných a složitých pasáží. Ty musí být zpracovány pečlivě, s citem, ohleduplností a respektem," říká.

"Nechceme se vysmívat, utahovat si z osobních problémů či nemoci. Na druhou stranu úsměvný může být například rozruch, který McMurphy vyvolá svým příchodem, nebo chaos, jenž se šíří sanatoriem navzdory zavedeným pravidlům," doplňuje Klein. Ten se podílel i na podobě scény a kostýmů, a to s návrhářkou Louise Flanaganovou.

Rebela McMurphyho hraje dlouholetý sólista baletu Richard Ševčík, držitel Ceny Thálie za rok 2014. Formanův slavný film má rád. "Na příležitost nastudovat tak komplikovanou roli i na spolupráci s choreografem Dustinem Kleinem jsem se těšil od začátku sezony," řekl.

Jako chladná a neoblomná sestra Ratchedová vystupuje Sara Aurora Antikainenová, zdánlivě hluchoněmého Bromdena tančí Karel Audy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy