Odysea s bublifukem a motorovou pilou. Do Prahy přijela inscenace z Hamburku

Představení tvoří pásmo volně zřetězených a groteskně ztřeštěných výjevů.
Foto: Armin Smailovic
Tomáš Seidl Tomáš Seidl
24. 11. 2018 17:24
Představení Odysea – Bloudění podle Homéra, které včera v Centru současného umění DOX uvedl Pražský divadelní festival německého jazyka, zkoumá a boří mýtus jednoho z nejslavnějších antických hrdinů. V inscenaci hamburského Thalia Theateru vystupují pouze dva herci a komunikují takřka výhradně smyšlenou řečí.

Oceňovaný německý režisér s portugalsko-chilskými kořeny Antú Romero Nunes své dílo zaštítil citátem z Odyssey, v níž řecký básník Homér ústy bohyně Athény praví, že "jen nemnoho synů se stává rovnými otci, většinou bývají horší a lepších než otec je málo". Dobrodružné osudy i útrapy, které ithacký král Odysseus prožil během návratu z trojské války, jsou v představení nahlíženy právě z perspektivy jeho dvou dospělých - a zjevně těch "horších" - synů.

Prvním je Telemachos, kterého Odysseus při odchodu do války zanechal v náručí své ženy Penelope jako kojence. Druhým je Telegonos, jehož udatný achájský bojovník zplodil během své cesty domů s mocnou čarodějkou Kirke na ostrově Aiaia.

Nevlastní bratři, kteří se nikdy předtím neviděli, se poprvé setkávají až nad otcovou rakví a začínají se - každý po svém - vžívat do jeho hrdinských příběhů. A přitom se mezi sebou všemožně poměřují, kdo z nich je lepším synem.

Homérova Odyssea sice tvoří základnu Nunesovy inscenace, ta ale nemá souvislý děj. Představení tvoří pásmo volně zřetězených a groteskně ztřeštěných výjevů, obskurních hudebních vsuvek i pouťových kouzelnických triků. To vše se odehrává na úsporné, přitom dokonale funkční černobílé scéně, z obou stran ohraničené pěti řadami smutečních závěsů splývajících až na zem.

Oba herci mezi sebou komunikují v jakémsi bizarním "esperantu", které se intonací i melodikou podobá švédštině. Pozoruhodné přitom je, že diváci dialogům tohoto umělého jazyka většinou dobře rozumí, respektive pochopí, o čem je řeč. V průběhu představení na sebe herci berou různé kostýmy i identity, včetně drákulovského upíra, zápasníků sumó, dlouhovlasé poloobnažené nymfy, dokonce i samotného zestárlého Odyssea.

Především první části téměř dvouhodinové inscenace, která se hraje bez přestávky, nechybí hravost, vtip a magie. Představení je plné drobných vizuálních i akustických nápadů a v některých momentech dává ve své půvabné naivitě vzpomenout na eskamotérské fígle, které kdysi vymýšlel průkopník kinematografie Georges Méliès. Začlenění iluzionistických prvků přitom v kontextu řeckého bájesloví není samoúčelnou hříčkou - Telegonos, který označuje sám sebe za "muzikanta a mága", je synem proslulé kouzelnice.

Druhá část, ve které bratři otevřou Odysseovu rakev, v níž není tělo, zato z ní vylétne bílý balónek s lechtivým obrázkovým vzkazem od jejich otce-alfa samce, je expresivnější, ale také poněkud rozklíženější, křiklavější a místy ordinérnější. Ale ani ve druhé polovině nechybějí pozoruhodná místa, jak dokládá například poetický výjev, ve kterém se rakev promění v koupací káď a z obou sourozenců se stávají jakési antické akvabely.

Ačkoli mnohé obrazy působí jako svévolná výstřednost, často vycházejí z Homérova eposu. Není sice třeba mít načteno všech 12 110 veršů Odyssey, její elementární znalost je ale výhodou. Třeba Telegonovy kejkle s oční bulvou odkazují na boj Odyssea s jednookým obrem Kyklopem, jehož hrdina oslepil. Telemachův tanec v prasečí masce zase připomene čarování Kirke, která proměnila rekovy lodníky ve vepře. Nechybí ani další poukazy na epickou báseň psanou v hexametru - například na Odysseovu cestu do podsvětí nebo na ohavné mořské obludy Skyllu a Charybdu.

Představení Odysea - Bloudění podle Homéra je prostoupeno i dalšími postmoderními narážkami, jež jsou někdy více, někdy méně vtipné. Pohřební místnosti po celou dobu vévodí fotografie Kirka Douglase - nejznámějšího filmového představitele Odyssea, jehož roku 1954 ztvárnil ve stejnojmenném italsko-americkém snímku. V jedné záměrně emotivně přepjaté scéně se rozezní ústřední melodie skladatele Ennia Morriconeho ze spaghetti westernu Tenkrát na Západě. A jindy herci dojatě zapějí ranou píseň od členů švédské skupiny ABBA Hej gamle man a při tom si z gumových balónků stříkají do očí gejzíry falešných slz.

Znamenití představitelé obou truchlících, a přitom vzájemně se trumfujících synů Thomas Niehaus a Paul Schröder ve svých černých kabátech zpočátku skoro působí, jako by vystoupili z Beckettova absurdního dramatu Čekání na Godota. Oba mají jedinečný komediální talent, oba jsou dokonale sehraní. Mají i smysl pro přesné načasování gagu.

Odysea – Bloudění podle Homéra

Thalia Theater Hamburg
Režie: Antú Romero Nunes
Česká premiéra: 23. listopadu v Centru současného umění DOX v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka, repríza tuto sobotu 24. listopadu

Během představení využívají řadu rekvizit: od pískající gumové slepičky a bublifuku přes bojový štít a repliku amfory, které promění v perkusivní nástroje, až po motorové pily. Těmi v démonicky gradovaném závěru herci nejprve rozřežou Odysseovu dřevěnou rakev, čímž svého otce zabíjí, a poté s nimi invazivně "zaútočí" přímo do publika. V ten moment jako by se diváci spíše ocitli na kontroverzní show, kterou v devadesátých letech šokoval Jim Rose Circus a jejíž oblíbenou součástí byly právě "hrátky" s řetězovou pilou.

Odysseou se nechalo inspirovat mnoho sochařů, malířů, básníků, spisovatelů, skladatelů, filmařů, ba i programátorů počítačových her. Inscenace hamburského divadla tento antický epos rozštípává - v závěru doslova - na třísky tak, že by ho Homér nepoznal. Je z ní ale po celou dobu znát radost ze hry samotné. A to bez ohledu na to, že z dramaturgického hlediska i sami tvůrci během své vlastní divadelní odysey občas trochu zabloudili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy