Radoci putovali do ostravské Arény a ke Zlatým šedesátým

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 3. 2014 9:47
Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku získal projekt Jana Mikuláška Zlatá šedesátá, který lze vidět v Divadle Na zábradlí. Scénou roku se stala ostravská Aréna.
Zlatá šedesátá.
Zlatá šedesátá. | Foto: KIVA

Praha - Projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a nově také Divadlo Na zábradlí, je Inscenací roku 2013 a získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlem roku se stala Komorní scéna Aréna Ostrava

Za herecký výkon byli oceněni Karel Dobrý v titulní roli hry Den opričníka, kterou uvedlo Studio hrdinů, a Tereza Vilišová jako Amy v inscenaci Můj romantický příběh. Nastudoval ji Daniel Špinar v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Dobrý byl na Radokovu cenu navržen podruhé. Oba herci byli za své role nominováni i na Thálie, Dobrý za ni navíc převzal na podzim cenu Divadelních novin.

Karel Dobrý (Den opričnika).
Karel Dobrý (Den opričnika). | Foto: Aktuálně.cz

"Tato role není pro mě výjimečná - snad jen rozsahem textu. Sám na jevišti nejsem, mám tam spoustu spolupracovníků včetně režisérky Kamily Polívkové, která to celé vymyslela a sepsala. Vzniklo to s velkou lehkostí," řekl Dobrý, který byl v 90. letech členem Divadla Na zábradlí. Od roku 2002 byl bez stálého angažmá, nyní působí v činohře Národního divadla, kde se koncem února představil jako Tartuffe a čeká ho role v inscenaci Ze života hmyzu.

Nejlepší původní českou hrou se stal Plejtvák autora a režiséra Milana Šotka v produkci Cabaretu Calembour Praha, jehož je spoluzakladatelem.

Radokovou cenou byl poctěn i Martin Chocholoušek za scénu k inscenaci činohry Národního divadla Jedenácté přikázání. Tento scénograf už jednu Radokovu cenu má, dostal ji v roce 2005.

Skladatel Emil Viklický převzal ocenění za hudbu k projektu Kabaret Shakespeare v režii Jana Nebeského v produkci Studia Damúza v pražském Klubu Roxy/NoD. "Noty mi tam skákaly samy, protože Martin Hilský Shakespearovy Sonety překrásně přeložil," řekl jeden z nejvýznamnějších představitelů českého moderního jazzu, autor tří oper, filmové i televizní hudby.

Talentem roku 2013 se stal původně ostravský herec a nyní člen pražského Švandova divadla Patrik Děrgel. V anketě časopisu Svět a divadlo (SAD), na jejímž základě se "Radoci" udělují, získal od 75 kritiků víc hlasů než v této kategorii nominovaní režiséři Ivo Kristián Kubák a Marek Němec.

Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.)
Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.) | Foto: HBO

Děrgel na večeru působil jako zjevení. Na poslední chvíli ho totiž přivezl ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek přímo z přestávky premiérového představení Trierových Idiotů. Oceněný herec proto netušil, že by se nemělo děkovat, jak o to původně usilovali průvodci večerem Lucie Trmíková a Miloš Horanský. A tak děkoval rodině, ostravské konzervatoři i DAMU, svému řediteli, že kvůli němu jel několikrát na červenou, a také Baníku Ostrava, že do poháru zbývá jen 16 bodů. Koncem roku se stal na smíchovské scéně jedním z nejmladších českých Hamletů.

První místo v anonymní soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou hru získal v konkurenci 66 titulů 59 autorů Miloslav Vojtíšek píšící pod uměleckým pseudonymem S.d.Ch. za text Duchovní smrt v Benátkách.

RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer
RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer | Video:

Prestižní ocenění byla předána v pražském Studiu hrdinů. Nadační fond pojmenovaný po předním českém divadelníkovi, od jehož narození uplyne v prosinci 100 let, je udělil podvaadvacáté. Kontinuita cen, které byly po roce 1989 prvními uměleckými oceněními svého druhu, zůstala letos zachována; o jejich budoucnosti se však má během jara jednat. Už proto, že časopis SAD jako spoluzakladatel nadace z ní loni v říjnu vystoupil.

Držitelé Cen Alfréda Radoka za rok 2013

Inscenace:
Pavel Juráček, Dora Viceníková, Jan Mikulášek: Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J. Režie: Jan Mikulášek. Národní divadlo Brno - Divadlo Reduta a Divadlo Na zábradlí, Praha

Ženský herecký výkon:
Tereza Vilišová. Amy ve hře Můj romantický příběh. Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Mužský herecký výkon:
Karel Dobrý. Opričník/Andrej Danilovič ve hře Den opričníka. Studio Hrdinů, Praha

Divadlo:
Komorní scéna Aréna, Ostrava

Poprvé uvedená česká hra:
Milan Šotek: Plejtvák. Režie: Milan Šotek. Cabaret Calembour, Praha

Scénografie:
Martin Chocholoušek - scéna k představení Františka Ferdinanda Šamberka a Davida Drábka: Jedenácté přikázání aneb Mucholapka. Národní divadlo Praha

Hudba:
Emil Viklický. Lucie Trmíková, Jan Nebeský a David Prachař: Kabaret Shakespeare. Studio DAMÚZA, Praha

Talent roku:
Patrik Děrgel - herec

Dramatická soutěž:
1. Miroslav Vojtíšek (umělecký pseudonym S. d. Ch) - Duchovní smrt v Benátkách
2. Peter Pavlac - Einsteinova žena
3. Zdeněk Palusga - Taxis

 

Právě se děje

před 24 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy