Tanec o nadšení z prvních letů. Ve Žďáru nad Sázavou začal festival KoresponDance

Tanec o nadšení z prvních letů. Ve Žďáru nad Sázavou začal festival KoresponDance
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Představení skupiny Holektiv nazvané Letkyně.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
14. 8. 2020 22:02
Žďár nad Sázavou hostí osmý ročník festivalu současného tance KoresponDance. První představení mohli diváci vidět uplynulé úterý v Praze, do neděle už se hraje jen na zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou.

Začátek mírně zkomplikoval déšť, přesto se diváci dočkali romské kapely Lače Manuša i tanečního představení Letkyně. To bylo kvůli hrozící bouřce přesunuto z plánovaného nádvoří do zámku.

Trojice tanečnic a akrobatek, které si říkají Holektiv, nechala diváky nahlédnout do konstrukce letadel a nadšení z prvních letů.

Holektiv se postará také o jeden ze sobotních bodů programu, jehož součástí bude i taneční škola, hudební vystoupení nebo workshop nazvaný Tanečník v každém z nás. Další sobotní - výtvarný - workshop se jmenuje Papír v pohybu, pohyb v papíru. Vymyslel ho scénograf Lukáš Urbanec, který pro festival vloni jako maskota vymyslel růžového jelena. Tentokrát bude s dětmi vyrábět tančící loutku.

Se zpožděním dostane KoresponDance prostor v nemocnici v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Loni se tančilo přímo tam, letos se pacienti budou muset spokojit s filmovou produkcí. Na recepci chirurgie se v pondělí konají Ozvěny KoresponDance. Promítat se při nich mají taneční filmy z představení Letkyně a Tohle všechno patří tobě - vol. II.

Snímky vznikaly v květnu a červnu v prostorách žďárského zámku. Pořadatelé se pokusili zachytit tanečníky v představeních chystaných pro festival pro případ, že by se nemohl konat kvůli zhoršené epidemiologické situaci a omezením spojeným s novým typem koronaviru.

Teď je z promítání filmů část festivalu, která umožňuje těšit se moderním tancem i na dálku. Snímky budou vysílány na festivalovém Facebooku, YouTube a také na Mall.TV.

Marie Kinská, zakladatelka a umělecká ředitelka festivalu.
Marie Kinská, zakladatelka a umělecká ředitelka festivalu. | Foto: ČTK

Festival KoresponDance představuje současný tanec, nový cirkus a akrobacii. Kvůli koronaviru pořadatelé museli oželet zahraniční hosty, jejichž účast nebyla v době příprav jistá. Prostor tak letos dostanou výhradně domácí umělecké špičky. V programu nechybí performerka a choreografka Markéta Stránská a její sólové vystoupení Leť, Eliška Brtnická s inscenací Enola nebo Vojtěch Švejda, který v projektu Iluzionista kombinuje operu, western, balet i horor.

Festival pořádá nezisková organizace Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. Zakladatelkou a uměleckou ředitelkou akce je hraběnka Marie Kinsky, tanečnice, choreografka, popularizátorka současného tance a manželka českého šlechtice Constantina Kinského, s nímž od druhé poloviny 90. let minulého století žije střídavě v Praze a právě ve Žďáru nad Sázavou. S ním je rod Kinských dlouhodobě spojen. Zámek, kde se teď koná festival, rodina získala zpět v restituci a Marie Kinsky se podílela na jeho revitalizaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy