Tapety byly strženy. Liberecké divadlo za 4,4 milionu korun opravilo hlediště

ČTK ČTK
11. 8. 2020 13:22
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy po čtvrt roce dokončilo rekonstrukci hlediště velké scény, která stála 4,4 milionu korun. Převládající červenou nahradila krémová, lépe tak vynikají dekorativní prvky jako strop nebo čela balkonu a galerie.

Díky úpravám by se měla zlepšit i akustika. Interiér Divadla F. X. Šaldy se nyní blíží podobě, jakou novorenesanční budova měla v roce 1883, kdy vznikla. "Zmizely červené tapety, celý prostor se opticky zvětšil. Výrazně jsou vidět zlaté prvky," popisuje marketingová vedoucí divadla Michaela Pompová.

Třípatrové hlediště se 450 místy se dočkalo opravy zejména kvůli akustice. Červené textilní tapety, nainstalované při rekonstrukci divadla před 40 lety, zvuk pohlcovaly, místo aby jej odrážely. To vadilo hlavně u operních představení.

V rámci opravy hlediště proto byly tapety strženy. Jak výrazně se akustika zlepší, zatím v divadle jen odhadují. "Nebyla žádná zkouška ani žádné představení," připomíná vedoucí zvukař Miloš Vondráček. "Každopádně je jasné, že se doba dozvuku prodloužila," dodává.

U srovnatelných divadel je hodnota takzvaného dozvuku 1,0 až 1,2, v Liberci byla před rekonstrukcí pouze 0,7.

Při rekonstrukci také řemeslníci sundali tapetu nad oponou na jevišti.

Dříve se tam údajně nacházely obrazy pěti německých umělců, například Johanna Wolfganga von Goetha, Richarda Wagnera či Friedricha Schillera. Podle některých pramenů měly být obrazy stále pod tapetou, což se ale nepotvrdilo. "Původní malby jsme tam bohužel neobjevili," dodává Michaela Pompová.

Náklady na renovaci hlediště divadlo zaplatí z dotace od Libereckého kraje. Historická budova byla uzavřená i loni. Za 23,5 milionu dělníci zrekonstruovali topení a zmodernizovali klimatizaci.

Práce trvaly pět měsíců od začátku června. Příští rok by na řadu měly přijít sedačky v hledišti, jejichž výměna bude stát zhruba deset milionů korun.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy