Podcast: Mám pocit, že na mě Edgar Allan Poe potměšile mrká, říká Javorský

Petr Vizina Petr Vizina
11. 5. 2022 18:00
Deprese, šílenství i sarkasmus ze strašidelných příběhů amerického spisovatele Edgara Allana Poea, který žil v 19. století, předvádí Laterna magika na Nové scéně pražského Národního divadla. Inscenaci nazvanou Poe inspirovaly povídky Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti nebo Skokan. Na jevišti ožívají temné vidiny i fragmenty z autorova života. Výrazný podíl na tom má herec Vladimír Javorský.

Projekt mísí tanec, zpěv, původní hudbu, výraznou scénografii i kostýmy, objekty a loutky. Poea ve dvou životních etapách představují herečka i hudebnice Tereza Marečková a právě host dnešního podcastu Na dotek. Ten se hned v úvodu inscenace vynoří z kupy autorových knih poházených na jevišti.

S choreografkou Lenkou Vagnerovou je pak Javorský podepsán i pod úpravou spisovatelových textů. Přiznává ale, že otce moderní sci-fi a detektivky pro sebe nejprve musel objevit.

Podcast s Vladimírem Javorským si můžete poslechnout zde:

"Poe je pro mě naprosto neuvěřitelný tím, jak dokonale zvládl řemeslo. Jako když se díváte na brilantního fotbalistu, který to umí poslat placírkou někam nahoru do vinglu. A navíc mám pocit, že na mě mezi řádky neustále potměšile mrká," usmívá se Javorský.

Choreografka Lenka Vagnerová převedla mystickou a tísnivou atmosféru Poeových textů do působivých scén. V části inspirované povídkou Jáma a kyvadlo se tanečníci například pohybují na elektrických kolečkových bruslích. "Představují moc a sílu, vymezují prostor obviněného. Nejprve je kruhový, potom jej dělí kyvadlo, najednou je uprostřed díra. Člověk je znejistěný, kde vůbec je. Když se mu párkrát takhle podtrhnou nohy, je s ním snadné manipulovat," vysvětluje Javorský.

Technicky náročné představení zároveň mimoděk upozorňuje na stav scény, kde se hraje. Tanečnicím a tanečníkům v choreografiích založených na přesnosti viditelně komplikuje výkon nevyhovující pódium. "Nová scéna je už vlastně stará a všichni tak zápasíme s nerovnostmi podlahy, ve které jsou díry," přibližuje Javorský.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes člen činohry Národního divadla Vladimír Javorský. K poslechu na: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy