Společnost sevřená zlem. Bezručovo divadlo uvádí Mechanický pomeranč

Společnost sevřená zlem. Bezručovo divadlo uvádí Mechanický pomeranč
Snímek ze zkoušky Mechanického pomeranče v Ostravě.
Nahoře jsou Markéta Matulová, Julie Goetzová, Yvona Stolařová, Tomáš Chudoba a dole Jakub Burýšek, Ondřej Brett, Václav Švarc a Vojtěch Johaník.
Jakub Burýšek jako Alex.
Jakub Burýšek jako Alex.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
18. 9. 2020 14:45
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě tento pátek uvede inscenaci Mechanický pomeranč v režii Terezy Říhové. V hlavní roli Alexe se představí Jakub Burýšek.

Román Mechanický pomeranč od Brita Anthonyho Burgesse vyšel roku 1962, o devět let později jej proslavila filmová adaptace Stanleyho Kubricka s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. Od té doby nepřestává inspirovat.

"Přináší obraz společnosti, kde na jedné straně řádí násilnické gangy v ulicích a na straně druhé se formují mocichtivé vlády i opozice," popisuje mluvčí divadla Michaela Kubicová.

Podle dramaturgyně Lenky Havlíkové je téma stále aktuální. "Duchovně vyprázdněná, zmechanizovaná společnost sevřená v sendviči mezi živočišným násilným zlem a mezi zlem v rukavičkách, které dokáže manipulovat myšlením a vymývat lidem mozky. To je dostatečně současné téma," myslí si Havlíková, která je zároveň autorkou ostravské adaptace a s Annou Smrčkovou dělaly dramaturgii.

Burgessova kniha i Kubrickův film se pro mnohé staly nepostradatelnými díly. Režisérka Tereza Říhová se porovnání své divadelní verze s románem či filmem nebojí. "Srovnávání se jistě nevyhneme, ale tomu se nevyhnul ani Stanley Kubrick. Myslím, že jak film, tak naše inscenace jdou cestou vlastního uchopení," říká.

Představitel hlavní role Jakub Burýšek se při učení textu potýkal s jeho složitostí a kvantitou. "Bylo to příšerné. Zaprvé mi to vůbec nešlo do pusy a zadruhé - tolik textu. S každou další a další stránkou jsem začal panikařit, že se to v životě nemůžu naučit. Naštěstí se začalo velmi rychle docela razantně škrtat," popisuje Burýšek.

V dalších rolích se objeví Lukáš Melník, Dušan Urban, Jáchym Kučera, Vojtěch Johaník, Ondřej Brett či nové posily souboru Václav Švarc a Julie Goetzová. Inscenátoři vycházeli z překladu Ladislava Šenkyříka.

Po páteční premiéře Divadlo Petra Bezruče znovu uvede Mechanický pomeranč 25. a 30. září a dále 7., 13. a 29. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy