Tanec o nadšení z prvních letů. Ve Žďáru nad Sázavou začal festival KoresponDance

Tanec o nadšení z prvních letů. Ve Žďáru nad Sázavou začal festival KoresponDance
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
14. 8. 2020 22:02
Žďár nad Sázavou hostí osmý ročník festivalu současného tance KoresponDance. První představení mohli diváci vidět uplynulé úterý v Praze, do neděle už se hraje jen na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou.

Začátek mírně zkomplikoval déšť, přesto se diváci dočkali romské kapely Lače Manuša i tanečního představení Letkyně. To bylo kvůli hrozící bouřce přesunuto z plánovaného nádvoří do zámku.

Trojice tanečnic a akrobatek, které si říkají Holektiv, nechala diváky nahlédnout do konstrukce letadel a nadšení z prvních letů.

Holektiv se postará také o jeden ze sobotních bodů programu, jehož součástí bude i taneční škola, hudební vystoupení nebo workshop nazvaný Tanečník v každém z nás. Další sobotní - výtvarný - workshop se jmenuje Papír v pohybu, pohyb v papíru. Vymyslel ho scénograf Lukáš Urbanec, který pro festival vloni jako maskota vymyslel růžového jelena. Tentokrát bude s dětmi vyrábět tančící loutku.

Se zpožděním dostane KoresponDance prostor v nemocnici v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Loni se tančilo přímo tam, letos se pacienti budou muset spokojit s filmovou produkcí. Na recepci chirurgie se v pondělí konají Ozvěny KoresponDance. Promítat se při nich mají taneční filmy z představení Letkyně a Tohle všechno patří tobě - vol. II.

Snímky vznikaly v květnu a červnu v prostorách žďárského zámku. Pořadatelé se pokusili zachytit tanečníky v představeních chystaných pro festival pro případ, že by se nemohl konat kvůli zhoršené epidemiologické situaci a omezením spojeným s novým typem koronaviru.

Teď je z promítání filmů část festivalu, která umožňuje těšit se moderním tancem i na dálku. Snímky budou vysílány na festivalovém Facebooku, YouTube a také na Mall.TV.

Marie Kinská, zakladatelka a umělecká ředitelka festivalu.
Marie Kinská, zakladatelka a umělecká ředitelka festivalu. | Foto: ČTK

Festival KoresponDance představuje současný tanec, nový cirkus a akrobacii. Kvůli koronaviru pořadatelé museli oželet zahraniční hosty, jejichž účast nebyla v době příprav jistá. Prostor tak letos dostanou výhradně domácí umělecké špičky. V programu nechybí performerka a choreografka Markéta Stránská a její sólové vystoupení Leť, Eliška Brtnická s inscenací Enola nebo Vojtěch Švejda, který v projektu Iluzionista kombinuje operu, western, balet i horor.

Festival pořádá nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. Zakladatelkou a uměleckou ředitelkou akce je hraběnka Marie Kinsky, tanečnice, choreografka, popularizátorka současného tance a manželka českého šlechtice Constantina Kinského, s nímž od druhé poloviny 90. let minulého století žije střídavě v Praze a právě ve Žďáru nad Sázavou. S ním je rod Kinských dlouhodobě spojen. Zámek, kde se teď koná festival, rodina získala zpět v restituci a Marie Kinsky se podílela na jeho revitalizaci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy