Romeo vyzná Julii lásku na Hradě. Tentokrát bez balkonu

ČTK ČTK
9. 6. 2015 15:33
Režiséři Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka uvedou na Letních shakespearovských slavnostech nové nastudovaní Romea a Julie.
Romeo a Julie
Romeo a Julie | Foto: Agentura Shock / Pavel Mára

Praha - Více než 140 představení uvedou letošní Letní shakespearovské slavnosti (LSS), které zahájí 25. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu premiéra milostné tragédie Romeo a Julie v nastudování režijního dua SKUTR.

V hlavních rolích se představí Tereza Voříšková a Jan Sklenář. Do 5. září budou inscenace her alžbětinského dramatika uvedeny i na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí, ale také v Brně, Ostravě a v Bratislavě.

Režiséři Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka se při realizaci Romea a Julie obklopili osvědčeným týmem, s nímž pro tento festival připravili již před dvěma lety i Sen noci svatojánské. "Diváci mohou čekat naši poetiku obrazu, pohybu a zvuku. Text jsme výrazně krátili, aby vynikla jeho krása," uvedl Trpišovský. A dodal, že například slavná balkonová scéna bude bez balkonu. Oba prý chtěli pracovat na tématu jim blízkém. "Téma první velké lásky je přesně pro nás - Martina romantika a mne skeptika," charakterizoval to Trpišovský.

V dalších rolích se objeví například Dana Batulková, Jiří Vyorálek, Lenka Krobotová, Naďa Konvalinková, Jan Cina a Saša Rašilov.
Podle překladatele Martina Hilského v této hře Shakespeare vynalezl jazyk lásky, který je úžasný a přesvědčivý. Příběh se odehraje v prostoru připomínajícím kavárnu, byt a loď kostela - scénu navrhl Jakub Kopecký.

V programu slavností je osm her. Vedle obou projektů dua SKUTR i Mnoho povyku pro nic, Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí, Večer trojkráľový alebo Čo len chcete a Othello, což je novinka bratislavské produkce LSS. Uveden bude také večer filmové hudby Patrick Doyle - Shakespeare in Concert, na kterém zazní hity z hollywoodských filmových adaptací režiséra Kennetha Branagha.

Orchestr PKF - Prague Philharmonia a Kühnův smíšený sbor bude řídit dirigent James Shearman, program doplní vystoupení herců Prague Shakespeare Company.

Derniéru bude mít Zkrocení zlé ženy v nastudování Daniela Špinara s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem v hlavních rolích. I letos se na některé představení přijdou podívat děti ze Sdružení pěstounských rodin a dětských domovů.

Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji v síti Ticketportal, ceny začínají na 290 korunách.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Po zřícení části obytného domu u Miami se pohřešuje 51 lidí, řekla místní činitelka televizi CNN. Podle starosty počet obětí pravděpodobně naroste.

Další zprávy