Rok po světové premiéře. Stoppardovu novou hru uvede brněnské Národní divadlo

ČTK ČTK
14. 6. 2021 18:46
Činohra brněnského Národního divadla připravuje českou premiéru hry Leopoldstadt, která je kronikou jedné středoevropské rodiny ve 20. století. Autor Tom Stoppard se sice proslavil jako britský dramatik i filmový scenárista, narodil se ale ve Zlíně.
V dospělých rolích jsou zleva Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl, Petr Kubes v roli Hermanna, Marie Durnová coby Babi Emilie a Jana Štvrtecká v roli Evy.
V dospělých rolích jsou zleva Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl, Petr Kubes v roli Hermanna, Marie Durnová coby Babi Emilie a Jana Štvrtecká v roli Evy. | Foto: ČTK
Ivan Dejmal v roli Frice a Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl. | Foto: ČTK
Ivan Dejmal jako Fric a Petr Kubes v roli Hermanna. | Foto: ČTK
Petr Kubes v roli Hermanna a Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl. | Foto: ČTK
Marie Durnová jako Babi Emilie. | Foto: ČTK
Tereza Richtrová jako Hanna. | Foto: ČTK
Michal Bumbálek jako Ludwig a Petr Kubes v roli Hermanna. | Foto: ČTK
Snímek ze zkoušky Leopoldstadtu. | Foto: ČTK
Ivan Dejmal v roli Frice a Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl. | Foto: ČTK
Tereza Richtrová v roli Hanny a Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl. | Foto: ČTK
Tereza Richtrová jako Hanna. | Foto: ČTK
Petr Kubes v roli Hermanna, Marie Durnová jako Babi Emilie a Tereza Groszmanová v roli Vilmy. | Foto: ČTK
Ivan Dejmal jako Fric. | Foto: ČTK
Michal Bumbálek jako Ludwig a Jana Švrtecká v roli Evy. | Foto: ČTK
Tereza Richtrová v roli Hanny a Hana Tomáš Briešťanská jako Gretl. | Foto: ČTK
Marie Durnová jako Babi Emilie a Tereza Groszmanová v roli Vilmy. | Foto: ČTK
Marie Durnová jako Babi Emilie a Jana Švrtecká v roli Evy. | Foto: ČTK
Michal Bumbálek jako Ludwig, Jana Švrtecká v roli Evy, Petr Kubes coby Hermann a Tomáš David v roli Ernsta. | Foto: ČTK
Michal Bumbálek jako Ludwig a Tomáš David v roli Ernsta. | Foto: ČTK
Michal Bumbálek jako Ludwig, Jana Švrtecká v roli Evy, Tereza Groszmannová coby Vilma a Tomáš David v roli Ernsta. | Foto: ČTK

V inscenaci, kterou režíruje Radovan Lipus, účinkuje téměř celý soubor.

Leopoldstadt měl světovou premiéru vloni v Londýně, čeští diváci tak rodinnou ságu zhlédnou necelý rok po prvním uvedení. Děj se odvíjí mezi lety 1899 a 1955. Jde o příběh Židů, Vídně, Evropy, a především silného rodinného pouta, které zpřetrhaly teprve hrůzy holokaustu. Hra má částečně autobiografický základ.

Psaní "intimního dramatu epické šíře", jak jej označuje, zabralo Tomu Stoppardovi zhruba rok. Nad hrou ale přemýšlel déle. "Spousta toho je pro mě osobní. Proto jsem to přesadil do Vídně, aby to nevypadalo, že je to přímo o mně," řekl.

Třiaosmdesátiletý Stoppard patří k nejznámějším britským dramatikům současnosti. Narodil se však roku 1937 jako Tomáš Straussler do židovské rodiny, která brzy poté prchla z Československa před nacisty.

Stoppard začal chodit do školy v Indii, kde se jeho matka provdala za důstojníka britské armády Kennetha Stopparda. S nimi se pak Stoppard odstěhoval do Anglie, kde žije dodnes. Dnes slavného britského dramatika tak formovaly převážně britské školy a tradice.

Stoppardův otec, lékař, vystudoval v Brně a zemřel za druhé světové války. Stoppard sám Brno navštívil v roce 2007, kdy přebíral čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění. Většinu své řeči tehdy věnoval právě otci.

Hru Leopoldstadt přeložil Pavel Dominik, hudbu složil Miloš Štědroň. Česká premiéra se uskuteční 19. června, před koncem sezony následuje ještě repríza 22. června.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy