Stárnoucí herec a nové pořádky. Činoherní studio uvede německou moderní klasiku

ČTK ČTK
6. 10. 2021 15:13
Premiérou jubilejní 50. sezony se ústecké Činoherní studio vrací na místo, kde začínalo. Inscenaci nazvanou Já, Feuerbach uvede tento pátek 8. října v Salonu Dittrich. Protagonistu ztvární Ivan Řezáč, který zde působil v 80. letech minulého století.

První premiéra sezony je tak symbolickým návratem k historii místa i uměleckým osobnostem. V roce 1972 se Salon Dittrich jmenoval Divadlo hudby a dnešní Činoherní studio zde začínalo. Posléze lidé místo znali jako rockový klub Tukan.

Později se divadlo stěhovalo, nakonec zakotvilo na druhé straně Labe ve čtvrti Střekov. Odsud jej v roce 2002 vyhnaly povodně, vrátilo se dva roky poté.

Hra dnes již nežijícího dramatika Tankreda Dorsta Já, Feuerbach, kterou v Ústí režíroval David Czesany, je považována za klasiku moderního německého divadla. "Sledujeme pouť stárnoucího herce, který po dlouhé pomlce hledá ty pravé dveře zpátky ke svému životu. Setkává se s novými pořádky, cool generací a psem, který možná na rozdíl od něj dostane roli. Střet pragmatismu a inspirace, přízemnosti a výšin, kam je nebezpečné létat," shrnuje téma hry dramaturgyně Tereza Marečková.

Po dlouhé době se do Činoherního studia vrací šestašedesátiletý herec Ivan Řezáč. "Byl jsem mladej. Vzpomínám jenom na to dobré. Potkal jsem tu tenkrát spoustu zajímavých a statečných lidí. Důležitá inspirace," říká dnešní držitel ceny Thálie. V inscenaci po jeho boku účinkují Petr Uhlík a Marta Vítů.

Kromě premiéry se v Salonu Dittrich uskuteční také dvě říjnové reprízy projektu Já, Feuerbach. Ten bude dále pokračovat na místa, kde Činoherní studio hrávalo dřív. V listopadu to bude jedno představení v Národním domě, další ve Veřejném sále Hraničář, v prosinci inscenaci uvede Severočeské divadlo opery a baletu.

Činoherní studio navázalo na známé ústecké Kladivadlo, které bylo zrušeno. Tyto scény daly českému divadlu a filmu herce jako Josefa Dvořáka, Jiřího Bartošku, Karla Heřmánka či Ivanu Chýlkovou a Karla Rodena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy