Radoci putovali do ostravské Arény a ke Zlatým šedesátým

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 3. 2014 9:47
Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku získal projekt Jana Mikuláška Zlatá šedesátá, který lze vidět v Divadle Na zábradlí. Scénou roku se stala ostravská Aréna.
Zlatá šedesátá.
Zlatá šedesátá. | Foto: KIVA

Praha - Projekt Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., který v režii Jana Mikuláška uvedla brněnská Reduta a nově také Divadlo Na zábradlí, je Inscenací roku 2013 a získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlem roku se stala Komorní scéna Aréna Ostrava

Za herecký výkon byli oceněni Karel Dobrý v titulní roli hry Den opričníka, kterou uvedlo Studio hrdinů, a Tereza Vilišová jako Amy v inscenaci Můj romantický příběh. Nastudoval ji Daniel Špinar v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Dobrý byl na Radokovu cenu navržen podruhé. Oba herci byli za své role nominováni i na Thálie, Dobrý za ni navíc převzal na podzim cenu Divadelních novin.

Karel Dobrý (Den opričnika).
Karel Dobrý (Den opričnika). | Foto: Aktuálně.cz

"Tato role není pro mě výjimečná - snad jen rozsahem textu. Sám na jevišti nejsem, mám tam spoustu spolupracovníků včetně režisérky Kamily Polívkové, která to celé vymyslela a sepsala. Vzniklo to s velkou lehkostí," řekl Dobrý, který byl v 90. letech členem Divadla Na zábradlí. Od roku 2002 byl bez stálého angažmá, nyní působí v činohře Národního divadla, kde se koncem února představil jako Tartuffe a čeká ho role v inscenaci Ze života hmyzu.

Nejlepší původní českou hrou se stal Plejtvák autora a režiséra Milana Šotka v produkci Cabaretu Calembour Praha, jehož je spoluzakladatelem.

Radokovou cenou byl poctěn i Martin Chocholoušek za scénu k inscenaci činohry Národního divadla Jedenácté přikázání. Tento scénograf už jednu Radokovu cenu má, dostal ji v roce 2005.

Skladatel Emil Viklický převzal ocenění za hudbu k projektu Kabaret Shakespeare v režii Jana Nebeského v produkci Studia Damúza v pražském Klubu Roxy/NoD. "Noty mi tam skákaly samy, protože Martin Hilský Shakespearovy Sonety překrásně přeložil," řekl jeden z nejvýznamnějších představitelů českého moderního jazzu, autor tří oper, filmové i televizní hudby.

Talentem roku 2013 se stal původně ostravský herec a nyní člen pražského Švandova divadla Patrik Děrgel. V anketě časopisu Svět a divadlo (SAD), na jejímž základě se "Radoci" udělují, získal od 75 kritiků víc hlasů než v této kategorii nominovaní režiséři Ivo Kristián Kubák a Marek Němec.

Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.)
Dalo by se to schválit i jako zákon: Jan Palach se zasloužil o boj se zapomněním. (Tatiana Pauhofová a Patrik Děrgel ve filmu Hořící keř.) | Foto: HBO

Děrgel na večeru působil jako zjevení. Na poslední chvíli ho totiž přivezl ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek přímo z přestávky premiérového představení Trierových Idiotů. Oceněný herec proto netušil, že by se nemělo děkovat, jak o to původně usilovali průvodci večerem Lucie Trmíková a Miloš Horanský. A tak děkoval rodině, ostravské konzervatoři i DAMU, svému řediteli, že kvůli němu jel několikrát na červenou, a také Baníku Ostrava, že do poháru zbývá jen 16 bodů. Koncem roku se stal na smíchovské scéně jedním z nejmladších českých Hamletů.

První místo v anonymní soutěži o nejlepší původní českou a slovenskou hru získal v konkurenci 66 titulů 59 autorů Miloslav Vojtíšek píšící pod uměleckým pseudonymem S.d.Ch. za text Duchovní smrt v Benátkách.

RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer
RUSKÁ ZAVAŘENINA - trailer

Prestižní ocenění byla předána v pražském Studiu hrdinů. Nadační fond pojmenovaný po předním českém divadelníkovi, od jehož narození uplyne v prosinci 100 let, je udělil podvaadvacáté. Kontinuita cen, které byly po roce 1989 prvními uměleckými oceněními svého druhu, zůstala letos zachována; o jejich budoucnosti se však má během jara jednat. Už proto, že časopis SAD jako spoluzakladatel nadace z ní loni v říjnu vystoupil.

Držitelé Cen Alfréda Radoka za rok 2013

Inscenace:
Pavel Juráček, Dora Viceníková, Jan Mikulášek: Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J. Režie: Jan Mikulášek. Národní divadlo Brno - Divadlo Reduta a Divadlo Na zábradlí, Praha

Ženský herecký výkon:
Tereza Vilišová. Amy ve hře Můj romantický příběh. Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Mužský herecký výkon:
Karel Dobrý. Opričník/Andrej Danilovič ve hře Den opričníka. Studio Hrdinů, Praha

Divadlo:
Komorní scéna Aréna, Ostrava

Poprvé uvedená česká hra:
Milan Šotek: Plejtvák. Režie: Milan Šotek. Cabaret Calembour, Praha

Scénografie:
Martin Chocholoušek - scéna k představení Františka Ferdinanda Šamberka a Davida Drábka: Jedenácté přikázání aneb Mucholapka. Národní divadlo Praha

Hudba:
Emil Viklický. Lucie Trmíková, Jan Nebeský a David Prachař: Kabaret Shakespeare. Studio DAMÚZA, Praha

Talent roku:
Patrik Děrgel - herec

Dramatická soutěž:
1. Miroslav Vojtíšek (umělecký pseudonym S. d. Ch) - Duchovní smrt v Benátkách
2. Peter Pavlac - Einsteinova žena
3. Zdeněk Palusga - Taxis

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy