Staněk: Není žádná naděje. John Cleese se po svém vypořádal se stavem světa

Luděk Staněk Luděk Staněk
3. 8. 2020 16:50
John Cleese, britský komik asi nejznámější účinkováním ve skupině Monty Python nebo sitkomu Hotýlek, měl mít na podzim šňůru vystoupení nazvanou Why There Is No Hope, tedy Proč není žádná naděje. Koronavirus situaci změnil, a tak se Cleese se svým dlouholetým promotérem rozhodli udělat virtuální vystoupení.
John Cleese má potřebu sledovat svět kolem sebe a neustále se k němu vyjadřovat.
John Cleese má potřebu sledovat svět kolem sebe a neustále se k němu vyjadřovat. | Foto: LAMC Productions

Stream z londýnského sálu Cadogan Hall, na který stála on-line vstupenka 20 eur, se uskutečnil v neděli večer. Cleese před prázdným sálem a několika kamerami předvedl mírně upravené vystoupení, jehož první verze měla premiéru před několika lety v USA.

John Cleese.
John Cleese. | Foto: ČTK/PA

Při sledování si divák musel položit několik otázek. Ta první zní: Proč? Proč herec a scenárista, kterému bude v říjnu 81 let, ještě vystupuje? A proč vystupuje právě v - pro komiky zcela nešťastném - formátu virtuálního eventu bez diváků? Každý, kdo kdy dělal živou zábavu, potvrdí, že účinkovat před prázdným sálem je to nejhorší, co se v branži může přihodit. Většina lidí se tomu ráda vyhne.

Důvody jsou dva, oba poměrně známé. Sám Cleese tvrdí, že je nucen pracovat primárně kvůli penězům. Jeho slavný, jím samotným ve vystoupeních zmiňovaný rozvod s třetí manželkou Alyce Eichelbergerovou, ke kterému došlo v roce 2008 a ze kterého Eichelbergerová odešla bohatší o 20 milionů dolarů, dostal Cleese na pokraj osobního bankrotu. I po osmdesátce ho nutí být prakticky nonstop na turné.

Komik z toho vytěžil mnoho vtipů - první šňůru po rozvodu nazval Divorce Tour a rád opakoval, že z celé věci ještě vyšel poměrně lacino, protože "by to bylo celé daleko dražší, kdyby bývalá manželka u soudu byla schopná dokázat, že do manželství dokázala také něčím přispět, i kdyby jen smysluplnou konverzací". Na druhou stranu je na Cleesových vystoupeních někdy vidět, že musí, spíše než by chtěl.

Druhým důvodem, proč Cleese stále účinkuje, je jeho energie a bojovnost. Jak ví kdokoli z jeho více než pěti milionů sledujících na Twitteru, herec se udržuje v perfektní mentální formě a nic ho nebaví víc než se na Twitteru, jak říká, "hádat s hlupáky".

V současné době je to tak trochu práce na plný úvazek - Cleese se na sociálních sítích stal terčem nenávisti a nespokojených poznámek kolegů, když podpořil brexit, což z něj v očích novinářů z deníků Guardian nebo Independent okamžitě udělalo xenofoba. Zároveň ale označuje prezidenta Trumpa za pitomce, čímž svůj údajně černobílý politický profil trochu kazí.

Cleese má zkrátka potřebu diskutovat, analyzovat, sledovat svět kolem sebe a neustále se k němu vyjadřovat.

"Tak si ku*va kupte lístek," vyzýval John Cleese před nedělním streamem. | Video: Unique Lives Experiences

Z tohohle pohledu je show Why There Is No Hope dokonalým vhledem do jeho myšlení, které se vzpírá současné touze po binárním vidění světa. Kdo ale čekal klasický komediální stand-up, byl zklamán.

Cleese nekonstruuje vtipy ani pointy. Spíše vtipně přednáší na téma "proč je svět v hajzlu a je prakticky vyloučené, aby to bylo jinak", což funguje hlavně proto, že to říká Cleese, tedy někdo chytrý a stále šarmantní. A dostatečně starý a zkušený.

Cleese vychází z toho, co mu prý v 70. letech minulého století řekl jeho první psychiatr, podle kterého "přibližně jen 10 procent lidí v mé branži ví, co dělá". Cleese tvrzení zkoumá, analyzuje a promítá do dalších oblastí společnosti. Dochází k tomu, že demokracie nikdy nemůže fungovat, mimo jiné proto, že "lidé budou vždy preferovat to, aby v nějaké diskusi měli pravdu, než aby se skrze ni dozvěděli něco nového".

Přitom každý se samozřejmě považuje za chytřejšího, než ve skutečnosti je, což Cleese dokládá starým známým trikem. "Každý je přesvědčen, že ví, jak funguje splachování na záchodě nebo jak vypadá jízdní kolo. Dokud mu neřeknete, ať to teď a tady nakreslí."

Odtud se Cleese přesouvá k politice a ekonomii ("Ekonomové, kteří tvrdí, že lidé mají tendenci chovat se za všech ohledů racionálně a ekonomicky, asi nikdy neslyšeli o Las Vegas"), naději nespatřuje ani v mladých lidech ("Na jak dlouho se dnes mladí dokážou soustředit, šest sekund? Akvarijní rybička umí sedm"). Nakonec dochází k tomu, že jediné, co opravdu má smysl, je chovat se co nejlépe k těm pár lidem, které kolem sebe máme.

Why There Is No Hope je komikovým přemítáním nad stavem světa, který je tak v hajzlu, že to ani nemá smysl balit do třeskutých vtipů. Realita sama o sobě působí komicky a nepotřebuje žádné další "zevtipňování". Tím Cleese, ať už vědomě, či nikoli, na konci kariéry dosáhl komediálního zenu.

Přibližně jen 10 procent lidí v branži ví, co dělají, říká Cleese v ukázce ze staršího stand-upu. | Video: LAMC Productions
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy