Předstíráme, že zase hrajeme. Plzeňské divadlo nazkoušelo My Fair Lady

Předstíráme, že zase hrajeme. Plzeňské divadlo nazkoušelo My Fair Lady
Lumír Olšovský jako Henry Higgins a Charlotte Režná coby Eliza Doolittleová.
Charlotte Režná jako Eliza Doolittleová.
Charlotte Režná jako Eliza Doolittleová.
Charlotte Režná jako Eliza Doolittleová a Lumír Olšovský coby Henry Higgins.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
25. 1. 2021 13:40
Už potřetí muselo plzeňské Divadlo J. K. Tyla kvůli koronavirové pandemii odložit premiéru muzikálu My Fair Lady. Herci i tým ale pokračují v přípravách, aby byli schopni představení uvést po uvolnění protiepidemických opatření.

Premiéra příběhu květinářky Elizy Doolittleové a morousovitého profesora Higginse se měla uskutečnit už loni v květnu, pak ale vládní opatření uzavřela divadla v celé zemi.

Po letním uvolnění divadlo naplánovalo premiéru na listopad a muzikálový soubor inscenaci opět připravil. Další vlna pandemie ale divadla znovu zavřela. Zatím poslední termín premiéry měl být uplynulou sobotu 23. ledna, ani teď ale soubor nemůže hrát pro diváky.

"My nemůžeme tu vrcholnou formu, kterou jsme měli před koronou, ztratit tím, že nebudeme povolání soustavně vykonávat. Najednou na nějaké tiskové konferenci někdo řekne něco nečekaného a my musíme být připraveni," ilustruje situaci šéf muzikálového souboru Lumír Olšovský, jinak také představitel Henryho Higginse.

Inscenace musí být hotová do posledního detailu - do příprav tak jsou zapojeni herci, orchestr, garderobiérky, vlásenkářky, osvětlovači i technici.

Kromě nastudování My Fair Lady muzikálový soubor musí udržovat inscenace, které už premiéru měly. Pro prázdné hlediště tak odehrál například muzikály Elizabeth, Donaha! nebo Billy Elliot.

"Snažíme se ignorovat to, že nám chybí kontakt s divákem, a předstíráme, že se provoz vrátil, protože už dál čekat na zkušebnách nemůžeme. Musíme něco dělat, aby hlasivky zabraly, aby si svaly vzpomněly, aby koronakila tělesné váhy šla dolů a vše se dostalo do vrcholné formy," vysvětluje Olšovský.

V My Fair Lady má první velkou roli od doby, kdy roku 2016 začal v Plzni vést muzikálový soubor. "Dosud jsem je jen šéfoval a režíroval a bránil jsem se tomu, abych měl vlastní roli. Ale teď už je provoz zaběhnutý a už jsem měl i čas na to, se věnovat sám sobě jako herec a nechat se vést režisérem Markem Němcem," poznamenává představitel profesora Higginse.

Na svou první velkou hlavní roli Elizy se v muzikálu těší členka souboru Charlotte Režná. První roli v Plzni si příležitostně zahraje také Martin Otava, který je od roku 2014 ředitelem divadla. V alternaci s Radkem Antonínem Shejbalem se představí jako Elizin otec Alfred Doolittle.

Muzikál podle hry Pygmalion dramatika George Bernarda Shawa měl premiéru roku 1956 v New Yorku, v roce 1964 vznikl oscarový film s Audrey Hepburnovou a Rexem Harrisonem v hlavních rolích. Do Divadla J. K. Tyla se My Fair Lady vrací počtvrté po inscenacích v letech 1965, 1975 a 2002.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy