Přes tři hodiny plné představivosti. Divadlo v Dlouhé uvádí Mistra a Markétku

ČTK Kultura ČTK, Kultura
17. 11. 2021 10:12
Jako oslavu 25 let ode dne, kdy v Praze otevřelo, Divadlo v Dlouhé uvedlo adaptaci románu Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova. Příběh, vedle například Doktora Živaga řazený k nejlepším ruským prózám 20. století, režíruje duo Skutr.

Ředitelka Dlouhé Daniela Šálková před úterní premiérou poděkovala na scéně přítomným spoluzakladatelům divadla Haně Burešové, Štěpánu Otčenáškovi a také Janu Bornovi, který v roce 2017 podlehl dlouhodobé nemoci, ale v divadle do posledních let režíroval.

Šálková spočítala, že za čtvrt století Dlouhá uvedla 127 premiér. Její historii připomíná výstava ve foyeru. Režisérka Burešová minulý měsíc obdržela Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.

V Mistrovi a Markétce hrají Ondřej Rychlý, Marie Poulová, Jan Vondráček, Eva Hacurová či Pavel Neškudla. Po úterních a středečních premiérách bude inscenace znovu na programu 4., 8. a 29. prosince.

Román je mnohovrstevnatým eposem, ve kterém lze rozeznat nejen odkazy na ruskou literární tradici od Puškina po Gogola, ale také na německou romantickou literaturu včetně Goethova slavného Fausta. V knize se sváří různé světy.

Text, který Bulgakov psal ve 30. letech minulého století, avšak vydán byl až desítky let po jeho smrti, dávno pronikl také do popkultury, inspiroval mimo jiné píseň Sympathy For The Devil od kapely Rolling Stones nebo knihu Satanské verše od Salmana Rushdieho.

Mistr a Markétka je zároveň jedním z nejtajemnějších děl světové literatury, plným hádanek, symbolů a náznaků. Čtenář a nyní i divák se ocitá ve společnosti, která chce stvořit lepšího člověka i svět, místo toho ale zrodí svět plný strachu, jejž lze zneužít jako zbraň proti všemu, co se vymyká průměru.

Prostor ovládá pán temnoty Woland, což je jedno z Mefistových jmen ve Faustovi, se svou suitou. Začíná boj o duši člověka, Mistrův zápas o svobodu slova a velký příběh lásky.

Vše se odehrává v atmosféře absurdity a ďábelsky nevázané legrace. Velikonoční čas propojí moskevský galaples u Satana s osudem Ješuy Ha-Nocriho a Piláta Pontského, pátého prokurátora Judeje. A ďábel se překvapivě stává silou, která pácháním zla vykoná dobro.

"Kdykoliv jsem se zmínil o tom, že připravujeme adaptaci Mistra a Markétky, setkal jsem se s jedním ze dvou typů reakcí. Buď se lidé vyděsili, protože to je jejich nejoblíbenější román a neumí si ho představit na jevišti, nebo se zaradovali, protože to je jejich nejoblíbenější román a těší se, že ho uvidí na jevišti," říká jeden z režisérů Lukáš Trpišovský. "Je to i můj nejoblíbenější román, který jsem četl mnohokrát, vlastně každé prázdniny znovu," dodává.

Marie Poulová jako Markétka a Ondřej Rychlý v roli Mistra.
Marie Poulová jako Markétka a Ondřej Rychlý v roli Mistra. | Foto: Pavel Hejný

Dřív vedle příběhu Mistra a Markétky považoval za důležitou především linku s Pilátem Pontským a Ješuou Ha-Nocrim.

"Po roce a půl, co se románem nyní zabývám, mnohem více vnímám dobový kontext. Pochopil jsem, že nazývat Bulgakova magickým realistou mohou jen ti, kdo netuší, jaká situace byla ve 20. a 30. letech v Sovětském svazu. Třeba to, že někdo ze dne na den beze stopy zmizel, bylo zcela běžné," doplňuje Trpišovský.

Vše z románu se na scénu zdaleka nevešlo, a zbývá tedy prostor pro imaginaci. Přesto představení čítá více než tři hodiny a dvě přestávky.

Trpišovský s Martinem Kukučkou coby režijní tandem Skutr jsou členy uměleckého vedení Divadla v Dlouhé od sezony 2016/2017, nyní se však ocitli mezi pěti kandidáty na nové vedení činohry Národního divadla v Praze. Server iDnes.cz je tento týden označil za favority.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá.

Olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek je počtvrté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Čeští kanoisté ve finále v Liptovském Mikuláši chyběli.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy