Odsouzená tvrdí, že je těhotná. Brněnské divadlo uvede drama od Kirkwoodové

ČTK ČTK
20. 11. 2021 11:45
Činohra Národního divadla Brno dokončuje první českou inscenaci dramatu Nebesa od přední současné britské autorky, sedmatřicetileté Lucy Kirkwoodové. Má stát na hereckých výkonech, kombinaci žánrů a spojení historie s nadčasovými tématy.

"Autorka cítí podstatu divadla a píše velmi přirozeně, nebojí se humoru, absurdit ani tragédie," shrnuje hostující režisér Michal Lang. Inscenace má premiéru v pátek 26. a sobotu 27. listopadu v Mahenově divadle, nejbližší repríza následuje 4. prosince.

Drama se odehrává v 18. století na anglickém venkově, kde už roste šibenice pro vražedkyni malé dívky. Odsouzená tvrdí, že čeká dítě, což by její popravu znemožnilo. Proto soud povolá 12 žen, aby rozhodly, zda je vražedkyně skutečně v požehnaném stavu.

Autorka postupně rozkrývá nejen pozadí zločinu, ale především osudy jednotlivých žen.

Kirkwoodovou inspirovalo Dvanáct rozhněvaných mužů od Reginalda Rose. Podle režiséra Langa jsou Nebesa "ženskou odpovědí" na tuto slavnou hru. "A tak, jak jde ve Dvanácti rozhněvaných mužích čistě o mužskou energii a mužské myšlení, tady je to samozřejmě opačně. Pro mě je nesmírně zajímavé v rámci procesu zkoušení do ženského světa pronikat a zkoumat ho," říká Lang.

Jde o feministickou hru, ale nikoli prvoplánovým stylem. "Muži jsou zde sice vykresleni zjednodušujícím způsobem jako monstra a mrzáci, ale autorka míří do vlastních řad s apelem, že jsou to především ženy, kdo se musí chtít změnit, aby se mohl změnit svět," doplňuje režisér.

Text Kirkwoodové vnímá jako výzvu a hozenou rukavici ke společnému dialogu nad tématy, o kterých se i dnes spíše mlčí.

Michal Lang se synem Sebastianem složil také hudbu. Ke scénickému řešení přizval Poláka Mirka Kaczmarka, jenž navrhl i kostýmy. Tvůrci vycházeli z autorčina specifického rukopisu, kde historický rámec slouží jako podklad pro úvahy o současném světě a kde je proto možné kombinovat soudobé kostýmy s odkazy na minulost.

V inscenaci dostanou prostor herečky Zuzana Černá, Isabela Smečková Bencová, Jana Štvrtecká, Marie Durnová, Hana Tomáš Briešťanská nebo Hana Drozdová. Na jeviště s nimi vstoupí pouze dva muži: Roman Blumaier a Petr Kubes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy