Tanečník Polunin v Praze složí poctu Nižinskému, lístky stojí až 30 tisíc

ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 9. 2020 14:56
V pražském Foru Karlín 30. listopadu opět vystoupí populární tanečník Sergej Polunin. Přijede se čtyřicetiminutovým sólem inspirovaným slavným tanečníkem a choreografem Václavem Nižinským.
Sergej Polunin.
Sergej Polunin. | Foto: Bowie Verschuuren

Po představení nazvaném Up, Close & Personal bude následovat diskuse s Poluninem. Se zájemci má mluvit o budoucnosti tanečního světa, podpoře nových talentů nebo o své kariéře.

Sergej Polunin.
Sergej Polunin. | Foto: Alex Kerkis

Diváci usednou ve speciálním kruhovém uspořádání respektujícím všechna aktuální protipandemická opatření. U vchodu Fora Karlín budou termokamery a v celém prostoru dezinfekce. Regulovaný počet návštěvníků umožní dodržet doporučené rozestupy.

Předprodej omezeného počtu vstupenek začal minulý týden, na webu Ticketmaster.cz jsou k sehnání od 2950 až do 29 950 korun za jeden lístek na sezení v první řadě. Koncert uvádí provozovatel Fora Karlín Serge Grimaux ve spolupráci se společností Poluninink.

"Člověk cítící, ne rozumový - to bylo jedno z hesel Nižinského. Nebál se porušit pravidla, aby posunul umění dál. Byl absolutně oddaný," říká Polunin.

"Já vyznávám podobnou filozofii. Nejsou to rozumové schopnosti člověka, které jsou za naším poznáním, a posouvání vlastního myšlení je něco, čemu jsem totálně oddán," dodává.

Poluninovi ke globální slávě pomohl taneční klip s videem amerického fotografa a výtvarníka Davida LaChapella k písni Take Me to Church na YouTube. V Praze vystoupil už několikrát. Loni ve Foru Karlín uvedl celovečerní program nazvaný Satori. Pro velký zájem fanoušků museli pořadatelé přidávat další termíny, nakonec v Praze zatančil pětkrát.

Choreografii k písni Take Me To Church od písničkáře Hoziera natočil David LaChapelle. | Video: David LaChapelle Studio

Třicetiletý ukrajinský rodák trénoval balet od čtyř let. Od 13 let žil ve Velké Británii, jako devatenáctiletý se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně. Ve 23 letech byl uměleckým šéfem souboru, nejmladším v historii souboru.

O necelé tři roky později jej ale opustil a média psala o jeho divokém životním stylu plném večírků, alkoholu a kokainu. Přes několik angažmá ve filmu se ale k tanci vrátil. Divočejší část jeho života shrnul filmový dokument Dancer režiséra Stevena Cantora.

"Devětadvacetiletý Polunin je mimořádný tanečník, srovnávaný s Rudolfem Nurejevem či Michailem Baryšnikovem, nicméně zájem o vystoupení zdaleka netkví jen v interpretových uměleckých schopnostech," napsala o něm vloni pro Aktuálně.cz taneční kritička Jana Návratová, podle níž na sebe Polunin poutá pozornost také kontroverzním chováním a výroky, především na sociálních sítích.

"Životní osudy tohoto mladého muže si nezadají s romantickými hrdiny, jsou plné vrcholů i pádů a především vypjaté emocionality. Ta je na jevišti magická, avšak mimo něj problematická," doplnila taneční kritička Helena Kazárová v recenzi Poluninova loňského vystoupení ve Foru Karlín.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy