Ředitelka: Odchod zaměstnanců ušetří Slováckému divadlu pět milionů ročně

ČTK ČTK
1. 5. 2021 16:46
Propuštění sedmi herců, mzdové účetní a jevištního technika ušetří Slováckému divadlu v Uherském Hradišti téměř pět milionů korun ročně na platech. Na zasedání uherskohradišťských zastupitelů to tento týden řekla Libuše Habartová, která je řízením divadla pověřená.
Slovácké divadlo v Uherském Hradišti má rozpočet okolo 50 milionů korun ročně.
Slovácké divadlo v Uherském Hradišti má rozpočet okolo 50 milionů korun ročně. | Foto: ČTK

Instituce propustila spolupracovníky kvůli výpadku příjmů, jejž způsobila pandemie koronaviru. Podle Habartové za výpověďmi stála i nízká vytíženost některých herců.

"Vědomí o tom, že je potřeba zúžit herecký soubor, bylo jasné. Covidová doba pouze vygradovala nutnost tato opatření udělat. Chtěli jsme zodpovědně najít prostředky pro to, aby divadlo tuto situaci přežilo," uvedla Libuše Habartová. Ta v divadle zpracovala několik auditů. Sáhla také k provozním úsporám, pro příští rok snížila počet plánovaných premiér ze šesti na čtyři.

Roční rozpočet Slováckého divadla činí asi 50 milionů korun. Zřizovatel, tedy město, do něj posílá 26,5 milionu korun.

Podle Habartové divadlo dále počítá se čtyřmi miliony korun od ministerstva kultury a více než dvěma miliony korun od Zlínského kraje. Výpadek na tržbách způsobený nuceným uzavřením v době pandemie odhaduje na 18 milionů korun. "Čím později budeme moci začít hrát v tomto roce, tak minimálně do března příštího roku budeme dohrávat to, co dlužíme předplatitelům," varuje Habartová. Může to podle ní být i déle, pokud divadlo nebude moci obsadit plný sál.

Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka před nedávnem v otevřeném dopisu uvedl, že herci Slováckého divadla byli nuceni podepsat výpovědi pod nátlakem. Komunikaci mezi vedením a zaměstnanci kritizovalo dalším otevřeným dopisem i 19 herců divadla.

Ke kritice vedení se tento týden přidali také někteří opoziční zastupitelé. "Je naprosto nepřípustné, minimálně v rovině morální, aby někdo, kdo někoho pozve na umělecké pohovory, začal rozdávat výpovědi," řekl Jan Zapletal, který je nestraník. "Nemyslím si, že takové zásadní opatření by měl dělat dočasně dosazený ředitel," přidal se Ivan Karpeles z ČSSD.

Že by na herce vyvíjela nátlak, Habartová odmítla. "Nejsem člověk, který by dopustil jakékoliv nekorektní jednání. Všichni herci mohli pokračovat dál, hledali jsme jen formu, aby dostávali zaplaceno za to, co skutečně odehrají," řekla.

"Všechno bylo velmi podrobně rozebráno s právním odborem městského úřadu. Na nikoho nebyl vyvíjen nátlak. To, že to není příjemné, je naprosto jasné a zřejmé. Stojíme o to, aby se emoce zklidnily a tito lidé mohli dále hrát pro divadlo," uvedla Libuše Habartová.

Ke konci května divadlo ukončí pracovní poměr Jaroslavě Tihelkové, Monice Horké, Anně Pospíchalové, Alžbětě Mahdalové, Petru Čagánkovi, Davidu Macháčkovi a Martinu Hudcovi. Nabídlo jim licenční smlouvy, na jejichž základě s nimi chce dál spolupracovat.

Podle Habartové k licenční spolupráci přistoupili kromě propuštěných herců i další dva členové souboru. Včetně pracovníků s licenčními smlouvami zůstane v divadle 19 herců, což scéně umožní v příštích letech zvládnout repertoár.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy