Planetárium v pražské Stromovce se promění v divadlo. Hra Mám to na jazyku pojednává o vesmíru

Kultura Kultura
10. 4. 2018 13:57
Vlámský spisovatel a dramatik Pieter De Buysser, který je v současnosti rezidenčním umělcem divadla Archa, vytvořil divadelní inscenaci pro budovu planetária v pražské Stromovce. 18. a 19. dubna tam diváci budou moci zhlédnout "vesmírné" představení The Tip of the Tongue (Mám to na jazyku), jehož součástí je i speciální 360stupňová projekce.
Mám to na jazyku. Představení s 360° projekcí.
Mám to na jazyku. Představení s 360° projekcí. | Foto: Danny Willems

Vlámský spisovatel a dramatik Pieter De Buysser (46), jemuž v Argu loni vyšel debutový román Řezači kamene, upravil svou show přímo pro budovu planetária. Odehraje v něm vesmírný příběh o kosmických vírech, černých dírách a hvězdných systémech. Součástí představení bude i 360° projekce v kopuli planetária.

"Je ve vysokém rozlišení 4K a skládá se z různých skutečných a virtuálních prostorů. Jde o záběry ze sférických obrázků NASA, které se ve vrstvách skládají na kopuli dómu planetária, jiné záběry jsou virtuálními simulacemi vesmíru," říká tisková mluvčí pořádajícího Divadla Archa Pavlína Svatoňová.

Příběh sám překonává časoprostorovou křivku, jíž procházejí různé postavy. Napětí postupně narůstá díky přenosnému urychlovači částic, vírům v Jihočínském moři, tuctu mlhovinových spirál a majestátní černé díře.

De Buysser si pro svůj projekt vybral toto netradiční místo i proto, že planetária jsou podle něj ve skutečnosti často zapomenutá a zanedbávaná divadla.

"Odehrává se v nich úžas, příběhy i věda zároveň, a proto není lepšího divadla pro důkladnou revizi našeho světonázoru. Bertolt Brecht mimochodem právě z toho důvodu považoval planetárium za vrcholné divadlo. Planetárium je jedno z mála míst, kde spolu fakta a fikce nejsou na nože, ale naopak se vzájemně podporují," míní.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy