Pražská čtvrť, kde nejezdí tramvaje a nefungují mobily. Prašina ožívá na jevišti

Pražská čtvrť, kde nejezdí tramvaje a nefungují mobily. Prašina ožívá na jevišti
Vojtěch Říha jako Jirka a Michal Lurie coby Navrátil.
Martina Czyžová jako En, Vojtěch Říha coby Jirka a Martin Klapil v roli Tondy.
Filip Richtermoc jako Hrouda.
Vojtěch Říha jako Jirka a Martina Czyžová coby En.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
10. 12. 2022 10:30
Klicperovo divadlo v Hradci Králové tuto sobotu 10. prosince uvede adaptaci románového bestselleru Prašina od Vojtěcha Matochy. Inscenaci podle dobrodružné knihy pro mládež režíruje Pavel Khek, umělecký šéf divadla. Půjde o třetí premiéru sezony.

Na hlavní scéně se při této příležitosti představí nové posily souboru Martina Czyžová, Maria Leherová a Martin Klapil. "Jsme rádi, že můžeme být první, kdo uvede tento titul, diváci se tak mohou těšit na světovou divadelní premiéru. Účast přislíbil i autor Prašiny Vojtěch Matocha," avizuje režisér Khek.

První díl románu vydalo nakladatelství Paseka v roce 2018. Matocha byl za svůj debut nominovaný na cenu Magnesia Litera v kategorii pro děti a mládež. O rok později následoval druhý díl s podtitulem Černý merkurit, pak třetí Bílá komnata. Aktuálně vychází komiksová série Kronika Prašiny a vzniká filmové zpracování.

Prašina je fiktivní čtvrť v Praze, kde nefunguje elektřina. Tramvaje zde nejezdí, rádio nehraje, mobily nefungují a svět jako by se zastavil v 19. století. "Právě v těchto kulisách se odehrává dobrodružný příběh tří kamarádů, kteří se snaží zachránit svět. Jirka, Tonda a En musí prokázat velikou dávku odvahy a překonat strach i svůj stín," popisuje mluvčí divadla Martin Sedláček.

V rolích hrdinů diváci uvidí Vojtěcha Říhu, Martina Klapila a Martinu Czyžovou. Filip Richtermoc hraje antagonistu Klementa Hroudu, jehož gang dále tvoří Jakub Tvrdík, Michal Lurie a Martina Nováková. V roli Hanuše Nápravníka se představí Josef Čepelka. Knihovnici ztvárnila Marie Kleplová, Dědu František Staněk a Annu Maria Leherová.

Dramatizaci Matochova románu vytvořil režisér Khek s dramaturgyní Lenkou Smrčkovou. Společně už pracovali například na loňských Zbabělcích podle románu Josefa Škvoreckého. Hudbu složil Ivan Acher, výpravu navrhl Jozef Hugo Čačko, o pohybovou spolupráci se postaral Marek Zelinka. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

"Prašinou jsme se rozhodli zaměřit na mladší publikum, ale jedná se o představení pro všechny. Po dobrodružství touží totiž většina z nás," míní dramaturgyně Smrčková. "Adaptovat na divadle akční román, kde se neustále mění prostředí a probíhají nejrůznější honičky na střechách domů, byla výzva. Logicky jsme museli provést změny oproti knižní předloze a velmi nás potěšilo, že panu Matochovi se naše adaptace i všechny úpravy líbily," dodává.

Sobotní premiéře bude vpodvečer předcházet vernisáž výstavy obrazů Miroslava Proška. Klicperovo divadlo v divadelní sezoně 2022/2023 nabídne šest premiér, dvě už má za sebou. Tou čtvrtou bude Její pastorkyňa v režii Diany Nečásek Šoltýsové, plánovaná na 4. března příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy