Radoci putovali do ostravské Arény a ke Zlatým šedesátým

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 3. 2014 9:47
Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku získal projekt Jana Mikuláška Zlatá šedesátá, který lze vidět v Divadle Na zábradlí. Scénou roku se stala ostravská Aréna.
Zlatá šedesátá.
Zlatá šedesátá. | Foto: KIVA

Praha - Projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a nově také Divadlo Na zábradlí, je Inscenací roku 2013 a získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlem roku se stala Komorní scéna Aréna Ostrava

Za herecký výkon byli oceněni Karel Dobrý v titulní roli hry Den opričníka, kterou uvedlo Studio hrdinů, a Tereza Vilišová jako Amy v inscenaci Můj romantický příběh. Nastudoval ji Daniel Špinar v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Dobrý byl na Radokovu cenu navržen podruhé. Oba herci byli za své role nominováni i na Thálie, Dobrý za ni navíc převzal na podzim cenu Divadelních novin.

Karel Dobrý (Den opričnika).
Karel Dobrý (Den opričnika). | Foto: Aktuálně.cz

"Tato role není pro mě výjimečná - snad jen rozsahem textu. Sám na jevišti nejsem, mám tam spoustu spolupracovníků včetně režisérky Kamily Polívkové, která to celé vymyslela a sepsala. Vzniklo to s velkou lehkostí," řekl Dobrý, který byl v 90. letech členem Divadla Na zábradlí. Od roku 2002 byl bez stálého angažmá, nyní působí v činohře Národního divadla, kde se koncem února představil jako Tartuffe a čeká ho role v inscenaci Ze života hmyzu.

Nejlepší původní českou hrou se stal Plejtvák autora a režiséra Milana Šotka v produkci Cabaretu Calembour Praha, jehož je spoluzakladatelem.

Radokovou cenou byl poctěn i Martin Chocholoušek za scénu k inscenaci činohry Národního divadla Jedenácté přikázání. Tento scénograf už jednu Radokovu cenu má, dostal ji v roce 2005.

Skladatel Emil Viklický převzal ocenění za hudbu k projektu Kabaret Shakespeare v režii Jana Nebeského v produkci Studia Damúza v pražském Klubu Roxy/NoD. "Noty mi tam skákaly samy, protože Martin Hilský Shakespearovy Sonety překrásně přeložil," řekl jeden z nejvýznamnějších představitelů českého moderního jazzu, autor tří oper, filmové i televizní hudby.

Talentem roku 2013 se stal původně ostravský herec a nyní člen pražského Švandova divadla Patrik Děrgel. V anketě časopisu Svět a divadlo (SAD), na jejímž základě se "Radoci" udělují, získal od 75 kritiků víc hlasů než v této kategorii nominovaní režiséři Ivo Kristián Kubák a Marek Němec.

Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.)
Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.) | Foto: HBO

Děrgel na večeru působil jako zjevení. Na poslední chvíli ho totiž přivezl ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek přímo z přestávky premiérového představení Trierových Idiotů. Oceněný herec proto netušil, že by se nemělo děkovat, jak o to původně usilovali průvodci večerem Lucie Trmíková a Miloš Horanský. A tak děkoval rodině, ostravské konzervatoři i DAMU, svému řediteli, že kvůli němu jel několikrát na červenou, a také Baníku Ostrava, že do poháru zbývá jen 16 bodů. Koncem roku se stal na smíchovské scéně jedním z nejmladších českých Hamletů.

První místo v anonymní soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou hru získal v konkurenci 66 titulů 59 autorů Miloslav Vojtíšek píšící pod uměleckým pseudonymem S.d.Ch. za text Duchovní smrt v Benátkách.

RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer
RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer | Video:

Prestižní ocenění byla předána v pražském Studiu hrdinů. Nadační fond pojmenovaný po předním českém divadelníkovi, od jehož narození uplyne v prosinci 100 let, je udělil podvaadvacáté. Kontinuita cen, které byly po roce 1989 prvními uměleckými oceněními svého druhu, zůstala letos zachována; o jejich budoucnosti se však má během jara jednat. Už proto, že časopis SAD jako spoluzakladatel nadace z ní loni v říjnu vystoupil.

Držitelé Cen Alfréda Radoka za rok 2013

Inscenace:
Pavel Juráček, Dora Viceníková, Jan Mikulášek: Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J. Režie: Jan Mikulášek. Národní divadlo Brno - Divadlo Reduta a Divadlo Na zábradlí, Praha

Ženský herecký výkon:
Tereza Vilišová. Amy ve hře Můj romantický příběh. Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Mužský herecký výkon:
Karel Dobrý. Opričník/Andrej Danilovič ve hře Den opričníka. Studio Hrdinů, Praha

Divadlo:
Komorní scéna Aréna, Ostrava

Poprvé uvedená česká hra:
Milan Šotek: Plejtvák. Režie: Milan Šotek. Cabaret Calembour, Praha

Scénografie:
Martin Chocholoušek - scéna k představení Františka Ferdinanda Šamberka a Davida Drábka: Jedenácté přikázání aneb Mucholapka. Národní divadlo Praha

Hudba:
Emil Viklický. Lucie Trmíková, Jan Nebeský a David Prachař: Kabaret Shakespeare. Studio DAMÚZA, Praha

Talent roku:
Patrik Děrgel - herec

Dramatická soutěž:
1. Miroslav Vojtíšek (umělecký pseudonym S. d. Ch) - Duchovní smrt v Benátkách
2. Peter Pavlac - Einsteinova žena
3. Zdeněk Palusga - Taxis

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy