Německý divadelní festival do Prahy přiveze Pařízkovu inscenaci z Volkstheateru

ČTK ČTK
5. 11. 2019 18:42
Deset inscenací z německojazyčných zemí, které jsou podle pořadatelů výrazné a inovativní, uvede od příští soboty 16. listopadu Pražský divadelní festival německého jazyka.
Karel Dobrý a Lukas Holzhausen ve Štěstí a pádu krále Otakara.
Karel Dobrý a Lukas Holzhausen ve Štěstí a pádu krále Otakara. | Foto: www.lupispuma.com / Volkstheater

Většina produkcí bude na programu dvakrát, aby je mohlo vidět co nejvíc lidí. Výjimkou je Štěstí a pád krále Otakara, se kterým přijede vídeňský Volkstheater. Rakouské národní drama má českou stopu, nastudoval ho Dušan David Pařízek s Karlem Dobrým v titulní roli.

Karel Dobrý a Lukas Holzhausen ve Štěstí a pádu krále Otakara.
Karel Dobrý a Lukas Holzhausen ve Štěstí a pádu krále Otakara. | Foto: www.lupispuma.com / Volkstheater

Ředitelka festivalu Jitka Jílková vysvětluje, že uvést Pařízkův projekt dvakrát nebylo možné, neboť budova vídeňského divadla se chystá na rekonstrukci a herci už mají angažmá na mnoha scénách. Uvolnit je všechny pro jediný večer v Praze bylo i tak náročné.

Inscenace bude jako jediná uvedena ve Stavovském divadle, kde je k dispozici potřebná točna. Další představení Pražského divadelního festivalu německého jazyka se mají konat v Divadle na Vinohradech, sálu DOX+, na Nové scéně Národního divadla, v La Fabrice, Divadle Komedie, Divadle pod Palmovkou a na Štvanici v prostoru Fuchs2.

Podle Jitky Jílkové bylo obtížné dostat do Prahy i další tělesa. "Je to cena, kterou platíme za vysokou kvalitu německých divadel, která jsou velmi vytížená a dostávají pozvání z celého světa. Usilovali jsme o jednu inscenaci, která ale bude celý listopad jezdit po Rusku. A když jsme ji chtěli pozvat na příští rok, ukázalo se, že příští listopad bude v Asii," přibližuje Jílková přípravy programu.

"Pracujeme na jakémsi můstku mezi (letošním) 24. a 25. ročníkem, protože vznikla naděje, že by 6. a 7. března (2020) mohla být v Praze. Z pověrčivosti neřeknu, co by to mělo být," dodává.

Inscenace Štěstí a pád krále Otakara je podle šéfdramaturga festivalu Petra Štědroně za poslední roky jednou z nejlepších prací Dušana Davida Pařízka, někdejšího šéfa Pražského komorního divadla.

Rakouské národní drama je v jeho podání zábavnou a silnou fraškou o povaze moci, inscenace je v textu velmi aktualizovaná, popisuje Štědroň.

Štěstí a pád krále Otakara nastudoval Dušan David Pařízek ve vídeňském Volkstheateru. | Video: Volkstheater Wien

Festival zahájí 16. listopadu představení Misantrop berlínského Deutsches Theater. Také režisérka Anne Lenková pojala Molièrovu 350 let starou komedii jako nadčasovou satiru na společenskou maškarádu. Zdůrazňuje věčný rozpor mezi vysokými morálními nároky jednotlivce a žalostně pokulhávající společenskou realitou.

Dále festival nabídne dramatizaci slavného filmu Larse von Triera Tanec v temnotách. Příběh, ve kterém si dánský tvůrce zahrává se sentimentalitou melodramatu, kýčem a muzikálovým viděním světa, který ale ilustruje příběh české emigrantky obětující se za zdraví svého syna, na divadelní prkna převedl režisér Bastian Kraft.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy